Sycylia, największa wyspa na Morzu Śródziemnym, od zawsze była pomostem między Afryką a Europą. Właśnie przez to strategiczne położenie geograficzne bywała w swojej historii podbijana przez różne narody. Te z kolei pozostawiły znaczący ślad zarówno w miastach, jak i w mentalności Sycylijczyków.
Tym artykułem zabiorę cię w podróż przez różne prowincje Sycylii. Naszą podróż zaczniemy w Palermo, z zamiarem objechania wyspy w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Mam nadzieję, że po zakończeniu tej wirtualnej wycieczki, zapragniesz wybrać się w prawdziwą!
Żeby jeszcze bardziej zachęcić cię do wyprawy na Sycylię, postanowiłem już na wstępie podsunąć ci najlepszą bazę noclegową na wyspie:
Spis treści
Sycylia – Prowincja Palermo

Stolica i największe miasto Sycylii Palermo jest chaotyczne i olśniewające zarazem. To miasto, które spogląda w stronę Europy, ale ma także duszę Afryki Północnej. Nasza wycieczka rozpoczyna się od dworca centralnego, a stamtąd wyruszamy przez Corso Tukory i rynek Ballarò. Tu powitają nas głosy sprzedawców ryb i mięsa i odurzą aromaty sycylijskich owoców cytrusowych.
Następnie udajemy się w kierunku Norman Palace, siedziby rządu sycylijskiego, a przez gaje palmowe Villa Bonanno, dochodzimy do katedry w Palermo. Oba budynki są klejnotami architektury w stylu normańskim. Na dach katedry można się wspiąć i z niego podziwiać Palermo – ten widok zawsze zapiera dech piersiach.
Kontynuując naszą podróż przez Via Vittorio Emanuele i schodząc w kierunku morza, wejdziemy na Piazza Quattro Canti i Piazza Pretoria z fontanną della Vergogna, pałac Cuba i meczetem Palermo, które pochodzą z czasów dominacji arabskiej. Obecnie meczet przekształcono w kościół i utrzymano w normańskim stylu.
Inne warte odwiedzenia miejsca to rynek Vucciria, kościół San Domenico i Chiesa del Gesù (zwany Casa Professa).
Będąc w Palermo, nie można przegapić wizyty w Teatrze Politeama i Teatrze Massimo, będących przykładem stylu Liberty z początku XX wieku.

Kilka kilometrów od centrum Palermo wznosi się Monreale, który wraz z katedrą w stylu normańskim i meczetami jest jednym z najlepszych przykładów architektury normańskiej.
W prowincji Palermo, około godziny drogi od stolicy, znajduje się Cefalù, miasto Normanów oraz piękny kurort turystyczny i nadmorski. Miasto stoi u podnóża skalistego cypla, a jego historyczne centrum zbudowano według średniowiecznego układu miasta, charakteryzującego się bardzo wąskimi uliczkami. Kliknij tutaj, by znaleźć nocleg w Cefalù.
Katedra w Cefalù, w stylu arabsko-normandzkim, wpisana jest na listę dziedzictwa UNESCO. Wewnątrz niej zachowały się bizantyjskie mozaiki o naprawdę historycznej wartości.
Sycylia – Prowincja Trapani

Opuszczając Palermo i kontynuując naszą podróż na zachód, dotrzemy do prowincji Trapani. Pierwszym przystankiem na tym odcinku trasy będzie rezerwat przyrody Zingaro wraz ze słynnym Scopello di tonnara. Ten rezerwat przyrody to skarbnica dziewiczych plaż, znajdziemy tu także naprawdę czyste i piękne morze.
Jeśli wybierasz się do rezerwatu, pamiętaj, aby wziąć ze sobą parasol i dużo wody, szczególnie w gorące letnie dni.
Kontynuując podróż do Trapani, nie można pominąć San Vito lo Capo, małej wioski rybackiej z plażą o drobniutkim piasku i krystalicznie czystej wodzie.
San Vito lo Capo w lecie jest pełne turystów, a plaża jest zawsze zatłoczona, więc jeśli szukasz spokojnego miejsca na obrzeżach San Vito lo Capo, proponuję zatrzymać się na plaży w Macari-Castelluzzo. Tam również znajdziesz krystalicznie czyste morze oraz spokój i ciszę, którymi można tu cieszyć się nawet latem.
W końcu jednak przybywamy do Trapani, jego centrum historyczne to labirynt wąskich uliczek i dziedzińców z widokiem na morze. Z Trapani kolejką linową można dotrzeć na wysokość 700 metrów nad poziomem morza do Erice – średniowiecznej wioski z normańską architekturą i zapierającymi dech w piersiach widokami.
Z Erice możemy zejść do Marsali, przechodząc przez warzelnie. Najlepiej odwiedzać je o zachodzie słońca. Wówczas niebo i ziemia są zabarwione na różowo, a widok naprawdę zapiera dech w piersiach. Na wizytę zasługuje również wysepka Mothia ze starożytnym miastem-wyspą o khandyjskim pochodzeniu.
Kontynuując trasę na południe, dotrzemy do Marsali, której historyczne centrum jest niesamowitym archeologicznym muzeum i to na świeżym powietrzu. Kliknij tutaj, by znaleźć nocleg w tym mieście.
Jadąc na wschód i przemieszczając się na południowe wybrzeże Sycylii, docieramy do Mazara del Vallo. Tutaj najbardziej można poczuć obecność Afryki Północnej, zresztą Tunis znajduje się zaledwie 180 km stąd – po drugiej stronie morza!
W Mazarze musisz zgubić się w zaułkach „mediny”, gdzie, gwarantuję ci, zapomnisz, że jesteś we Włoszech. Ulice Mazary doprowadzą cię do katedry San Vito i do portu.

Kilka kilometrów od Mazary znajduje się Selinunte, największy park archeologiczny na Sycylii i w Europie. Tutejsze kolumny i ruiny kolosalnych świątyń greckich wraz z krajobrazem, gdzie zieleń łączy się z błękitem morza, sprawią, że poczujesz się jak w innym świecie.
Sycylia – Prowincja Agrigento

Podróżując wzdłuż SS 115 na wschód, dotrzemy do prowincji Agrigento. Pierwszym przystankiem będzie Porto Palo. Znajdziemy tu bardzo szeroką piaszczystą plażę, która zaczyna się zaraz za budynkami Sciacca. Wioska ta wygląda jak amfiteatr nad morzem, a widok z Piazza Scandaliato zapiera dech w piersiach. Miasto słynie z karnawału, ceramiki i spa.
Bezpośrednio po Sciacca wyruszamy koniecznie do rezerwatu Torre Salsa, gdzie ujrzymy piękne morze i dziewiczą plażę, obszar, na którym żółwie caratta-caretta składają jaja.
Kolejnym przystankiem w naszej prodóży jest Scala dei Turchi, cudowny klif z białego margla, który schodzi w kierunku morza, tworząc prawdziwe schody, używane w czasach starożytnych przez Turków, aby dzięki nim wspinać się na skały i napadać na pobliskie wioski.

Po Scala dei Turchi w końcu dotrzemy do Agrigento. Zabytkowe centrum tego miasta wznosi się na wzgórzu „Girgenti”, na które składają się klatki schodowe, ulice i dziedzińce.
Na pewno warto tu zobaczyć katedrę San Gerlando, klasztor Santo Spirito i bibliotekę Lucchesiana.
Ale prawdziwy klejnot Agrigento znajduje się dalej w dole rzeki, gdzie wznosi się akropol starożytnego Akragasa. Park archeologiczny Doliny Świątyń to część listy dziedzictwa UNESCO i jest naprawdę ogromny.
Podczas zwiedzania na pewno nie można pominąć Świątyni Concardia (najlepiej zachowana grecka świątynia na świecie), świątyni Juno i ogrodu Kolymbethry.

W Agrigento bardzo polecam wam wizytę w Punta Bianca. Klif jest równie biały jak Scala dei Turchi, i choć mniej znany, to bardzo malowniczy.
Opuszczając Agrigento i jadąc na wschód, dotrzemy do miejscowości Palma di Montechiaro. Jest ona mało znana turystom, a warto ją odwiedzić ze względu na zachowany piękny barokowy kościół z białego kamienia.
Sycylia – Prowincja Caltanissetta – Enna

Po zwiedzeniu prowincji Agrigento przenosimy się do zatoki sycylijskiej, przechodząc przez Piazza Armerina. To urocza sycylijska wioska, gdzie znajdują się pozostałości epoki rzymskiej w postaci willi Casale.
Willa była zewnętrznym, miejskim pałacem cesarskim, a wewnątrz niej znajdują się mozaiki odtwarzające sceny z życia codziennego.
Sycylia – Prowincja Ragusa

W 1693 r. południowo-wschodnia część Sycylii została zniszczona przez bardzo silne trzęsienie ziemi. Wiele miast zostało odbudowanych ex-novo zgodnie z ówczesnymi modami architektonicznymi, architektura tego regionu utrzymana jest raczej w stylu barokowym.
Miasto Ragusa, następny etap naszej podróży, podzielone jest na Ragusa Alta, gdzie znajduje się katedra San Giovanni i Ragusa Ibla. Wieś Ibla leży pomiędzy górami Iblei i tutaj szczególnym zainteresowaniem turystów cieszą się Katedra San Giorgio i Krąg Rozmów.

Zaledwie 15 km od Ibla znajduje się Modica, kolejny przykład barokowego miasta.
Na pewno warto tutaj zwiedzić katedrę San Giorgio a także przyjrzeć się pięknym schodom i budynkom na Corso Umberto I. Proponuję także zatrzymać się na tarasie widokowym, gdzie panorama na miasto jest bardzo imponująca, szczególnie w nocy.
Miasto Scicli również zasługuje na wzmiankę, ponieważ także w tym miejscu pałace i barokowe kościoły sprawią, że zaniemówicie. Jeśli z kolei chcesz sprawić sobie przyjemność, przybywając na pięknej plaży, to na pewno nie możesz przegapić plaż Punta Secca, Marina di Ragusa, Donnalucata i Pozzallo. Nocleg natomiast znajdziesz tutaj.
Sycylia – Prowincja Syrakuzy

Prowincja Syrakuzy znajduje się na południowy wschód od Sycylii.
Stolica prowincji, Syrakuzy to starożytne miasto założone przez Greków. W centralnym parku archeologicznym w Neapolis znajduje się rzymski amfiteatr, grecki teatr i ucho Dionizosa, czyli jaskinia wyrzeźbiona z wapienia w kształcie ludzkiego ucha.
Historyczne centrum miasta leży na wyspie Ortigia – połączonej mostem z lądem. Znajduje się tam wiele barokowych pałaców, wąskich uliczek i dziedzińców, które łączą się z Piazza Duomo. Plac z kolei leży na ruinach starożytnej greckiej świątyni.
Również w Ortigii warto odwiedzić Źródło Aretusa – zbiornik wodny naturalnie stworzony przez warstwy wodonośne. Spacer do Ortigii kończy się zamkiem Maniace zbudowanym na krańcu wyspy.

Opuszczając Syrakuzy i przemieszczając się na południe, można jeszcze udać się na wycieczkę do rezerwatu Plemmiro. Jest to morski rezerwat przyrody, w którym warto wykorzystać możliwość nurkowania, by podziwiać podwodne piękno tej części Morza Jońskiego. Na relaksujący wypoczynek nad morzem polecam plażę Fontane Bianche, często odwiedzaną przez syrakuńczyków.
Rupestrian – nekropolia Pantalica, jest naturalistyczno-archeologiczną przestrzenią w prowincji Syrakuzy i stanowi jedno z najważniejszych sycylijskich protohistorycznych miejsc.
Przechodząc na południe od prowincji Syrakuzy, spotykamy Noto – ważne miasto regionu ze względu na swoje barokowe pałace. Miasto uległo zniszczeniu w trzęsieniu ziemi w 1693 roku, ale następnie całkowicie je odbudowano. Klikając tutaj, możesz zapoznać się z bazą noclegową.
W okolicach Noto warto odwiedzić Marzamemi – bardzo małą i charakterystyczną wioskę rybacką, która zachowuje pozostałości starożytnej tonnary. W pobliżu Marzamemi znajduje się plaża San Lorenzo, która jest rajem pełnym białego piasku i krystalicznie czystej wody.
Podążając dalej na południe, docieramy do Spiaggia delle Correnti, najbardziej wysuniętego na południe punktu Sycylii. Tam, kilka kilometrów od plaży, wznosi się maleńka wyspa i to tam spotykają się Morze Jońskie i Śródziemne.
Sycylia – Prowincja Katania

Katania to drugie co do wielkości miasto i ekonomiczne serce Sycylii. Miasto leży u podnóża Etny, najwyższego i najbardziej aktywnego wulkanu w Europie. Historyczne centrum Katanii pełne jest pałaców i barokowych kościołów zbudowanych z czarnego kamienia lawowego. Główne budynki wychodzą tutaj na Via Etnea, która poczynając od położonej nad morzem Porta Uzeda, przecina centrum na dwie części.
Miasto, wpisane na listę UNESCO, zostało całkowicie odbudowane po trzęsieniu ziemi w 1693 roku. Posiada antysejsmiczny plan urbanistyczny, z szerokimi ulicami i placami wykorzystywanymi jako miejsce zbiórki w przypadku trzęsień ziemi.
Zaczynając od Porta Uzeda, przechodzimy obok charakterystycznego targu rybnego, na którym znajduje się fontanna Amanano. Woda wpływa do rzeki poniżej, płynącej na wysokości około dwóch metrów pod placem.
Na placu stoi Katedra Sant’Agata, potęga Katanii, zbudowana w pełnym stylu barokowym, wewnątrz znajdują się relikwie świętej.

Kilka kroków od Piazza Duomo znajduje się Palazzo Biscari, najokazalszy prywatny budynek w Katanii, stanowiący unikalny przykład odbudowy według oryginalnych konstrukcji, planu i dekoracji. Idąc wzdłuż Via Etnea na północ, docieramy do Piazza Università, gdzie znajduje się rektorat Uniwersytetu Katanii.
Piazza Stesicoro, podzielony na dwie części przez Via Etnea, zbudowany jest nad rzymskim amfiteatrem. Bezpośrednio z placu można zobaczyć pozostałości starożytnego teatru.
Z Via Etnea, kierując się po stromym wzniesieniu wzdłuż Via di San Giuliano, docieramy do Klasztoru Benedyktynów San Nicolò, budowli, która jest jednym z największych klasztorów w Europie. Klasztor ten jest obecnie siedzibą Wydziału Literatury Uniwersytetu Katanii.
On również zbudowany jest w stylu barokowym i ma dwa piękne krużganki wewnątrz. Ten położony bardziej na wschód – z bujnym ogrodem – jest starszy i zbudowany z marmuru.
Przechodząc do centrum Katanii, warto odwiedzić kościół Crociferi, park Bellini i Teatro Bellini (w stylu neobarokowym) otworzonym w roku 1890. Kolejnym ważnym zabytkiem w Katanii jest zamek Ursino, zbudowany przez Fryderyka II di Svevia w XIII wieku.
Warto wreszcie wspomnieć o San Berillo, historycznej dzielnicy czerwonych latarni, która obecnie jest w trakcie przebudowy. Charakteryzują ją fantastyczne dzieła street artu.
Jeśli z kolei marzy ci się korzystanie z uroków morza, jak również spacer plażą w Katanii, to nie możesz przegapić wiosek rybackich Aci Castello i Aci Trezza. Są one położone w odległości 10 minut jazdy samochodem od centrum Katanii.
Z Aci Castello można podziwiać zapierający dech w piersiach widok na Aci Trezza – wioskę rybacką będącą miejscem akcji „I Malavoglia” Vergi.
Główne cechy Aci Trezza to dwa faraglioni – czyli formacje skalne wypiętrzające się z morza w pobliżu lądu.

Na wycieczkę przyrodniczą proponuję ci również spacer po Etnie. Samochodem można dotrzeć do schroniska Sapienza na wysokości 1920 metrów, z którego z kolei można wspiąć się wyżej. Wiele wycieczek organizowanych jest na sam szczyt wulkanu, a zimą można znaleźć tu obiekty narciarskie i uprawiać narciarstwo oraz snowboard.
W południowo-zachodniej części prowincji Katania znajduje się Caltagirone, słynące z pięknej ceramiki i schodów ozdobionych majoliką.
Sycylia – Prowincja Messina

W prowincji Mesyna najbardziej znanym miejscem jest z pewnością Taormina, słynąca z greckiego teatru i jego zapierającej dech w piersiach panoramy. Miejscowość znajduje się na skale z widokiem na morze, która oferuje wspaniały widok na Etnę i Morze Jońskie.
Taormina słynie również z plaży i Isola Bella – małej wyspy, położonej kilka metrów od plaży, do której można dotrzeć pieszo. Nocleg w tym miasteczku znajdziesz, klikając tutaj.

Na granicy Mesyny i Katanii znajdują się imponujące wąwozy Alcantara, o wysokości do 25 metrów i szerokości 2-5 metrów.
Mesyna oferuje widok bardzo jednorodny, a wynika to z faktu, że miasto zostało całkowicie odbudowane w okresie faszystowskim po zrównaniu z ziemią w 1908 roku, kiedy to nastąpiło kolejne wielkie trzęsienie ziemi.
Interesujące miejsca tutaj to katedra w stylu normańskim, Galleria Vittorio Emanuele i kościół Sacrario del Cristo Re.
Plaża z latarnią morską jest jednym z trzech istotnych punktów na Sycylii. Kilka kilometrów stąd, na przedmieściach Mesyny, znajdują się jeszcze jeziora Ganzirri – są one wykorzystywane do hodowli małży.
W tyrreńskiej części prowincji Mesyna znajdują się żwirowe i kamienne plaże z ciepłym i krystalicznym morzem.
Warto zobaczyć również jeziora Oliveri i sanktuarium Tindari.
Jadąc na zachód, docieramy do Capo d’Orlando – pięknej nadmorskiej miejscowości charakteryzującej się długą plażą i krystalicznie czystym morzem.
W ten sposób dobiega końca nasza podróż po pięknej Sycylii. Ten region jest wciąż pełen mało znanych i ukrytych miejsc, które sprawiają, że moja rodzinna kraina jest jeszcze bardziej magiczna i tajemnicza, ale o tym opowiem w innym artykule 😉
Daj znać w komentarzu, czy już byłeś na Sycylii i jakie miejsca zwiedzałeś. A jeśli dopiero wybierasz się w podróż po Sycylii, napisz jakie miejsca chcesz odwiedzić – jesteśmy bardzo ciekawi! Przypominam, że klikając poniżej, możesz wyszukać najlepsze noclegi na Sycylii:
Autor: Giosuè Grisafi
Tłumaczenie: Katarzyna Podjaska