Sycylia: atrakcje, zabytki, ciekawostki, miasta i plaże. Co warto zobaczyć?

0
14604
sycylia-co-warto-zobaczyć

Sycylia to największa wyspa na Morzu Śródziemnym, od zawsze była pomostem między Afryką a Europą i właśnie przez to strategiczne położenie geograficzne bywała w swojej historii podbijana przez różne narody, które to z kolei pozostawiły znaczący ślad zarówno w miastach, jak i w mentalności Sycylijczyków.

Tym artykułem zabiorę cię w podróż przez różne prowincje Sycylii. Wyjeżdżamy z Palermo, z zamiarem objechania wyspy w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.

ZACZYNAMY!

Sycylia – Prowincja Palermo

Stolica i największe miasto Sycylii, Palermo jest chaotyczne i olśniewające, to miasto, które spogląda na Europę, ale ma także duszę Afryki Północnej. Nasza wycieczka rozpoczyna się od dworca centralnego, a stamtąd wyruszamy przez Corso Tukory i rynek Ballarò – tu będziemy powitani przez głosy sprzedawców ryb, mięsa i zostaniemy odurzeni zapachem sycylijskich owoców cytrusowych.

Następnie udajemy się w kierunku Norman Palace, siedziby rządu sycylijskiego, a przez gaje palmowe Villa Bonanno, dochodzimy do katedry w Palermo. Oba budynki są klejnotami architektury w stylu normańskim. Na dach katedry można się wspiąć i z niego podziwiać Palermo – ten widok zawsze zapiera dech piersiach.

Kontynuując naszą podróż przez Via Vittorio Emanuele i schodząc w kierunku morza, wejdziemy na Piazza Quattro Canti, Piazza Pretoria z fontanną della Vergogna, pałac Cuba i meczetem Palermo, które pochodzą z czasów dominacji arabskiej. Obecnie meczet jest przekształcony w kościół i utrzymamy w normańskim stylu.

Inne warte odwiedzenia miejsca to rynek Vucciria, kościół San Domenico i Chiesa del Gesù (zwany Casa Professa).

Będąc w Palermo, nie można także przegapić wizyty w Teatrze Politeama i Teatrze Massimo, które są przykładem stylu Liberty z początkowego okresu XX wieku.

Palermo

Kilka kilometrów od centrum Palermo wznosi się Monreale, który wraz z katedrą w stylu normańskim i meczetami jest jednym z najlepszych przykładów architektury normańskiej.

W prowincji Palermo, około godziny drogi od stolicy, znajduje się Cefalù, miasto Normanów oraz piękny kurort turystyczny i nadmorski. Miasto stoi u podnóża skalistego cypla, a jego historyczne centrum zbudowane zostało według średniowiecznego układu miasta – charakteryzującego się bardzo wąskimi uliczkami.

Katedra w Cefalù, w stylu arabsko-normandzkim, wpisana jest na listę dziedzictwa UNESCO, a wewnątrz niej zachowały się bizantyjskie mozaiki o naprawdę historycznej wartości.

Sycylia – Prowincja Trapani

Mapa-Sycylia-Prowincja-Trapani

Opuszczając Palermo i kontynuując naszą podróż na zachód, dotrzemy do prowincji Trapani. Pierwszym przystankiem na tym odcinku trasy będzie rezerwat przyrody Zingaro wraz ze słynnym Scopello di tonnara. Ten rezerwat przyrody to skarbnica dziewiczych plaż, znajdziemy tu także naprawdę czyste i piękne morze.

Jeśli wybierasz się do rezerwatu, pamiętaj, aby wziąć ze sobą parasol i dużo wody, szczególnie w gorące letnie dni.

Kontynuując podróż do Trapani, nie można uniknąć zatrzymania w San Vito lo Capo, małej wiosce rybackiej z plażą – na której poczujemy naprawdę drobny piasek – i krystalicznie czystą wodą.

San Vito lo Capo w lecie jest pełne turystów, a plaża jest zawsze zatłoczona, więc jeśli szukasz spokojnego miejsca na obrzeżach San Vito lo Capo, proponuję zatrzymać się na plaży w Macari-Castelluzzo, również z krystalicznie czystym morzem oraz ze spokojem oraz ciszą, którymi można tu cieszyć się nawet latem.

W końcu jednak przybywamy do Trapani, jego centrum historyczne to labirynt wąskich uliczek i dziedzińców z widokiem na morze. Z Trapani kolejką linową można dotrzeć na wysokość 700 metrów nad poziomem morza – do Erice – średniowiecznej wioski z normańską architekturą i zapierającymi dech w piersiach widokami.

Z Erice możemy zejść do Marsali, przechodząc przez warzelnie.

Warzelnie należy odwiedzać o zachodzie słońca, kiedy niebo i ziemia są zabarwione na różowo, ten widok naprawdę zapiera dech w piersiach. Na wizytę zasługuje również wysepka Mothia ze starożytnym miastem-wyspą o khandyjskim pochodzeniu.

Kontynuując trasę na południe, dotrzemy do Marsali, której historyczne centrum jest niesamowitym archeologicznym muzeum i to na świeżym powietrzu.

Jadąc na wschód i przemieszczając się na południowe wybrzeże Sycylii, docieramy do Mazara del Vallo. Tutaj najbardziej można poczuć obecność Afryki Północnej, zresztą Tunis znajduje się zaledwie 180 km stąd – po drugiej stronie morza!

W Mazarze musisz zgubić się w zaułkach „mediny”, gdzie, gwarantuję ci, zapomnisz, że jesteś we Włoszech. Ulice Mazary doprowadzą cię do katedry San Vito i do portu.

Selinunte

Kilka kilometrów od Mazary znajduje się Selinunte, największy park archeologiczny na Sycylii i w Europie. Tutaj kolumny i ruiny kolosalnych świątyń greckich razem z zieloną okolicą, która z kolei pięknie przechodzi w intensywny błękit morza, poczujecie się jak w innym świecie.

Sycylia – Prowincja Agrigento

Mapa-Sycylia-Prowincja-Agrigento

Podróżując wzdłuż SS 115 na wschód, dotrzemy do prowincji Agrigento. Pierwszym przystankiem będzie tu Porto Palo, znajdziemy tutaj bardzo szeroką piaszczystą plażę, która zaczyna się zaraz za budynkami Sciacca – ta wioska wygląda jak amfiteatr nad morzem, a widok z Piazza Scandaliato zapiera dech w piersiach. Miasto słynie z karnawału, ceramiki i spa.

Bezpośrednio po Sciacca wyruszamy koniecznie do rezerwatu Torre Salsa, gdzie ujrzymy piękne morze i dziewiczą plażę, obszar, na którym żółwie caratta-caretta składają jaja.

Kolejnym przystankiem w naszej prodóży jest Scala dei Turchi, cudowny klif z białego margla, który schodzi w kierunku morza, tworząc prawdziwe schody, używane w czasach starożytnych przez Turków, aby dzięki nim wspinać się na skały i napadać na pobliskie wioski.

Scala-dei-turchi

Po Scala dei Turchi w końcu dotrzemy do Agrigento.

Z widokiem na morze dotykające Afryki, zabytkowe centrum tego miasta wznosi się na wzgórzu „Girgenti” – tworzą je klatki schodowe, ulice i dziedzińce.

Na pewno warto tu zobaczyć katedrę San Gerlando, klasztor Santo Spirito i bibliotekę Lucchesiana.

Ale prawdziwy klejnot Agrigento znajduje się dalej w dole rzeki, gdzie wznosi się akropol starożytnego Akragasa. Park archeologiczny Doliny Świątyń to część listy dziedzictwa UNESCO i jest naprawdę ogromny.

Podczas zwiedzania na pewno nie można pominąć Świątyni Concardia (najlepiej zachowana grecka świątynia na świecie), świątyni Juno i ogrodu Kolymbethry.

Agrigento

W Agrigento bardzo polecam wam wizytę w Punta Bianca, klifie, który jest tak biały jak Scala dei Turchi, ale mniej znany i bardzo sugestywny.

Opuszczając Agrigento i jadąc na wschód, dotrzemy do miejscowości Palma di Montechiaro, mało znanej turystom, gdzie zachował się piękny barokowy kościół z białego kamienia.

Sycylia – Prowincja Caltanissetta – Enna

Piazza-armerina

Po zwiedzeniu prowincji Agrigento wkraczamy na zatokę sycylijską, przechodząc przez Piazza Armerina, uroczą sycylijską wioskę, gdzie znajduje się pozostałość epoki rzymskiej: willa Casale.

Willa była zewnętrznym, miejskim pałacem cesarskim, a wewnątrz niej znajdują się mozaiki odtwarzające sceny z życia codziennego.

Sycylia – Prowincja Ragusa

Mapa-Sycylia-Prowincja-Ragusa

W 1693 r. południowo-wschodnia część Sycylii została zniszczona przez bardzo silne trzęsienie ziemi. Wiele miast zostało odbudowanych ex-novo zgodnie z ówczesnymi modami architektonicznymi, architektura tego regionu utrzymana jest raczej w stylu barokowym.

Miasto Ragusa, następny etap naszej podróży, podzielone jest na Ragusa Alta, gdzie znajduje się katedra San Giovanni i Ragusa Ibla. Wieś Ibla położona jest pomiędzy górami Iblei i tutaj szczególnym zainteresowaniem turystów cieszą się Katedra San Giorgio i Krąg Rozmów.

Ragusa

Zaledwie 15 km od Ibla znajduje się Modica, kolejny przykład barokowego miasta.

Na pewno warto tutaj zwiedzić katedrę San Giorgio a także przyjrzeć się pięknym schodom i budynkom na Corso Umberto I. Proponuję także zatrzymać się na tarasie widokowym, gdzie panorama na miasto jest bardzo imponująca, szczególnie w nocy.

Miasto Scicli również zasługuje na wzmiankę, ponieważ także w tym miejscu pałace i barokowe kościoły sprawią, że zaniemówicie. Jeśli z kolei chcecie sprawić sobie przyjemność, przybywając na pięknej plaży, to na pewno nie możecie przegapić plaż Punta Secca, Marina di Ragusa, Donnalucata i Pozzallo.

Sycylia – Prowincja Syrakuzy

Mapa-Sycylia-Prowincja-Siracusa

Prowincja Syrakuzy znajduje się na południowy wschód od Sycylii.

Stolica Syrakuz to starożytne miasto założone przez Greków. W centralnym parku archeologicznym w Neapolis znajduje się rzymski amfiteatr, grecki teatr i ucho Dionizosa, czyli jaskinia wyrzeźbiona z wapienia w kształcie ludzkiego ucha.

Historyczne centrum miasta leży na wyspie Ortigia – połączonej mostem z lądem. Znajduje się tam wiele barkowych pałaców, wąskich uliczek i dziedzińców, które łączą się z Piazza Duomo – który to plac leży na ruinach starożytnej greckiej świątyni.

Również w Ortigii warto odwiedzić Źródło Aretusa – zbiornik wodny naturalnie stworzony przez warstwy wodonośne. Spacer do Ortigii kończy się zamkiem Maniace zbudowanym na krańcu wyspy.

Siracusa

Opuszczając Syrakuzy i przemieszczając się na południe, można jeszcze udać się na wycieczkę do rezerwatu Plemmiro, morskiego rezerwatu przyrody, w którym warto zdecydować się na nurkowanie, by móc podziwiać morskie piękno tej części Morza Jońskiego. Na relaksujący wypoczynek nad morzem polecam plażę Fontane Bianche, często odwiedzaną przez syrakuńczyków.

Rupestrian – nekropolia Pantalica, jest naturalistyczno-archeologiczną przestrzenią w prowincji Syrakuzy i stanowi jedno z najważniejszych sycylijskich protohistorycznych miejsc.

Przechodząc na południe od prowincji Syrakuzy, spotykamy Noto – ważne miasto regionu ze względu na swoje barokowe pałace. Miasto zostało zniszczone przez trzęsienie ziemi w 1693 roku, ale następnie całkowicie je odbudowano.

W okolicach Noto warto odwiedzić Marzamemi – bardzo małą i charakterystyczną wioskę rybacką, która zachowuje pozostałości starożytnej tonnary. W pobliżu Marzamemi znajduje się plaża San Lorenzo, która jest rajem pełnym białego piasku i krystalicznie czystej wody.

Podążając dalej na południe, docieramy do Spiaggia delle Correnti, najbardziej wysuniętego na południe punktu Sycylii, gdzie mała wyspa wznosi się kilka kilometrów od plaży, tam spotykają się Morze Jońskie i Morze Śródziemne

Sycylia – Prowincja Katania

Mapa-Sycylia-Prowincja-Catania

Katania to drugie co do wielkości miasto i ekonomiczne serce Sycylii. Miasto położone jest u podnóża Etny, najwyższego i najbardziej aktywnego wulkanu w Europie. Historyczne centrum Katanii pełne jest pałaców i barokowych kościołów zbudowanych z czarnego kamienia lawowego. Główne budynki wychodzą tutaj na Via Etnea, która zaczynając od Porta Uzeda, położona kilka metrów od morza, przecina centrum na dwie części.

Miasto, które zostało wpisane na listę UNESCO, zostało całkowicie odbudowane po trzęsieniu ziemi w 1693 roku i zawiera antysejsmiczny plan urbanistyczny, z szerokimi ulicami i placami wykorzystywanymi jako miejsce zbiórki w przypadku trzęsień ziemi.

Zaczynając od Porta Uzeda, przechodzimy obok charakterystycznego targu rybnego, na którym znajduje się fontanna Amanano, woda opadająca z basenu wpływa do rzeki poniżej, która płynie na wysokości około dwóch metrów pod placem.

Na placu stoi Katedra Sant’Agata, potęga Katanii, zbudowana w pełnym stylu barokowym, wewnątrz znajdują się relikwie świętej.

Catania

Kilka kroków od Piazza Duomo znajduje się Palazzo Biscari, najokazalszy prywatny budynek w Katanii, który stanowi unikatowy okaz odbudowany według oryginalnych konstrukcji, planu i dekoracji. Idąc wzdłuż Via Etnea na północ, docieramy do Piazza Università, gdzie znajduje się rektorat Uniwersytetu Katanii.

Piazza Stesicoro, podzielony na dwie części przez Via Etnea, zbudowany jest nad rzymskim amfiteatrem, a bezpośrednio z placu można zobaczyć pozostałości starożytnego teatru właśnie.

Z Via Etnea, kierując się po stromym wzniesieniu wzdłuż Via di San Giuliano, docieramy do Klasztoru Benedyktynów San Nicolò, budowli, która jest jednym z największych klasztorów w Europie. Klasztor ten jest obecnie siedzibą Wydziału Literatury Uniwersytetu Katanii.

On również zbudowany jest w stylu barokowym i ma dwa piękne krużganki wewnątrz, ten położony bardziej na wschód – z bujnym ogrodem – jest starszy i zbudowany z marmuru.

Przechodząc do centrum Katanii, warto odwiedzić kościół Crociferi, park Bellini i Teatro Bellini (w stylu neobarokowym) otworzonym w roku 1890. Kolejnym ważnym zabytkiem w Katanii jest zamek Ursino, zbudowany przez Fryderyka II di Svevia w XIII wieku.

Warto wreszcie wspomnieć o dzielnicy San Berillo, historycznej dzielnicy czerwonych świateł, która obecnie jest w trakcie przebudowy, charakteryzują ją niesamowite dzieła street artu.

Jeśli z kolei marzy ci się korzystanie z uroków morza, jak również spacer plażą w Katanii, to nie możesz przegapić wiosek rybackich Aci Castello i Aci Trezza. Są one położone w odległości 10 minut jazdy samochodem od centrum Katanii.

Z Aci Castello można podziwiać zapierający dech w piersiach widok tego samego Aci Trezza – wioski rybackiej, słynącej z miejsca, w którym odbywa się „I Malavoglia” w Verga.

Główne cechy Aci Trezza to dwa faraglioni – czyli formacje skalne wypiętrzające się z morza w pobliżu lądu.

Etna

Na wycieczkę przyrodniczą proponuję ci również spacer po Etnie. Samochodem można dotrzeć do schroniska Sapienza na wysokości 1920 metrów, z którego z kolei można wspiąć się wyżej. Wiele wycieczek organizowanych jest na sam szczyt wulkanu, a zimą można znaleźć tu obiekty narciarskie i uprawiać narciarstwo oraz snowboard.

W południowo-zachodniej części prowincji Katania znajduje się Caltagirone, słynące z pięknej ceramiki i schodów ozdobionych majoliką.

Sycylia – Prowincja Messina

Mapa-Sycylia-Prowincja-Messina

W prowincji Mesyna najbardziej znanym miejscem jest z pewnością Taormina, słynąca z greckiego teatru i jego zapierającej dech w piersiach panoramy. Wieś jest usadowiona na skale z widokiem na morze, która oferuje wspaniały widok na Etnę i Morze Jońskie.

Taormina słynie również z plaży i Isola Bella – małej wyspy, położonej kilka metrów od plaży, do której można dotrzeć pieszo.

Taormina

Na granicy Messyny i Katanii znajdują się wąwozy Alcantara, są to wąwozy o wysokości do 25 metrów i szerokości od 2 do 4-5 metrów.

Miasto Messina oferuje widok bardzo jednorodny, wynika to z faktu, że zostało całkowicie odbudowane w okresie faszystowskim po zrównaniu z ziemią w 1908 roku, kiedy to nastąpiło kolejne wielkie trzęsienie ziemi.

Interesujące miejsca tutaj to katedra w stylu normańskim, Galleria Vittorio Emanuele i kościół Sacrario del Cristo Re.

Plaża z latarnią morską jest jednym z trzech istotnych punktów na Sycylii, a kilka kilometrów stąd, na przedmieściach Messina, znadują się jeszcze jeziora Ganzirri – są one wykorzystywane do produkcji małży.

W tyrreńskiej części prowincji Messina znajdują się żwirowe i kamienne plaże z ciepłym i krystalicznym morzem.

Warto zobaczyć również jeziora Oliveri i sanktuarium Tindari.

Jadąc na zachód, docieramy do Capo d’Orlando – pięknej nadmorskiej miejscowości charakteryzującej się długą plażą i krystalicznie czystym morzem.

W ten sposób dobiega końca nasza podróż po pięknej Sycylii. Ten region jest wciąż pełen mało znanych i ukrytych miejsc, które sprawiają, że moja rodzinna kraina jest jeszcze bardziej magiczna i tajemnicza, ale o tym opowiem w innym artykule. 😉

Daj znać w komentarzu, czy już byłeś na Sycylii i jakie miejsca zwiedzałeś, a jeżeli dopiero wybierasz się w podróż po Sycylii napisz jakie miejsca chcesz odwiedzić, jesteśmy bardzo ciekawi!

Do napisana wkrótce!

Autor: Giosuè Grisafi

Tłumaczenie: Katarzyna Podjaska

PODZIEL SIĘ
Mam na imię Giosuè. Urodziłem się i wychowałem w południowej części Włoch na Sycylii, wśród greckich świątyń, drzew migdałowych i pomarańczowych o których chętnie piszę w moim artykule. :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here