Ubezpieczenie turystyczne Włochy: czy warto i które wybrać?

0
785
ubezpieczenie turystyczne włochy

Zastanawiasz się, czy kupować ubezpieczenie turystyczne, odwiedzając Włochy? Nie masz pewności, czy jest ono potrzebne, jak z niego korzystać i ile kosztuje? Czytaj dalej!

Wyjeżdżając na urlop, wolimy uniknąć przykrych zdarzeń, które mogą pokrzyżować nam plany. Wizyta w szpitalu, zwichnięta kostka, zagubiony bagaż… Czy można się zabezpieczyć na te okoliczności?

Z pomocą przychodzi ubezpieczenie turystyczne, które wbrew pozorom przyda się również podczas odwiedzania krajów Unii Europejskiej, takich jak Włochy.

W tym wpisie wyjaśnię, na czym polega, co może zawierać i czym różni się od karty EKUZ. Porównam też oferty ubezpieczeń i wyjaśnię, jak kupić najkorzystniejszą polisę. Tymczasem już teraz możesz kliknąć poniżej i zrobić kalkulację swojego ubezpieczenia podróżnego na Rankomat:

Ubezpieczenie turystyczne Włochy: co to?

Ubezpieczenie turystyczne do Włoch to polisa, która działa przez okres twojego pobytu w tym kraju. W zależności od jej zakresu, z polisy możesz pokryć koszty leczenia czy transportu medycznego, a także następstwa nieszczęśliwych wypadków, szkody wyrządzone przez ciebie czy też np. konsekwencje skradzionego bagażu.

Ubezpieczenie podróżne jest zabezpieczeniem na wypadek nieprzewidzianych, nagłych okoliczności. Nie pokryjesz zatem z niego kosztów planowego leczenia za granicą.

Jest to opcja, która pozwala turystom czuć się bezpiecznie podczas wyjazdu. Dlatego warto się jej lepiej przyjrzeć, porównać oferty i dowiedzieć się, jak z niej skorzystać w trudnej sytuacji we Włoszech.

Ubezpieczenie turystyczne a EKUZ

Jeśli regularnie jeździsz do Włoch lub innych krajów Unii Europejskiej, zapewne słyszałeś o EKUZ, czyli Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego. W teorii ma ona za zadanie poświadczać twoje prawa do państwowej opieki zdrowotnej w Polsce i tym samym sprawić, że w wymiarze podstawowego leczenia będziesz traktowany we Włoszech tak jak obywatel tego kraju.

Niektórzy się zastanawiają, czy w momencie posiadania karty EKUZ konieczne jest jeszcze ubezpieczenie turystyczne. Otóż owszem, a to z kilku powodów.

M.in. trzeba powiedzieć, że karta EKUZ nie zapewnia zupełnie bezpłatnego leczenia. Pacjent na ogół musi dopłacić nawet za podstawowe świadczenia. Wiele istotnych rzeczy EKUZ nie pokrywa wcale, za to może je zawierać ubezpieczenie podróżne. Spójrz na tę tabelę porównawczą:

Ubezpieczenie turystyczneKarta EKUZ
Pokrycie kosztów leczeniaWizyta u lekarza pierwszego kontaktu i specjalisty częściowo pokryta przez pacjenta (tylko placówki publiczne)
Pokrycie kosztów ratownictwaTransport do szpitala częściowo pokryty przez pacjenta
Transport medyczny do krajuTransport medyczny do kraju całkowicie pokrywany przez pacjenta
Opieka stomatologicznaOpieka stomatologiczna całkowicie pokrywana przez pacjenta
OdszkodowaniaNie zawiera żadnych odszkodowań

Każdy kraj ma swoje zasady, jeśli chodzi o respektowanie karty EKUZ. We Włoszech nawet za wizytę w publicznej placówce u lekarza pierwszego kontaktu możesz dopłacić do 36,15 euro!

Ubezpieczenie podróżne Włochy: co zawiera?

Wiesz już, że karta EKUZ ma dość wąski zakres. Co natomiast oferują polisy turystyczne do Włoch? Przyjrzyjmy się elementom, jakie można znaleźć w ofertach firm ubezpieczeniowych.

polisa turystyczna włochy

Koszty leczenia: pokrycie kosztów wizyt lekarskich w dowolnej placówce, koniecznego pobytu w szpitalu, badań, zabiegów, leczenia stomatologicznego, leków przepisanych przez lekarza.

Koszty ratownictwa medycznego: pokrycie kosztów pogotowia ratunkowego, również transportu do szpitala.

Transport do kraju: transport medyczny w sytuacji, gdy zagrożenie zdrowia lub życia zmusza do powrotu do kraju w specjalnych warunkach.

OC: rekompensata w sytuacji, kiedy ubezpieczona osoba nieumyślnie spowoduje wypadek.

NNW: odszkodowanie w przypadku uszczerbków na zdrowiu w wyniku nieprzewidzianych wypadków.

Assistance: dodatkowe usługi, np. opieka nad dzieckiem w czasie pobytu w szpitalu, pomoc telefoniczna, pomoc drogowa, kierowca zastępczy itp.

Ochrona bagażu: odszkodowanie w razie zgubienia, zniszczenia lub kradzieży bagażu lub sprzętu sportowego.

Ubezpieczenie od opóźnienia lotu i zagubienia bagażu przez linie lotnicze: odszkodowanie w razie problemów z lotem leżących po stronie linii lotniczych.

Ubezpieczenie turystyczne Włochy a sporty wodne i zimowe

Jesteś wielbicielem aktywnego wypoczynku? Dla takich jak ty firmy ubezpieczeniowe przygotowały specjalne oferty.

Wiadomo, że drogi sprzęt sportowy czy uprawianie sportów ekstremalnych to większe ryzyko szkód i wypadków. Dlatego w takiej sytuacji musisz kupić dodatkowe rozszerzenie do ubezpieczenia, które pozwoli ci spać spokojnie.

ubezpieczenie narciarskie włochy

Więcej o ubezpieczeniu w przypadku uprawiania sportów zimowych pisałam w artykule Ubezpieczenie narciarskie Włochy. Warto nadmienić, że we Włoszech ubezpieczenie turystyczne z OC jest obowiązkowe na stokach!

Podobne pakiety zostały przewidziane dla fanów surfingu czy nurkowania. Jeśli jedziesz do Włoch z zamiarem uprawiania takich sportów, zaznacz to przy robieniu kalkulacji polisy.

Polisa turystyczna do Włoch: gdzie kupić?

Aby kupić ubezpieczenie turystyczne do Włoch, należy dokonać kalkulacji. Możesz to zrobić na stronie określonej firmy ubezpieczeniowej, ale też korzystając z kalkulatora porównywarki takiej jak Rankomat.

Prześledźmy, jakie pytania pojawiają się po kolei w kalkulatorze:

  • Kontynent
  • Kraj
  • Cel wyjazdu (wypoczynek, praca, narty, nurkowanie, sporty ekstremalne…)
  • Okres ubezpieczenia
  • Liczba wyjeżdżających osób
  • Data urodzenia podróżującego
  • Opcjonalnie: choroby przewlekłe

Po wypełnieniu formularza możemy też podać adres e-mail, by nasza kalkulacja się zachowała. Następnie wyświetlą nam się oferty towarzystw ubezpieczeń, wraz z ich zakresem oraz rzecz jasna ceną.

Najlepsze ubezpieczenia turystyczne do Włoch

Zróbmy przykładową kalkulację, by porównać oferty ubezpieczeń turystycznych. Ustaliłam, że jadę do Włoch na 8 dni w celu wypoczynku i nurkowania, mam 30 lat i nie jestem chora przewlekle.

Oto najlepsze oferty, które otrzymałam:

FirmaKoszty leczeniaBagażNNWOCDodatkowo
Allianz200 tys. zł1800 zł20 tys. zł50 tys. zł + OC sportowe 50 tys. złRatownictwo 50 tys. zł, transport medyczny do Polski, odszkodowanie w razie spóźnionego lotu
Nationale Nederlanden300 tys. zł1000 zł10 tys. zł150 tys. zł + OC sportowe 150 tys. złRatownictwo 100 tys. zł, zdarzenia pod wpływem alkoholu, odszkodowanie w razie opóźnienia lotu, transport medyczny do Polski
Axa600 tys. zł1500 zł50 tys. zł250 tys. zł + OC sportowe 250 tys. złRatownictwa 600 tys. zł, ubezpieczenie sprzętu sportowego, transport medyczny do Polski, odszkodowanie w razie opóźnienia lotu
Ergo469.954 zł2000 zł40 tys.469.954 zł + OC sportowe 187.982 złRatownictwo 23.498 zł, transport medyczny do Polski, odszkodowanie w razie opóźnienia lotu, ubezpieczenie sprzętu sportowego, zdarzenia pod wpływem alkoholu

Oferty są uszeregowane od najtańszej do najdroższej. Najtańsze ubezpieczenie turystyczne do Włoch kosztuje kilka złotych za dzień. Pełniejsze opcje to koszt ok. 20-30 zł za dzień.

Jak korzystać z ubezpieczenia turystycznego we Włoszech?

Zbliżając się do końca, wyjaśnijmy jeszcze kwestie praktyczne. Masz wykupione ubezpieczenie turystyczne do Włoch, ale jak z niego skorzystać w kryzysowej sytuacji?

Otóż wszystko zależy od zasad danej firmy ubezpieczeniowej, dlatego warto przeczytać wcześniej wszystkie dokumenty, ewentualnie porozmawiać z obsługą klienta, by ostatecznie wiedzieć, jakie są procedury.

ubezpieczenie podróżne włochy

Zasadniczo, są dwie możliwości. Albo musisz sam na miejscu opłacić koszty leczenia, a potem, po powrocie, rozliczyć się ze swoim ubezpieczycielem. Albo w twojej polisie obowiązuje tzw. rozliczenie bezgotówkowe, a więc nic nie płacisz w placówce medycznej – pokazujesz polisę, a ubezpieczyciel sam się rozlicza za ciebie.

To drugie rozwiązanie jest oczywiście znacznie wygodniejsze, bo nie musisz mieć przy sobie pieniędzy na opłacenie leczenia.

W każdym razie pamiętaj, żeby każde zdarzenie zgłaszać ubezpieczycielowi jak najszybciej. Dopytaj, jakich dokumentów będzie się od ciebie wymagać, i pamiętaj, by brać wszystkie rachunki i zaświadczenia.

Ubezpieczenie turystyczne Włochy: pytania i odpowiedzi

Czy karta EKUZ wystarczy na wyjazd do Włoch?

Niestety, karta EKUZ nie przewiduje wielu świadczeń, np. transportu medycznego do kraju czy leczenia stomatologicznego. W przypadku Włoch nawet do zwykłej wizyty u lekarza pierwszego kontaktu trzeba dopłacić – i to do 36 euro!

Co obejmuje ubezpieczenie turystyczne do Włoch?

Podstawowe ubezpieczenie obejmuje koszty leczenia, ratownictwa i ubezpieczenie bagażu. Oprócz tego może zawierać NNW, OC, Assistance o różnym zakresie i inne dodatkowe usługi.

Jak wybrać ubezpieczenie podróżne do Włoch?

Najlepiej dokonać kalkulacji w porównywarce ubezpieczeń Rankomat. Dzięki temu możesz przyjrzeć się kilku ofertom w różnym zakresie i wybrać najlepszą dla ciebie. Kliknij tutaj.

Ile kosztuje polisa turystyczna do Włoch?

Ceny polis zależą od ich zakresu. Zaczynają się już od kilku złotych za dzień, ale największe pakiety to koszt nawet 30 zł dziennie.

Czy ubezpieczenie turystyczne obejmuje sporty?

Tak, chociaż niektóre dyscypliny, te bardziej ekstremalne i kontuzyjne, wymagają rozszerzenia ubezpieczenia. Dokonując kalkulacji, zaznacz, jeśli zamierzasz np. jeździć na nartach, nurkować czy surfować.

Jak korzystać z ubezpieczenia turystycznego we Włoszech?

Jeśli polisa zakłada rozliczenie bezgotówkowe (a tak jest najczęściej), to wystarczy pokazać polisę, zgłosić zdarzenie do ubezpieczyciela, a ten rozliczy się już sam z placówką medyczną. W przeciwnym razie musisz zapłacić, a rozliczysz się z firmą ubezpieczeniową dopiero po powrocie.

5/5 - (2 votes)

Spotkajmy się w Warszawie!
Mieszkasz w Warszawie i mówisz trochę po włosku? Dołącz do naszej grupy WhatsApp i bądź na bieżąco z naszymi wydarzeniami! :)
Spotkajmy się w Warszawie!
Zostaw nam swój kontakt, aby być zawsze na bieżąco z włoskimi wydarzeniami, które organizujemy w Warszawie! :)
PODZIEL SIĘ
Jestem absolwentką italianistyki i historii sztuki. Mieszkam w Warszawie i interesuję się kulturą i literaturą włoską. Kocham organizować podróże do Włoch i zawsze służę radą w kwestiach turystycznych i językowych :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here