Termy Toskania: przewodnik po darmowych i płatnych źródłach termalnych

Największe źródła wód geotermalnych znajdują się w Toskanii. W tym regionie odwiedzający Włochy turyści skorzystać mogą z relaksujących kąpieli w toskańskich termach zarówno w wersji darmowej, jak i odpłatnie. W artykule tym znajdziesz szczegółowe informacje dotyczące lokalizacji, właściwości leczniczych czy specyfiki najpopularniejszych term w Toskanii.

0
24451
termy toskania

Wiesz, gdzie znaleźć we Włoszech najpiękniejsze termy? Toskania oferuje cały pakiet malowniczych źródeł termalnych, a wstęp do nich bywa darmowy!

Nie każdy wie, że w samym sercu Italii odnaleźć można… bezpłatne spa, które oferuje nam sama matka natura!

Toskania, leżąca w środkowej części Italii, to region bogaty w ogromne źródła energii geotermalnej. Znajdują się tam naturalne termy dostępne dla wszystkich miłośników zdrowotnych kąpieli. Do dziś bogate w minerały ciepłe wody termalne cieszą się dużym zainteresowaniem zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów odwiedzających ten region.

Nic więc dziwnego, że minerały znajdujące się w termach stanowią ważny składnik wielu włoskich kosmetyków, a kąpiele w tych źródłach są zalecane przez lekarzy na dolegliwości skórne, ciśnienie, krążenie, problemy ze stawami czy gospodarką hormonalną. Kąpiele w tych wodach wspomagają walkę z bólem czy redukują stres, wpływając tym samym korzystnie na psychikę.

Poniżej znajdziesz wszystkie niezbędne informacje o termach w Toskanii. Dowiesz się, które są darmowe, a które płatne, oraz gdzie najlepiej przenocować, by z nich skorzystać.

Booking.com

Termy Toskania: darmowe źródła termalne

Zaczynamy nasz przegląd od najbardziej znanych term w Toskanii: Terme di Saturnia, Terme Filippi, Bagni di Petriolo, Bagno Vignoni. Źródła termalne są darmowe i powszechnie dostępne.

Warto wiedzieć, że toskańskie termy nie są jednorodne. Różnią się nie tylko wielkością, ale również temperaturą wody (wahającą się między 26 a 52 stopniami Celsjusza), składem czy właściwościami leczniczymi. Przeczytaj poniższe informacje i sprawdź, które termy są odpowiednie dla Ciebie!

1. Termy Saturnia

Terme di Saturnia to najpopularniejsze termy we Włoszech. Wedle legendy powstały w miejscu, gdzie uderzył piorun ciśnięty przez Jowisza podczas kłótni z Saturnem.

termy saturnia włochy

Geolodzy mają jednak odmienne zdanie i przekonują, że sprawcą całego zamieszania jest wygasły wulkan Monte Amiata. Wody deszczowe dostają się w szczeliny skalne wulkanu, a następnie podgrzewane są pod ziemią, czerpiąc przy okazji korzystne dla zdrowia minerały, by wypłynąć na powierzchnię w postaci gorących źródeł geotermalnych.

Termy te znajdują się na południu Toskanii przy granicy z Lazio. Obok usytuowany jest luksusowy kompleks basenowy, spa i pole golfowe. Jednak najpiękniejsza część term – Cascate del Mulino – pozostaje bezpłatna i dostępna dla turystów.

Lazurowe baseny, ułożone kaskadowo, wypełnione wodą o wysokiej zawartości siarki, osiągają temperaturę ok. 37 stopni. Woda wypływająca ze skalnego źródełka jest przez cały czas naturalnie filtrowana, więc baseny są zawsze czyste. Obok znajduje się urokliwy budynek, będący pozostałością starego młyna.

Wody w Terme di Saturnia mają właściwości lecznicze i pozytywnie wpływają na skórę, układ krążeniowy, stawowy, a także przemianę materii. Łagodzą ból i skutecznie pomagają zwalczyć bezsenność, a przede wszystkim relaksują i kojąco wpływają nie tylko na ciało, ale również na naszą psychikę.

Termy dostępne są przez cały rok. Warto jednak wspomnieć, że w sezonie może być tam nieco tłoczno. Natomiast wiosna i jesień będą wspaniałym czasem na wybranie się do tego miejsca.

PołożeniePołudniowa część Toskanii, na granicy z Lazio w rejonie Maremma. Darmowe termy znajdują się w odległości 3 km od miasteczka Saturnia, przy drodze SP10.
Pobliskie miasteczkaSaturnia, Manciano, Sorano, Pitigliano
Temperatura wodystała ok. 37,5° C
Skład wodysiarka, węgiel, sole alkaliczne, dwutlenek węgla, plankton
Wskazaniaschorzenia skórne, układu krwionośnego, oddechowego, dolegliwości żołądkowe czy reumatoidalne

2. Termy Bagni San Filippo

Kolejne na naszej liście są Bagni San Filippo. To najgorętsze termy we Włoszech, znajdujące się w miasteczku o tej samej nazwie. Temperatura wody w najgorętszym miejscu przekracza 50 stopni Celsjusza. Wstęp jest oczywiście darmowy.

bagni san filippo termy w toskanii

Gorąca woda termalna, spływająca po wapiennych skałach, tworzy tu prawdziwy wodospad. Strumień podąża do naturalnych basenów, a następnie do pobliskiej rzeki. Im wyżej położony basen, tym woda w nim jest cieplejsza. Najwyższe kondygnacje są przeznaczone tylko dla prawdziwych miłośników gorącej wody.

Miejsce przynosi ogromne korzyści zdrowotne, a ponadto jest niezwykle urokliwe. Jeśli cierpisz na schorzenia skóry, układu oddechowego, choroby stawów czy układu nerwowego, koniecznie odwiedź to miejsce! Warto wpaść tu też poza sezonem i wygrzać się, kiedy na zewnątrz jest chłodniej.

PołożenieMiasteczko Bagni San Filippo w prowincji Siena, w centralno-południowej części Toskanii.
Pobliskie miasteczkaLeżące w otoczeniu doliny Val d’Orcia w tym Pienza, Montepulciano, Asciano.
Temperatura wodyróżnicowana, zależna od poziomu basenu wodnego, w najgorętszym miejscu przekracza 50° C
Skład wodysiarka, magnez, wapń
Wskazaniaróżnorodne choroby układu oddechowego oraz skóry (w tym atopowe zapalenie skóry czy łuszczyca), problemy ze stawami, choroby układu nerwowego

3. Termy Bagni di Petriolo

Bagni di Petriolo to ciepłe termy, ale chyba najmniej urokliwe ze wszystkich, za to o równie dobroczynnych właściwościach leczniczych. Znane już w średniowieczu, znajdują się na trasie między Sieną a Grosseto.

gorące źródła toskania petriolo

Woda w tych termach osiąga temperaturę około 44 stopni i charakteryzuje się wysoką zawartością siarki i węgla. Kąpiele w tym miejscu szczególnie wskazane są w leczeniu chorób skóry, stawów, zaburzeń krążenia czy problemów oddechowych.

Wokół term znajduje się rzeka, niewielka plaża oraz przepiękny most, który można podziwiać, wygrzewając się w ciepłych wodach Bagni di Petriolo.

PołożenieMała osada Bagni di Petriolo znajduje się w pobliżu drogi SS223, łączącej Sienę z Grosseto.
Pobliskie miasteczkaMonticiano, San Gimignano
Temperatura wodyw zależności od miejsca waha się między 37 a 44° C
Skład wodysiarka, węgiel
Wskazaniazaburzenia krążenia, choroby reumatoidalne, skórne, problemy z układem oddechowym

4. Termy Bagno Vignoni

Bagno Vignoni to najchłodniejsze ze wszystkich dostępnych wód leczniczych na terenie Toskanii. Woda osiąga temperaturę zaledwie, w porównaniu z pozostałymi, 28 stopni.

toskania termy bagno vignoni

Baseny z wodą termalna znajdują się na skraju miasteczka Bagno Vignoni, niedaleko Pienzy. Również w samym centrum miasta, w miejscu, gdzie zwykle znajduje się rynek, znaleźć można basen z wodą termalną. Nie jest on wprawdzie dostępny dla turystów, za to bardzo malowniczy.

Gorące źródła ukryte są w ruinach Parco dei Mulini. Przepływa przez nie strumyk, spadając do znajdującego się u podnóża skał basenu wodnego. Woda w tych termach zawiera duże ilości siarki i kwasu wodorowęglowego, wspomagające układ oddechowy i pokarmowy oraz działające terapeutycznie na problemy reumatyczne.

PołożenieW okolicy miejscowości Bagno Vignoni, położonej na wzgórzu nad doliną Val d’Orcia.
Pobliskie miasteczkaPienza, Montalcino, San Quirico d’Orcia
Temperatura wodyw zależności od miejsca waha się między 37 a 44° C
Skład wodysiarka, kwas wodorowęglanowy
Wskazaniachoroby reumatyczne, skórne, ginekologiczne, układu nerwowego i pokarmowego czy oddechowego

Płatne termy w Toskanii

Termy Toskanii dostępne są zarówno w wersji płatnej, jak i bezpłatnej. Płatne termy stanowią część luksusowych kompleksów spa czy hoteli posiadających w swej ofercie dostęp do leczniczych źródeł termalnych.

1. Terme di Chianciano

Terme di Chianciano znajdują się w popularnej miejscowości uzdrowiskowej Chianciano Terme. Rozmieszczone są tam ośrodki rehabilitacyjne wykorzystujące gorące źródła termalne w leczeniu różnych dolegliwości. Położone są w starym parku zdrojowym Acqua Santa przy placu Martiri Perugini. Ze względu na zróżnicowaną ofertę termy te są chętnie odwiedzane zarówno przez starsze, jak i młodsze pokolenie, rodziny z dziećmi czy pary.

termy w toskanii chianciano

Terme di Chianciano specjalizują się w leczeniu wielu schorzeń układu oddechowego (specjalistyczne inhalacje), kostnego i reumatycznego (zabiegi z wykorzystaniem błota), a przede wszystkim pokarmowego w tym problemów związanych z wątrobą. Wody Acqua Santa i Acqua Fucoli bogate w minerały oczyszczają wątrobę z toksyn i pomagają w jej szybszej regeneracji.

Możesz tam również skorzystać z oferty spa obejmującej baseny termalne Theia, spa sensoryczne połączone z masażami czy specjalistyczne łaźnie termalne Sillene.

Dostępne są różnorodne pakiety wypoczynkowe: pobyty weekendowe, dłuższe urlopy wakacyjne, oraz jednodniowe, bez korzystania z bazy hotelowej. Popularne weekendy spa obejmują korzystanie z uroków agroturystyki takich jak jazda konno czy degustacja lokalnych produktów połączona z zabiegami w basenach termalnych Theia. Ośrodek umożliwia również zakup produktów leczniczych i kosmetycznych.

Różne pakiety wstępu do Terme Chianciano możesz kupić na Tiqets, klikając tutaj.

PołożenieMiasteczko uzdrowiskowe Chianciano Terme w prowincji Siena.
Zakres cenowyOd kilku (7/10 euro) do kilkuset 300 euro za pojedynczy zabieg. Pobyt w hotelu spa w zależności od czasu pobytu i wybranego pakietu waha się od 160 euro (pakiet weekendowy) do 435 euro (pakiet tygodniowy).
Strona internetowaTerme di Chianciano

2. San Casciano dei Bagni

San Casciano dei Bagni to kolejna, popularna miejscowość uzdrowiskowa w Toskanii. Bogata oferta kurortów leczniczych obejmuje kąpiele termalne skierowane do osób z problemami oddechowymi (inhalacje), skórnymi czy zaburzeniami układu nerwowego (kąpiele). Woda bogata w siarkę, wapń i magnez doskonale nadaje się do picia, wspomagając tym samym układ trawienny, oczyszczając wątrobę, żołądek i drogi żółciowe.

toskania źródła termalne fonteverde

Najpopularniejszym ośrodkiem z bogatą ofertą hotelową i spa jest luksusowy kompleks Fonteverde. To przepiękny ośrodek wypoczynkowy z bazą hotelowo-restauracyjną oraz szeroką, oryginalną ofertą spa, opartą na kąpielach termalnych w gorących basenach. To idealne miejsce na wypoczynek i relaks na wysokim poziomie.

W Fonteverde znajdziesz znakomite apartamenty z widokiem na panoramę Toskanii, restauracje i bary oferujące najlepsze włoskie jedzenie, baseny termalne, kryte oraz na świeżym powietrzu, strefę fitness, piwniczkę z toskańskimi winami do degustacji, a wszystko w otoczeniu przepięknej doliny Val d’Orcia.

Dostępne jest dzienne spa, gdzie możesz zrelaksować się w basenach termalnych. Fonteverde przygotowało liczne pakiety obejmujące m.in. kąpiele termalne w gorących basenach, zabiegi błotne, spa beauty, zabiegi oparte na medycynie wschodniej, a nawet wczasy odchudzająco-relaksujące w duchu wellness, ze specjalną dietą. Na miejscu kupisz produkty lecznicze i kosmetyczne.

Wszystko to sprawia, że Fonteverde to idealne miejsce zarówno na rodzinny pobyt z dziećmi, romantyczny wyjazd we dwoje, sportową aktywność dla miłośników ruchu czy indywidualny urlop dla poszukujących wyciszenia i relaksu.

Warto dodać, że rezerwując nocleg w naszych toskańskich apartamentach Your Home Chiusi, w ramach powitalnego prezentu otrzymasz 15 % zniżkę wstępu do Fonteverde! Gorąco polecam!

PołożenieMiasteczko uzdrowiskowe San Casciano dei Bagni, znajdujące się w Toskanii w prowincji Siena.
Zakres cenowyPobyt w dziennym spa od 25 (w ciągu tygodnia) do 30 euro (weekend) dla dorosłych i 15-19 euro pobyt dziecka. Pakiety dłuższego pobytu w zależności od czasu i wybranej oferty wahają się do 300 do 3000 euro za osobę.
Strona internetowaFonteverde

3. Terme di Saturnia (płatne)

Terme di Saturnia to kolejny warty uwagi płatny ośrodek spa znajdujący się w pobliżu darmowych źródeł termalnych, wykorzystujący w swej ofercie lecznicze działanie geotermalnych źródeł.

toskania ciepłe źródła

Znajdujący się na urokliwej nizinie Maremma kurort wypoczynkowy Terme di Saturnia oferuje najwyższej klasy zabiegi spa (w tym kąpiele w basenach geotermalnych, wanny z hydromasażem, saunę, łaźnie rzymskie i tureckie, specjalistyczne masaże, przestrzeń fitness czy zabiegi upiększające) oraz ekskluzywną bazę hotelową.

Ośrodek ten wyróżnia oferta wypoczynkowa łącząca grę w golfa z zabiegami spa, w tym relaksującymi kąpielami w termach Saturnia. W ofercie znajduje się również nauka gry oraz opieka wykwalifikowanych instruktorów.

Ponadto w Terme di Saturnia możesz spędzić urokliwy czas, korzystając ze spacerów z przewodnikiem po przepięknej okolicy, kortów tenisowych czy wypożyczalni rowerów górskich, a także z usług fryzjera-stylisty. Na miejscu kupisz produkty lecznicze i kosmetyczne.

Kompleks Terme di Saturnia oferuje zarówno dłuższy wypoczynek w hotelu, z wykorzystaniem oferty gorących źródeł oraz parku termalnego, jak również 5-gwiazdkowe dzienne spa oparte na kąpielach termalnych i korzystaniu z wanny z hydromasażem czy sauny.

PołożenieNizina Maremma w południowej części Toskanii.
Zakres cenowyDzienny dostęp do basenów termalnych to koszt 24 euro w tygodniu, a 28 euro w weekendy dla osób dorosłych; dzieci poniżej 12 r.ż pod opieką rodziców korzystają z term za darmo, dzieci poniżej 18 r.ż 8 euro za pobyt. Dzienne spa to koszt od 65 do 115 euro w zależności od wybranego pakietu. Pobyt w hotelu waha się cenowo od 400 do 1000 euro za osobę.
Strona internetowaTerme di Saturnia

4. Terme San Giovanni

Terme San Giovanni to kompleks wypoczynkowy z charakterystycznymi urokliwymi basenami termalnymi znajdujący się w miejscowości Rapolano Terme.

termy toskania san giovanni

Podobnie jak poprzednie ośrodki Terme San Giovanni oferuje wspaniałą bazę hotelowo-restauracyjną z dostępem do gorących źródeł, kompleksu basenów termalnych, sauny i siłowni. A wszystko w otoczeniu pięknych rozległych ogrodów wchodzących w skład ośrodka wypoczynkowego.

Terme San Giovanii ma w ofercie różnorodne pakiety wellness zawierające konsultacje medyczne, zabiegi spa, baseny termalne, masaże antystresowe, zabiegi błotne, saunę. Podobnie jak w innych ośrodkach istnieje możliwość zakupienia oryginalnych kosmetyków.

Ośrodek idealnie nadaje się dla rodzin z dziećmi, dla indywidualnych klientów, jak i par. Dla tych ostatnich przygotowano tam specjalne pakiety zawierające zabiegi termalne i masaże dla par.

Absolutnym hitem ośrodka Terme San Giovanni jest nocne spa. Jest to oryginalna propozycja na jeden z weekendowych wieczorów (piątek lub sobota), dzięki której można skorzystać z kąpieli w basenach termalnych nocą. Wieczór w gorących basenach rozpoczyna się o godzinie 19, a kończy o 1.

Dodatkowo miłośnicy nocnych kąpieli otrzymują smaczną kolację przygotowywaną w hotelowej restauracji. Baseny znajdują się na zewnątrz, co sprawia, że możesz cieszyć się relaksującą kąpielą w romantycznej scenerii pod gwiazdami!

PołożenieMiejscowość Rapolano Terme w prowincji Siena.
Zakres cenowyDzienny pobyt w hotelu spa to ok. 60 euro. Ceny dłuższych pakietów wellness wahają się od 100 do ponad 1000 euro. Nocne spa to koszt od 45 do 53 euro.
Strona internetowaTerme San Giovanni

Termy w Toskanii: wycieczka zorganizowana

Zorganizowanie wyprawy do term w Toskanii nie zawsze jest proste. Zwykle konieczny jest wynajem samochodu. Alternatywą jest uczestniczenie w zorganizowanej wycieczce.

Ciekawą ofertą jest wycieczka z biura podróży Itaka o nazwie „Rzym i jego sąsiedzi. Termy Saturnia„. To relaksujący 5-dniowy pobyt w Rzymie i w Termach Saturnia, od których zaczęliśmy ten artykuł.

W planie jest zwiedzanie Rzymu, a następnie przejazd do Term Saturnia, nad Jezioro Bracciano oraz do miejscowości Trevignano Romano. Wycieczkę kończy zwiedzanie Watykanu.

W cenie uwzględnione zostały noclegi w 3- i 4-gwiazdkowych hotelach w Rzymie, w 2-osobowych pokojach ze śniadaniem, przelot, transfer lotniskowy, opieka pilota i ubezpieczenie. Wycieczka kosztuje 2899 zł + ok. 190 EUR na dodatkowe opłaty za komunikację miejską, przewodnika czy taksy klimatyczne.

Jeśli jesteś zainteresowany taką wyprawą, kliknij poniżej, by zapoznać się ze szczegółami oferty biura Itaka:

Termy Toskania: noclegi

Mam nadzieję, że tym wpisem zachęciłam Cię do odwiedzenia Toskanii i skorzystania z naturalnego bogactwa, jakie niosą ze sobą gorące źródła termalne. Jeśli mam rację, pozwól, że na koniec zasugeruję Ci, gdzie warto poszukać noclegów.

Przede wszystkim noclegu możesz szukać w miejscowościach uzdrowiskowych, gdzie znajdują się termy (zarówno te darmowe, jak i płatne ośrodki). Jeśli planujesz regularne sesje w basenach termalnych, takie rozwiązanie będzie najlepsze. Linki do noclegów znajdują się pod opisem każdego z miejsc.

Naturalnie, możesz zatrzymać się w jednym z płatnych ośrodków spa, które przed chwilą opisałam. Poszczególne linki przeniosą Cię do strony Booking.com, gdzie znajdziesz najlepsze oferty cenowe noclegów:

Możesz też niezależnie zatrzymać się w jednej z pobliskich miejscowości i wybrać się do term, również tych bezpłatnych, na jednodniowy wypad, a poza tym zwiedzać Toskanię. To może być większe miasto jak Siena lub coś na prowincji. Noclegi w Toskanii na Booking.com znajdziesz pod tym linkiem, a dodatkowo zachęcam Cię do zajrzenia do wpisu, gdzie polecamy najlepsze domy w Toskanii.

Na koniec zapraszam Cię do Chiusi, gdzie czekają aż 3 apartamenty do wynajęcia, których gospodarzami są Andrea i Martyna. Stamtąd jest także bardzo blisko do wszystkich wymienionych we wpisie źródeł termalnych. Rezerwując nocleg w YourHomeChiusi, dostaniesz dodatkowo zniżkę 15% na zabiegi w Fonteverde.

5/5 - (5 votes)

Spotkajmy się w Warszawie!
Organizujemy wydarzenia w Warszawie dla miłośników Włoch. Chciałbyś wziąć udział? Jeśli tak, dołącz do grupy 'Amici di Italia Po Polsku' i bądź na bieżąco! :)
Spotkajmy się w Warszawie!
Organizujemy eventy w Warszawie dla miłośników Włoch. Chcesz wziąć udział? Jeśli tak, zostaw nam swój kontakt i bądź na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami! :)
PODZIEL SIĘ
Mieszkam w Warszawie. Zawodowo zajmuję się językiem angielskim a hobbystycznie włoskim. Miłośniczka kulinarnych podróży, książek i czarnych kotów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here