Toskania to jeden z najpiękniejszych regionów Włoch. Ta malownicza kraina przez cały rok przyciąga licznych turystów spragnionych słońca, wina i pysznej, włoskiej kuchni.
Położona w środkowej części Włoch u podnóża Apenin Północnych, otoczona morzami Liguryjskim i Tyrreńskim, jest doskonałym miejscem na wakacyjny odpoczynek zarówno dla miłośników górskich wędrówek, jak i zapalonych plażowiczów.
Słynie z wybornej kuchni opartej na lokalnych produktach oraz znanego na całym świecie wina! To właśnie winnice są wizytówką Toskanii i jedną z głównych atrakcji turystycznych tego regionu.
Toskania to również kolebka historii i kultury włoskiej. W wielu toskańskich miastach znajdziesz ślady kultury rzymskiej i etruskiej, światowej sławy muzea, przepiękne unikatowe zabytki oraz barwne krajobrazy, które naprawdę warto zobaczyć.
Zapraszam Cię na wędrówkę po najciekawszych miejscach tego malowniczego regionu Włoch! A jeżeli poszukujesz polecanego noclegu w jednej z najpiękniejszych części Toskanii, zachęcam Cię do sprawdzenia apartamentów w czarującym Chiusi, których gospodarzami są Andrea i Martyna z Italia Po Polsku! Kliknij poniżej, by zobaczyć ofertę apartamentów wakacyjnych:
Spis treści
1. Florencja
Naszą wędrówkę po najciekawszych miejscach Toskanii rozpoczniemy oczywiście od Florencji, obecnie stolicy tego regionu, dawniej stolicy całego kraju.

Jej historyczno-kulturowe znaczenie sprawia, że we Florencji warto zobaczyć absolutnie wszystko. Mnie urzekła monumentalna, gotycka Katedra Matki Boskiej Kwietnej (Santa Maria del Fiore), dawniej największa tego typu budowla na świecie, oraz najstarszy florencki most Ponte Vechio tzw. most złotników rozpostarty nad rzeką Arno.
Zwiedzając Florencję koniecznie, zatrzymaj się na placu Piazza della Signiora, znajdującym się w samym centrum miasta, gdzie znajdziesz przepiękną fontannę Neptuna i usytuowaną tuż obok kopię rzeźby Dawida Michała Anioła.
Jeśli jesteś miłośnikiem sztuki powinieneś też odwiedzić Galerię Uffizi – jedno z najstarszych i zdecydowanie najciekawszych muzeów europejskich. Więcej o muzeach we Florencji możesz przeczytać w naszym artykule: Florencja: muzea i galerie, które trzeba zobaczyć
Wędrówkę po Florencji warto zakończyć na jednym z najpiękniejszych tarasów widokowych w Toskanii Piazzale Michelangelo, z którego rozciąga się zachwycająca panorama na całe miasto.
Co roku Florencję odwiedza ogromna ilość turystów z całego świata, stąd też miasto oferuje szeroką bazę noclegowo-gastronomiczną, dopasowaną do różnorodnych potrzeb i wymagań.
Florencja to jedno z najpiękniejszych włoskich miast, stanowiące kolebkę renesansu i zachwycające licznymi zabytkami z tego okresu. To tu tworzyli najwięksi przedstawiciele tej epoki tacy jak Leonardo da Vinci, Botticelii czy Michał Anioł. Tutaj również powstała jedna z najsłynniejszych włoskich powieści dla dzieci Przygody Pionokia!
Oprócz zwiedzania fascynujących renesansowych zabytków zostaw sobie również chwilę na spacer przepięknymi florenckimi uliczkami, gdzie znajdziesz liczne restauracje oferujące wyśmienite dania tego regionu. Więcej o tym wspaniałym mieście możesz przeczytać w naszym artykule: Florencja: Top 10 miejsc do odwiedzenia.
2. Lukka
Lukka to położone w północnej części Toskanii nieduże miasto zachwycające przepiękną gotycką architekturą i niebanalną zabudową. Jest bowiem jedynym włoskim miastem w całości otoczonym murami obronnymi, do których prowadzi sześć zabytkowych bram. Wokół murów usytuowana jest ścieżka rowerowa, która umożliwia zwiedzanie miasta na rowerze!

Otoczona murami Lukka kryje w sobie magię typowych, nieturystycznych włoskich miasteczek z wąskimi uliczkami, niewielkimi placami i kolorową, ceglana zabudową. Przechadzając się uliczkami Lukki natkniesz się na liczne sklepiki i restauracje oferujące zarówno produkty lokalne jak i ekskluzywne towary z wyżej półki.
Główną ulicą handlową w Lucce jest Via Fillungo. Warto również zobaczyć kilka z najważniejszych placów, które stanowią jedną z największych atrakcji turystycznych tego miasta. Szczególnie polecam Twojej uwadze Piazza San Michele oraz Piazza dell Amfiteatro, na których możesz odpocząć w jednej z licznych restauracji, podziwiając przepiękną, otaczającą place zabudowę.
Lukka to idealne miasto na dwudniową wycieczkę lub, z racji dość przystępnych cenowo miejsc noclegowych, na dłuższy pobyt w malowniczym, spokojnym, włoskim miasteczku, które pozwoli Ci wchłonąć atmosferę włoskiego życia z dala od turystycznego zgiełku.
Warto wspomnieć, że to właśnie w tym mieście urodzili się słynny, włoski kompozytor Giacoma Puccini oraz kolarz Mario Cipollini.
Lukka znana jest również z licznej zabudowy sakralnej, stąd jej potoczna nazwa „miasto 100 kościołów”. Szczególnie zachęcam Cię do zwrócenia uwagi na przepiękną Katedrę San Martino, którą znajdziesz na placu Piazza San Martino.
3. Piza
To obok Florencji jedno z najbardziej charakterystycznych miast Toskanii. Bez wątpienia zyskało swą sławę dzięki krzywej wieży Torre Pendente, znajdującej się na nie mniej znanym placu cudów Campo dei Miracoli (znajdujący się na liście światowego dziedzictwa UNESCO).

Obok krzywej wieży na słynnym placu możesz zobaczyć również przepiękną Katedrę, Babtysterium czy usytuowany nieco dalej Camposanto- zabytkowy cmentarz.
Piza to miasto złożone w dużej mierze z ciekawych, starożytnych budowli (polecam Twojej uwadze zabytkowe mury miejskie) oraz interesujących placów jak choćby Piazza dei Cavallieri (Plac Rycerzy) czy nietuzinkowy Palazzo Blu (Niebieski Pałac), którego fasada pomalowana jest na tak kochany przez Włochów błękit.
Obecnie Piza to w dużej mierze miasto studenckie, skupiające życie towarzyskie w licznych knajpkach i restauracjach. Nie bez znaczenia pozostaje z pewnością fakt, że w mieście Krzywej Wieży znajduje się jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie, pochodzący z 1343 roku. Absolwentem tego uniwersytetu był sam Galileusz, urodzony zresztą w tym mieście.
Zwiedzanie Pizy warto zakończyć spacerem wzdłuż rzeki Arno, która dzieli miasto na dwie, równie części, a następnie udać się na znajdujące się ok. 10 kilometrów dalej przepiękne wybrzeże.
4. Siena
W środkowej części Toskanii usytuowane jest jedno z najbardziej przyjaznych i urokliwych miast tego regionu jakim jest Siena. Wokół miasta rozpościera się widok na malownicze, toskańskie wzgórza porośnięte gajami oliwnymi i winnicami. Centrum miasta zachwyca średniowieczną zabudową i cennymi zabytkami.

Życie w Sienie toczy się dziś wokół głównego placu miasta Piazza del Campo. Ceglany plac, o kształcie muszli, otoczony gotyckimi budowlami stanowi najbardziej charakterystyczny punkt na mapie Sienny, zarówno dla turytów jaki i mieszkańców.
Na Piazza del Campo warto zwrócić uwagę na zabytkową Torre del Mangia, 102-metrową wieżę, z której rozpościera się zachwycająca panorama na całe miasto oraz Fonte Gaia, przepiękną fontannę ozdobioną zachwycającymi płaskorzeźbami. Zabytkowe centrum Sieny wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Wokół placu usytuowane są liczne restauracje i kafejki, oferujące dania kuchni regionalnej, opartej na oliwie z oliwek i pysznym toskańskim winie.
Ciekawym elementem placu jest opadająca w kierunku Palazzo Publico posadzka, na której codziennie przysiadają odwiedzający plac turyści oraz odpoczywający na nim mieszkańcy.
Siena znana jest również z corocznych obchodów Palio di Siena czyli miejskiego festynu, odbywającego się na Piazza del Campo. Impreza sięga tradycją średniowiecza. Każdego roku 2 lipca oraz 16 sierpnia możesz sam doświadczyć wyjątkowości tego wydarzenia, oglądając parady konne, jeźdźców ubranych w historyczne stroje, pokazy, gry oraz wyścig konny bez siodła stanowiący główny punkt programu!
Siena to miasto o antycznych korzeniach. Wedle legendy założycielem miasta byli synowie Remusa, którzy osiedlili się w tym miejscu uciekając przed zawistnym wujem Remulusem. Stąd też herbem miasta jest wilczyca karmiąca dwóch braci.
W przeszłości miasto usytuowane na szklaku handlowym było niezwykle bogate i miało ogromne znaczenie przemysłowe w tym regionie. Do dziś znajduje się tu najstarszy europejski bank Monte Paschi di Siena.
Bliskość toskańskiej przyrody oraz sąsiedztwo jednego z najsłynniejszych regionów winiarskich Chianti sprawia, że w Sienie znajdziesz wiele doskonałych produktów kuchni włoskiej. Warto przespacerować się uliczkami miasta w poszukiwaniu sklepików oferujących słynne wędliny ze Sieny, dziczyznę, sery, oliwę czy wina w tym lokalne Vin Santo, będące winiarską wizytówką Sieny.
5. Grosseto
To niewielkie toskańskie miasteczko położone jest ok. 10 km od wybrzeża Morza Tyrreńskiego i stanowi stolicę prowincji Grosseto, znanej z licznych nadmorskich kurortów wypoczynkowych oraz zachwycających rezerwatów dzikiej przyrody.

Na szczególną uwagę w tym uroczym miasteczku zasługuje otoczona murami obronnymi (zachowanymi w prawie idealnym stanie) średniowieczna starówka. Wokół zabytkowych murów biegnie ścieżka spacerowa, umożliwiająca swobodne zwiedzane zabytków tego miasteczka.
Należą do nich przede wszystkim najstarszy w mieście kościół św. Piotra z usytuowaną obok świątyni, urokliwą wieżą dzwonniczą zbudowaną z czerwonej cegły.
Warto również przespacerować się po głównym placu Grosseto czyli Piazza Dante. Zachwyci Cię na pewno znajdujący się w samym centrum placu pomnik Leopolda II, znajdujący się prawdopodobnie w miejscu starej studni.
Grosseto jest typowym, toskańskim miasteczkiem z przepiękną średniowieczną architekturą. Dawniej umiejscowione na bagnistych, malarycznych terenach, przyczyniających się do ciągłego wyludniania się tego obszaru, dziś jest ważnym ośrodkiem rolniczym i przemysłowym tego regionu.
Dla miłośników muzealnych wędrówek Grosseto przygotowało nie lada atrakcję. W znajdującym się tam Muzeum Archeologicznym możesz zobaczyć największą w całych Włoszech kolekcję sztuki etruskiej oraz eksponatów z okresu średniowiecza. W dziale sztuki sakralnej znajdziemy natomiast liczne malowidła w tym najcenniejsze w muzeum dzieło Segna di Bonaventura Madonna z Dzieciątkiem z XIV w.
6. Arezzo
Arezzo to nieduże miasto znajdujące się w połowie drogi między Florencją i Perugią. Jak każde miasteczko tego regionu zachwyca wspaniałą architekturą i typowo toskańskim klimatem, jest jednak zdecydowanie mniej turystyczne.

Do głównych atrakcji miasta należy Piazza Grande. Pochyły plac, na którym znajduje się jeden z najpiękniejszych kościołów w Toskanii Santa Maria della Pieve, stanowi centrum życia tego miasta. Nieopodal placu usytuowana jest wspaniała katedra, w której wnętrzu podziwiać możesz przepiękne freski autorstwa Piera della Franceski, artysty szczególnie związanego z tym miastem.
Warto również wspomnieć, że w Arezzo żył i tworzył jeden z najwybitniejszych włoskich poetów – Petrarka. W Arezzo znajduje się jego dom, którego odwiedzenie polecam nie tylko wielbicielom włoskiego wieszcza.
Warto również przespacerować się główną ulicą handlową Corso Italia, gdzie znajdziesz szeroki asortyment wyrobów jubilerskich z najwyższej półki.
Jeśli jesteś miłośnikiem antyków z pewnością zainteresuje Cię fakt, że w Arezzo, w każdy pierwszy weekend miesiąca, na placu Piazza Grande, odbywa się największy we Włoszech targ staroci. Znajdziesz tam różnego rodzaju bibeloty, stare książki, unikatową biżuterię czy wreszcie cenne antyki.
Jeśli odwiedzisz Arezzo w czerwcu lub wrześniu, z pewnością uda Ci się zobaczyć obchody święta wypędzenia Saracenów z miasta – Giostra del Saraceno. Tego dnia mieszkańcy Arezzo zakładają tradycyjne stroje i udają się na inscenizację bitwy z udziałem „prawdziwych” rycerzy.
Arezzo było dawniej jednym z głównych miast federacji etruskiej. Ze względu na dogodne położenie przez lata wzbogaciło się na wyrobie biżuterii i jest dziś jednym z najbogatszych miast Toskanii.
To idealne miejsce, aby wczuć się w atmosferę typowo toskańskiego miasteczka. Liczne restauracje oferują tu najlepsze dania kuchni regionalnej. Koniecznie spróbuj wybornych wędlin, serów i makaronów czy zupy fasolowej (zwanej ribollita).
Region ten słynie również z wybornych dań mięsnych takich jak jagnięcina podawana z polentą czy przepyszne grillowane steki. Idealnym zakończeniem posiłku będzie rozsmakowanie się w jednym z licznych odmian win toskańskich, jak choćby miejscowego Chianti.
Jeśli nie możesz wybrać się w najbliższym czasie do Arezzo, a zainteresowało Cię to miasteczko, koniecznie obejrzyj film Roberto Benigniego Życie jest piękne. To właśnie w Arezzo rozgrywała się akcja tego wybitnego filmu. Z pewnością uda Ci się odnaleźć tam wspomniane w artykule najpiękniejsze punkty miasta.
7. Volterra
Volterra to jedno z najpopularniejszych miast środkowej Toskanii. Jednak to wcale nie bliska odległość od morza, przepiękne zabytki czy otoczenie wspaniałych włoskich winnic sprawia, że jest to jedno z najchętniej odwiedzanych miasteczek regionu. Powód dużego zainteresowania jest zdecydowanie bardziej komercyjny.

Otóż to tu właśnie rozgrywa się akcja drugiej części powieści Stephenie Meyer „Zmierzch”. Popularność historii o wampirach przełożyła się na wzrost zainteresowania tym miejscem… szczególnie wśród nastolatków.
Wychodząc naprzeciw potrzebom turystów, zorganizowano w Volterze specjalną trasę „Księżyc w nowiu”. Zainteresowani klimatem powieści turyści mogą zwiedzić etruskie grobowce, renesansowe pałace czy napić się krwiście czerwonego wina w starym więzieniu przerobionym na bar.
Jeśli jednak nie jesteś fanem twórczości Meyer, nie martw się! Z pewnością nie będziesz się nudzić w tym zachwycającym toskańskim miasteczku. Volterra to miasto o etruskich korzeniach, średniowiecznej architekturze, otoczone pierścieniem murów obronnych.
Z pewnością zauroczy Cię położony w centrum miasta główny plac Piazza dei Priori, z zabytkowym ratuszem, najstarszym w całej Toskanii. Z jego wieży rozpościera się wspaniały widok na miasto i panoramę toskańskich wzgórz.
Warto również udać się na drugi plac Volterry Piazza San Giovanni, gdzie znajduje się przepiękna katedra i baptysterium. Ciekawym elementem historycznym miasta są ruiny rzymskiego amfiteatru, które na pewno warto zobaczyć.
Volterra od wieków jest ważnym ośrodkiem wydobycia soli kamiennej, ałunu i… alabastru! To właśnie ten minerał stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych tego miasta. W licznych sklepikach możesz odnaleźć różnego rodzaju, zachwycające produkty z alabastru, wykonywane przez lokalnych rzemieślników.
Warto powrócić z Volterry z przepięknym alabastrowym wazonem, mydelniczką czy mniej praktyczną, ale również zachwycającą ozdobą wykonaną z tego minerału. Zachęcam również do odwiedzenia Ecomuseo dell’Alabastro, czyli muzeum alabastru, gdzie zobaczysz liczne zbiory przedmiotów wykonanych z tego znakomitego kruszcu.
Po całodziennym zwiedzaniu miasta koniecznie odpocznij w parku miejskim Parco Archeologico Enrico Fiumi. To rozległy, zielony park, gdzie zmęczeni turyści czy mieszkańcy Volterry odpoczywają w cieniu drzew, czytając książki, rozmawiając z przyjaciółmi czy relaksując się w promieniach toskańskiego słońca.
8. San Gimignano
W bezpośrednim sąsiedztwie Volterry znajduje się San Gimignano. To urokliwe miasteczko położone wśród wzgórz i winnic, pomiędzy Florencją a Sieną, słynie z zabytkowych wież, wybornych win, szafranu oraz podobno najlepszych lodów w całej Italii.

San Gimignano zwane jest potocznie „miastem wież”. To właśnie czworokątne wieże, zbudowane między XIII a XV przez zamożnych mieszkańców są wizytówką tego miasta. Dawniej San Gimignano liczyło 72 wieże, do dziś zachowało się 14. Najwyższą z nich jest Torre Grossa, znajdująca się na placu Piazza Duomo, mierząca 52 metry wieża. Z jej szczytu rozciąga się zapierający dech w piersi widok na panoramę toskańskich wzgórz i winnic.
San Gimignano otoczone jest murami obronnymi, a zabytkowe centrum miasta wpisane zostało na listę dziedzictwa UNESCO. Oprócz wież warto zwrócić uwagę na znajdujący się przy placu Piazza Duomo romański kościół Santa Maria Assunata z przepięknymi freskami Sądu Ostatecznego Taddea di Bartola czy XIII-wieczną studnię usytuowaną w centrum placu Piazza della Cisterna. Nazwa placu pochodzi właśnie od zabytkowej cysterny-studni.
Wieże w San Gimignano budowane były przez najbogatszych mieszkańców miasta w celach obronnych. Ich wysokość świadczyła o statucie i znaczeniu właściciela. Ze względu na te niezwykłe elementy architektury w ubiegłym stuleciu San Gimignano nazwane zostało „średniowiecznym Manhattanem”.
Na placach San Gimignano odwiedzisz liczne restauracje serwujące najlepsze dania kuchni toskańskiej i smakowite wina powstające w znajdujących się w otoczeniu miasta winnicach. Warto wspomnieć tu o lokalnym wytrawnym winie Vernaccia, o ciekawym orzechowym smaku.
W kuchni tego regionu wykorzystuje się również szafran, uprawiany na pobliskich polach od blisko tysiąca lat. Dlatego też tę drogą i unikatową przyprawę spotkać tu można częściej, niż w innych regionach kraju. Jej amatorzy mogą spróbować potraw z dodatkiem przyprawy w restauracjach San Gimignano lub zakupić ją na lokalnych targach.
Jednak prawdziwym smakołykiem, z którego słynie San Gimignano, są lody! W licznych lodziarniach znajdziesz bogactwo smaków tego ulubionego przez Włochów deseru. Najsłynniejsza lodziarnia w San Gimignano, Gelateria di Piazza, znajduje się na Piazza della Cisterna. Właściciele są dwukrotnymi laureatami konkursu Gelato World Championship i zapewniają, że ich lody są najlepsze na świecie! Warto sprawdzić to osobiście!
9. Pienza
Pienza, znajdująca się w południowej części Toskanii, niedaleko Sieny, uznawana jest za jedno z najładniejszych miast regionu. Położone w malowniczej dolinie Val d’Orcia niewielkie miasteczko podzielone jest na dwie części: historyczną i nowoczesną. Ta pierwsza w całości została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Pienza ściśle związana jest z postacią papieża Piusa II urodzonego w tym miasteczku. Planował on uczynić z Pienzy miasto idealne, zgodne z wzorcami architektonicznymi XV wieku. Jego wczesna śmierć pokrzyżowała nieco te plany, jednak do dziś Pienza pozostaje przepięknym i zachwycającym miastem.
Życie Pienzy toczy się wokół głównej ulicy miasta Corso il Rossellino. To wzdłuż niej znajdują się bary, restauracje i sklepiki, oferujące specjały tego regionu (wędliny, wina czy doskonała oliwę z oliwek) oraz najważniejsze zabytki Pienzy.
Ulica ta zaprowadzi Cię do głównego placu miasta Piazza Pio II, przy którym usytuowane są najciekawsze zabytki miasta. Warto zobaczyć tam XV-wieczną katedrę, która na mocy bulli papieża Piusa II do dziś pozostała w niezmienionym stanie. Na placu znajdują się również dwa słynne pałace: Palazzo Piccolomini oraz Palazzo Borgia.
Palazzo Piccolomini to renesansowy zabytek należący do znamiennego rodu Piccolominich, dawniej stanowiący rezydencję papieży. Na szczycie pałacu znajduje się taras widokowy, z którego możesz podziwiać zachwycającą panoramę tej okolicy. Obok mieści się zabytkowy kościół św. Franciszka. Drugi pałac, Palazzo Borgia, zbudowano na zamówienie kardynała Rodriga Borgię. Aktualnie znajduje się tam Museo Diocesano.
Obok placu Piazza Pio II biegnie wąska uliczka zakończona uroczym widokiem na panoramę doliny Val d’Orcia. Warto choć na chwilę zatrzymać się przy tym wspaniały punkcie widokowym i spojrzeć na przepiękny krajobraz tej niezwykłej toskańskiej doliny.
10. Wyspa Elba
Elba to jedna z najbardziej znanych włoskich wysp. Wedle legendy powstała z perły naszyjnika bogini Wenus, który rozsypał się po morzu. To trzecia co do wielkości, po Sycylii i Sardynii, włoska wyspa, a jej powierzchnia wynosi 224 km2.

Elba to wyspa górzysta, a jej najwyższym szczytem, zwanym „dachem Toskanii”, jest Mote Capanne, wznoszący się 1019 m n. p. m. Na szczyt możesz dostać się pieszo bądź skorzystać z kolejki linowej.
Linia brzegowa Elby to ok. 147 km, z czego większość stanowią liczne plaże. Na wyspie znajdziesz ich ok. 150. Na południu i wschodzie są przepiękne i piaszczyste, idealne do wakacyjnego wypoczynku. W pozostałej części wyspy dominują plaże kamieniste i żwirowe.
Elba to raj dla miłośników sportów wodnych. Na wyspie znajdują się aż 23 punkty do nurkowania, wraz z wypożyczalniami butli i strojów. Możesz również spróbować tam windserfingu, żeglarstwa, narciarstwa wodnego czy kitesurfingu. Wyspa posiada naprawdę bogatą ofertę i infrastrukturę do uprawiania różnorodnych sportów wodnych.
Kręte, wąskie i górzyste drogi Elby przyciągają także amatorów kolarstwa. A dla zapalonych piechurów wyznaczono na wyspie aż 40 szlaki trekkingowe o różnym poziomie trudności.
Przebywając na Elbie, pamiętaj, by choć raz spróbować miejscowego wina Aleatico, z którego słynie wyspa. Wrażenia smakowe niezapomniane!
11. Val d’Orcia
Dolina Val d’Orcia to najpiękniejsze i zarazem najpopularniejsze miejsce w Toskanii. Położona na południe od Sieny u podnóża wygasłego wulkanu Monte Amiata jest bez wątpienia kwintesencją Toskanii. Wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO co roku przyciąga zachwyconych jej malowniczym krajobrazem turystów.

Ciekawy Toskanii podróżnik znajdzie tu wszystko, co jest charakterystyczne dla tego regionu. Łagodne, malownicze wzgórza, pachnące winnice, urokliwe, średniowieczne miasteczka, tajemnicze zamki, a wszystko to położone w cieniu przepięknych cyprysów, rosnących na tamtejszych wzgórzach i wzdłuż krętych, wiejskich dróg. Krajobraz jak z bajki.
Nic dziwnego, że to właśnie dolina Val d’Orcia zyskała popularność i stała się wizytówką Toskanii, często umieszczaną na pocztówkach czy plakatach, a także odwiedzaną przez światowej sławy twórców kina i literatury.
Wszystkim kinomanom polecam zachwycający obraz Bernardo Bertolucciego Ukryte pragnienia, w którym Val d’Orcia gra niewątpliwie główną rolę! Zachęcam też spojrzeć na dolinę oczami Gladiatora Ridleya Scotta, którego scena z zaświatów kręcona była właśnie w tej dolinie.
Val d’Orcia zachwyca nie tylko krajobrazem. Odwiedzając to magiczne miejsce, warto zwiedzić tamtejsze zamki i miasteczka. Na szczególną uwagę zasługuje opisana wyżej w artykule Pienza, a także znajdujące się nieopodal Monticchiello położone na skraju doliny, zachwycające spiralną drogą usianą cyprysami.
Warto również zatrzymać się w mieście-twierdzy Montalcino, które zachowało wspaniałe XVI-wieczne zabytki oraz San Quirico d’Orcia, gdzie możesz zwiedzić przepiękny XVII-wieczny pałac oraz ciekawe XVI-wieczne ogrody bukszpanowe.
Do największych atrakcji Val d’Orci zaliczyć można przejażdżkę XIX-wieczną, odrestaurowaną koleją, która zwiezie Cię w najpiękniejsze zakątki doliny.
Warto również przeznaczyć czas na zwiedzanie Monte Oliveto Maggiore czyli założonego w XIV wieku benedyktyńskiego opactwa. Mnisi do dziś własnoręcznie produkują tam oliwę, nalewki czy wino.
12. Termy Toskanii
Niewątpliwą zaletą tego regionu Włoch jest… bezpłatne spa dla każdego! Większość zabiegów w wodach termalnych stanowi ofertę hotelów z ośrodkami spa. Jednak Toskania oferuje aż cztery miejsca, gdzie z gorących źródeł siarkowych możesz skorzystać za darmo. Są to Terme di Saturnia, Terme Filippi, Bagno Vignoni, Bagni di Petriolo.

Toskańskie termy nie są jednorodne. Różnią się nie tylko wielkością, ale również temperaturą wody (wahającą się między 26 a 52 stopnie Celsjusza), składem czy właściwościami leczniczymi.
Terme di Saturnia to najpopularniejsze termy we Włoszech. Powstały w miejscu wygasłego wulkanu Monte Amiata. Najpiękniejsza część term, Cascate del Mulino, pozostaje bezpłatna i dostępna dla turystów.
Bagni San Filippo to najgorętsze termy we Włoszech, znajdujące się w miasteczku o tej samej nazwie. Temperatura wody w najcieplejszym miejscu przekracza 50 stopni Celsjusza. Gorąca woda termalna, spływająca po wapiennych skałach tworzy tu prawdziwy wodospad. Wpływa do naturalnych basenów, a następnie do pobliskiej rzeki. Im wyżej położony basen, tym woda w nim jest cieplejsza.
Nieco mniej malownicze, ale wciąż przyjemne, są ciepłe termy Bagni di Petriolo. Bagno Vignoni to z kolei najchłodniejsze ze wszystkich dostępnych wód leczniczych na terenie Toskanii. Źródła ukryte są w ruinach Parco dei Mulini, przez które przepływa strumyk, spadając do znajdującego się u podnóża skał basenu wodnego.
Szczegółowe informacje o termach w Toskanii i właściwościach ich wód leczniczych znajdziesz w tym artykule.
13. Region Chianti
Nie byłoby Toskanii bez wina, a obszar Chianti jest sercem tego winiarskiego regionu. Znajdująca się w jego środkowej części historyczna kraina obejmuje sześć prowincji, w których skład wchodzą Florencja, Siena, Arezzo, Piza, Prato i Pistoia. Słynie z licznych winnic i produkcji wybornego wina o tej samej nazwie.

Ścisłe centrum Chianti skupione jest wokół trzech miejscowości: Radda in Chianti, Gaiole in Chianti i Castellina in Chianti tworzących Provincia del Chianti.
Wina produkowane na tym obszarze nazywają się Chianti Classico i jako jedyne mogą wykorzystywać symbol regionu Gallo Nero (czarnego koguta na żółtym tle) na etykiecie swoich butelek. Gwarantuje to tym samym jakość i oryginalność produktu, zgodną z wielowiekową recepturą, sięgającą czasów etruskich. Przepis na współcześnie wytwarzane wino Chianti pochodzi najprawdopodobniej z XVII bądź XVIII wieku.
Najlepiej poznasz winnice regionu Chianti, podróżując słynną trasą – Chiantigianą. Łączy ona Florencję ze Sieną, a wzdłuż niej spotkasz niezliczone winnice, również te z symbolem czarnego koguta. Warto zatrzymać się w jednej z nich, gdyż bardzo często gospodarze częstują kieliszkiem wybornego wina, jak również doskonałą oliwą z oliwek, serem czy własnoręcznie wyrabianymi wędlinami.
Przebywając w tym regionie, przeznacz także kilka dni na zwiedzenie słynnych miast, które nieco później weszły w skład granic Chianti. Są to Florencja, Moltepulciano, San Gimignano, Sienna czy Volterra.
Chianti z pewnością zachwyci Cię malowniczym krajobrazem, harmonią, z jaką tradycja łączy się tu z nowoczesnym podejściem do życia, przepysznym jedzeniem, a przede wszystkim zielonymi winnicami produkującymi jedno z najlepszych win we Włoszech.
Mam nadzieję, ze mój artykuł choć trochę pomógł Ci odkryć piękno Toskanii, regionu, który stanowi niezaprzeczalną wizytówkę Włoch i ukazuje wszystko to, co we Włoszech najwspanialsze.
Zachęcam Cię do podróży po tej krainie przepysznego jedzenia, wybornego wina, zabytkowych miast i malowniczych krajobrazów. Poznaj sam niepowtarzalny klimat włoskiego życia!