Planujesz odwiedzić Turyn? Atrakcje turystyczne, muzea i zabytki, które znajdziesz w tym wpisie powinny się znaleźć w planie twojej wycieczki.
Turyn może nie jest tak popularnym celem turystycznych wypraw jak Rzym, Florencja czy Mediolan, ale to duże i ważne miasto w północnych Włoszech. Odegrało kluczową rolę w zjednoczeniu kraju i do dziś stanowi centrum rozwoju przemysłowego Italii.
Stolica Piemontu znana jest z przemysłu motoryzacyjnego, produkcji kawy Lavazza, klubu piłkarskiego Juventus, ale też zabytków pozostałych po królewskiej dynastii sabaudzkiej.
W dzisiejszym artykule przedstawię 10 muzeów i zabytków Turynu, które warto zwiedzić. Mam nadzieję, że te wyjątkowe miejsca skuszą cię, żeby odwiedzić to miasto w najbliższym czasie. Jeśli będziesz szukać tam noclegu, najprędzej znajdziesz go na Booking:
Booking.comTuryn: atrakcje, muzea i zabytki, które musisz zobaczyć
Poniżej znajdzie listę 10 atrakcji Turynu, w tym muzea o zróżnicowanej tematyce, zabytki historyczne, pałace i najważniejsze miejsca na mapie miasta.
1. Muzeum Egipskie
Na pierwszym miejscu atrakcja, z której słynie Turyn, czyli Muzeum Egipskie (Museo Egizio). Mówiąc wprost: jeśli ominęła cię wycieczka do Egiptu, jedź do Turynu, bo znajdziesz tu wszystko, czego szukasz na temat starożytnej cywilizacji tego kraju.

Powyższe stwierdzenie nie było na wyrost. Muzeum Egipskie w Turynie jest, oprócz tego w Kairze, jedynym muzeum poświęconym w całości starożytnemu Egiptowi. Kolekcja, założona przez przedstawicieli dynastii sabaudzkiej, jest naprawdę imponująca, zarówno pod względem liczby eksponatów, jak i ich wartości.
Już z samej fotografii można wywnioskować, że ekspozycja w tym muzeum jest warta zobaczenia na własne oczy. Kamienne statuy faraonów i bóstw, sfinksy, sarkofagi, zwoje papirusów, mumie czy wydobyte w czasie wykopalisk naczynia i inne przedmioty są naprawdę fascynujące.
Muzeum znajduje się przy via Accademia delle Scienze i jest otwarte dla zwiedzających codziennie. Bilet kosztuje kilkanaście euro i konieczna jest wcześniejsza rezerwacja online. Alternatywnie możesz wykupić wycieczkę z przewodnikiem i wstęp do muzeum bez kolejki:
2. Muzeum Motoryzacji
Museo Nazionale dell’Automobile, czyli Muzeum Motoryzacji w Turynie sięga swoją historią jeszcze lat 30., kiedy narodził się pomysł na stworzenie kolekcji opowiadającej o historii włoskiej motoryzacji. Do Turynu natomiast, jako ojczyzny Fiata, przylgnęła etykietka włoskiej stolicy motoryzacji.

Obecny gmach, który z zewnątrz robi duże wrażenie, został wybudowany w 2011 roku. W środku mieści się wystawa opowiadająca historię samochodów, ich projektowania, a także relacji człowieka z tym pojazdem. Ekspozycja, nie dość, że bardzo obszerna, jest też zatem ciekawa przez to, że pokazuje różne aspekty towarzyszącej nam w codziennych życiu maszyny.
W kolekcji Muzeum Motoryzacji znalazło się 200 samochodów, które odzwierciedlają zachodzące przez kolejne dekady przemiany, zarówno w rozwiązaniach technologicznych, jak i designie. To niewątpliwie jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc w Turynie.
Mauto, bo taki jest skrót nazwy, otwarte jest we wszystkie dni tygodnia (w poniedziałek nieco krócej) i można je zwiedzać indywidualnie, z przewodnikiem lub w ramach specjalnych tur. Bilet należy wcześniej kupić online (kosztuje kilkanaście euro). W pakiecie można zarezerwować wejście + jednodniowy autobus wycieczkowy po Turynie.
3. Mole Antonelliana
Na trzecim miejscu Mole Antonelliana – symbol Turynu, górujący nad całym miastem. XIX-wieczny budynek początkowo miał być synagogą, ale wkrótce odkupiło go miasto i tak stał się przestrzenią publiczną. Teraz powiem o nim tylko kilka słów, bo za chwilę jeszcze do niego wrócę.

Przez lata budynek był siedzibą Museo Nazionale del Risorgimento Italiano, czyli Muzeum Zjednoczenia Włoch, ale od ponad dwóch dekad mieści się tam Narodowe Muzeum Kinematografii, które omawiam oddzielnie poniżej.
Mole to po polsku „moloch„, co mimo negatywnego wydźwięku dobrze oddaje rozmiary budowli. Antonelliana odnosi się z kolei do nazwiska architekta i inżyniera, Alessandra Antonellego. Sama iglica wieńcząca budynek ma prawie 50 metrów wysokości.
Oprócz zwiedzania muzeum możemy wjechać panoramiczną windą na górę i podziwiać z Mole Antonelliana widok na Turyn, a także wejść aż na kopułę. W środku znajduje się również kino.
4. Pałac Królewski
Czwartym obiektem będącym symbolem Turynu i jego historii jest Pałac Królewski, związany z dynastią sabaudzką (Casa di Savoia), z której wywodzili się władcy Królestwa Włoch. W mieście znajduje się kilka wspaniałych rezydencji królewskich, a widoczna poniżej stoi na ich czele.

Wszyscy znają pałac w Wersalu czy Eskurial w Madrycie, a nie każdy kojarzy Pałac Królewski w Turynie, który należy do najpiękniejszych rezydencji monarszych w Europie. Barokowy pałac niedługo po wybudowaniu przeszedł gruntowny remont, przy którym pracował zresztą André Le Nôtre – architekt ogrodów, twórca założeń ogrodowych Wersalu.
Wnętrza pałacu są naprawdę zachwycające – od „schodów nożyczkowych” Scala delle Forbici, po kolejne wystawne, pięknie zdobione sale. Jakby tego było mało, do pałacu przylega budynek katedry, w którym przechowywany jest słynny Całun Turyński.
Chyba nie masz już wątpliwości, że Pałac Królewski w Turynie to atrakcja, którą obowiązkowo trzeba zwiedzić. Poza poniedziałkiem jest on otwarty przez cały tydzień, a bilet kosztuje kilkanaście euro. Możesz również zarezerwować zwiedzanie z przewodnikiem, klikając poniżej:
5. Narodowe Muzeum Kinematografii
Zgodnie z obietnicą wracamy do Mole Antonelliana, a dokładnie do Narodowego Muzeum Kinematografii, które ma swoją siedzibę w tym budynku. Turyn jest kolebką nie tylko przemysłu motoryzacyjnego i zjednoczonych Włoch, ale także włoskiego kina.

Idea tej instytucji narodziła się jeszcze w latach 50., ale aktualne muzeum powstało w 2000 roku. Kolekcja składa się z różnego rodzaju eksponatów związanych z kinem włoskim i światowym. Są fotografie, galeria plakatów, kostiumy, rekwizyty, pamiątki z planu oraz materiały edukacyjne, dzięki którym poznamy historię kina. Centralnym miejscem jest L’Aula del Tempio z wystawą poświęconą gatunkom filmowym.
Oprócz tego, że zobaczysz figurę Obcego czy przeniesiesz się na plan spaghetti westernu, możesz uczestniczyć w seansach filmowych we wspomnianych salach kinowych. Odbywają się tu premiery włoskich filmów oraz specjalne pokazy nowych i dawnych produkcji. Na miejscu jest też posiadająca ogromne zasoby Bibliomediateka.
Bilet do samego muzeum kosztuje 12 euro. Jeśli chcemy wjechać na kopułę, skorzystać z oprowadzania i innych atrakcji, będziemy musieli dopłacić. Poniżej możesz zarezerwować wycieczkę do Muzeum Kinematografii w Mole Antonelliana razem z biletem na autobus turystyczny:
6. Palazzo di Venaria Reale
Kolejny sabaudzki pałac znajduje się na peryferiach, w gminie Venaria Reale, przylegającej do Turynu. To gigantyczne barokowe założenie, z pięknymi ogrodami, kościołem i kompleksem innych zabytkowych zabudowań.

Choć pałac datowany jest na XVII stulecie, to w XVIII wieku przeszedł najważniejsze przebudowy, które ostatecznie wpłynęły na jego kształt. Pracami zarządzał słynny późnobarokowy nadworny architekt Filippo Juvarra.
Najbardziej charakterystycznym wnętrzem pałacu jest Galeria Diany, doświetlona po dwóch stronach wielkimi oknami i przykryta białym kolebkowym sklepieniem gęsto pokrytym stiukami. Pałac zachwyca również olbrzymim założeniem ogrodowym w stylu francuskim.
Najzwyklejszy wstęp do pałacu i ogrodów kosztuje ok. 20 euro i trzeba go zarezerwować z wyprzedzeniem. Ponieważ pałac znajduje się dość daleko, warto zaklepać wycieczkę z turystycznym autobusem, który zawiezie nas też do innych atrakcji:
7. Palazzo Madama
To już ostatni pałac na mojej liście i tym razem nie jest on aż tak monumentalny, ale nie można odmówić mu urody. Rezydencja o wdzięcznej nazwie Palazzo Madama należała do sabaudzkich księżnych. Jej obecny kształt to zasługa wspomnianego już Filippa Juvarry.

Poza niezwykle eleganckimi i pięknymi wnętrzami, pałac kryje w sobie Museo d’Arte Antica Civico, czyli Muzeum Sztuki Dawnej. Ekspozycja jest przekrojowa i prezentuje sztukę, głównie regionalną, z różnych okresów: od starożytnego Rzymu, przez średniowiecze po renesans i barok. Jedna z wystaw poświęcona jest rzemiosłu artystycznemu z różnych epok.
W Palazzo Madama odbywają się także wystawy czasowe, które są dodatkowo płatne. Wstęp na ekspozycję stałą kosztuje 10 euro, a muzeum czynne jest codziennie poza wtorkami.
8. Galeria Sztuki Nowoczesnej GAM
Porzucamy sztukę dawną, by poświęcić parę słów tej nowoczesnej, która w Turynie prezentowana jest w Galerii Sztuki Nowoczesnej – w skrócie GAM. Wbrew pozorom nie jest ona aż tak nowoczesna, zważywszy, że założono ją pod koniec XIX wieku.

Czy warto zwiedzić tę galerię? Biorąc pod uwagę, jakie nazwiska znajdziemy wśród autorów obiektów z kolekcji, nie mam wątpliwości, że nie tylko warto wpaść do GAM, ale miejsce to obowiązkowo powinno się znaleźć w naszym planie zwiedzania.
Znajdą się dawniejsze prace, jak rzeźby Antonia Canovy, ale i włoska sztuka awangardowa: futuryści, Amedeo Modigliani, Giorgio de Chirico. Do tego wielcy artyści ze sceny międzynarodowej: Paul Klee, Pablo Picasso czy Andy Warhol.
Ceny biletów zaczynają się od 10 euro (tylko ekspozycja stała). Zwiedzać możemy we wszystkie dni tygodnia poza poniedziałkami.
9. Muzeum Sztuki Orientalnej MAO
Zbliżając się powoli do końca, powiedzmy sobie jeszcze o Muzeum Sztuki Orientalnej, w skrócie nomen-omen, MAO. Jeśli fascynują cię kultury Bliskiego i Dalekiego Wschodu, koniecznie musisz się tam wybrać.

Kolekcja liczy sobie kilka tysięcy obiektów artystycznych odzwierciedlających estetykę krajów Azji, obecne tam religie i tradycje oraz tamtejsze życie codzienne. Na wystawie znajdziemy i dzieła sztuki, i rzemiosło artystyczne. Posążki Buddy widoczne na zdjęciu to tylko niewielka część tej atrakcyjnej ekspozycji.
Poza wystawą stałą organizowane są wystawy czasowe, a także różnego rodzaju wydarzenia, jak koncerty, przedstawienia czy warsztaty rodzinne. Muzeum jest nieczynne tylko w poniedziałki, a cena zwiedzania zaczyna się od 10 euro.
10. Muzeum Juventusu
Listę wieńczy muzeum poświęcone słynnemu, lokalnemu piłkarskiemu klubowi – Juventusowi. W ten sposób udało nam się omówić wszystkie symbole Turynu. J-Museum znajduje przy Via Druento na terenie stadionu Juventusu.

Ekspozycja poświęcona jest historii klubu, jego graczy i trenerów. Wśród obiektów pełno jest klubowych pamiątek, nie zabraknie też koszulek sławnych graczy, a przede wszystkim zdobytych przez Juventus trofeów. Na wystawie są też elementy interaktywne, dzięki którym sami możemy wyszukiwać interesujące nas informacje.
Zwiedzanie samego muzeum kosztuje 15 euro, ale warto wybrać się na bardziej złożoną wycieczkę i w towarzystwie przewodnika zobaczyć też stadion. Muzeum można zwiedzać również w dniach rozgrywających się meczów. W pozostałe dni jest otwarte poza wtorkami.
Mam nadzieję, że zaprezentowane atrakcje zachęciły cię do zwiedzenia Turynu. Jeśli nie latem, to może zimą, żeby przy okazji skorzystać z fantastycznych alpejskich stoków (więcej o nartach we Włoszech tutaj)? Pamiętaj, że nocleg możesz zarezerwować na Booking.com.