Val d’Orcia: Co warto zobaczyć w najpiękniejszej dolinie Toskanii

Val d'Orcia to jedno z najpiękniejszych miejsc na mapie środkowych Włoch. Położona w Toskanii dolina zachwyca krajobrazem, wspaniałą kuchnią, wybornymi winami, darmowymi termami i sielskimi miejscami noclegowymi. Z tego powodu warto choć raz wybrać się w ten region słonecznej Italii.

0
5894

Dolina Val d’Orcia to najpiękniejsze i zarazem najpopularniejsze miejsce w Toskanii. Położona na południe od Sieny u podnóża wygasłego wulkanu Monte Amiata nad rzeką Orcią, jest bez wątpienia kwintesencją Toskanii. Wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, co roku przyciąga zachwyconych jej malowniczym krajobrazem turystów.

Ciekawy Toskanii podróżnik znajdzie tu wszystko, co jest charakterystyczne dla tego regionu. Łagodne, malownicze wzgórza, pachnące winnice, urokliwe, średniowieczne miasteczka, tajemnicze zamki a wszystko to położone w cieniu przepięknych cyprysów, rosnących na tamtejszych wzgórzach i wzdłuż krętych, wiejskich dróg. Krajobraz jak z bajki.

Jeżeli jesteś zainteresowany noclegami w tej pięknej okolicy, zapraszam do zapoznania się z ofertą domów wakacyjnych prowadzonych przez założycieli tego bloga – Martynę i Andrea.

Dolina Val d’Orcia zyskała popularność i stałą się wizytówką Toskanii, często umieszczaną na pocztówkach czy plakatach, a także odwiedzaną przez światowej sławy twórców kina czy literatury. Aby przenieść się w ten niezwykły świat, zapraszam do poniższego artykułu. Zaczynamy!

Val d’Orcia: co warto zobaczyć?

Val d’ Orcia to unikatowe miejsce na mapie Włoch. Zachwyca przede wszystkim niepowtarzalnym krajobrazem, który można podziwiać z licznych punktów widokowych umiejscowionych w pobliskich miasteczkach, na zamkach czy wzgórzach.

Jeśli będziesz w Val’ d’Orci możesz skorzystać z jednej z największych atrakcji regionu i wybrać się na przejażdżkę XIX- wieczną, odrestaurowaną koleją, która zawiezie Cię w najpiękniejsze zakątki doliny. Tymczasem zapraszam Cię do podróży po najpiękniejszych miejscach doliny, których opis znajdziesz w poniższych akapitach.

Pienza

Naszą podróż po Dolinie Val’dorcia rozpoczniemy od najpopularniejszego miasteczka jakim jest niewątpliwie Pienza. To historyczne miasto idealne, którego stara część została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, skupia życie mieszkańców i turystów wokół zabytkowej starówki z głównym placem Piazza Pio II oraz najdłuższej ulicy Corso il Rossellino, na której mieszczą się restauracje i sklepiki oferujące najlepsze produkty kuchni toskańskiej.

Warto również wspomnieć o przepięknych zabytkach Pienzy takich jak XV-wieczna katedra, renesansowy pałac rodu Piccolomini, czy równie interesujący Palazzo Borgia wybudowany przez kardynała Rodriga Borgię.

Jednak jedną z najciekawszych z atrakcji w Pienzie jest punkt widokowy, znajdujący się na końcu wąskiej uliczki biegnącej pomiędzy Palazzo Piccolomi a kościołem św. Franciszka. Jest on uważany za jeden z najpiękniejszych w regionie, a widok, który roztacza się na całą dolinę zapiera dech w piersiach.

Capella della Madonna di Vitaleta

Podróżując na południowy zachód od Pienzy w drodze do San Quirico d’ORcia warto zatrzymać się przy klimatycznej kapliczce Madonna di Vitaleta, stojącej samotnie pośrodku rozłożystych pól doliny Val d’Orcia. Jest to bardzo charakterystyczne miejsce na mapie Toskanii, które z pewnością widziałeś na różnego rodzaju pocztówkach przedstawiających dolinę.

Aby dojechać do kapliczki wystarczy wpisać w Google Maps: „Chapel Vitaleta” lub kliknąć w poniższy link: https://goo.gl/maps/owqErjWuz2T6XruP7
Na miejscu jest mały parking gdzie można zostawić auto, a umiejscowione tam znaki pokierują Cię bezpośrednio do kapliczki. Droga jest prosta, więc na pewno bez żadnych problemów dotrzecie na miejsce.

Kapliczka ta powstała w XVI wieku z inicjatywy włoskiego rzeźbiarza Andrea della Robbia, a jej charakterystyczny XIX-wieczny wygląd został w późniejszym czasie nadany przez architekta Giuseppe Partini. W środku kapliczki znajdował się dawniej posąg Madonny, stąd nazwa nawiązująca zarówno do Matki Boskiej jak i obszaru, na którym znajduje się ten budynek sakralny-Vitaleta.

Największym atutem tej urokliwej kapliczki jest otoczenie w jakim się znajduje. Położona niemalże w samym sercu doliny Val d’Orcia stanowi doskonały punkt widokowy dla wszystkich, którzy chcieliby poczuć niepowtarzalny klimat toskańskiej doliny. Falujące pola pszenicy, samotne jabłonie i cyprysy, żółte kwiaty żarnowca i niesamowity widok na dostojnie górujący z daleka, wygasły już wulkan Monte Amiata, stanowią esencję tego krajobrazu, który można podziwiać godzinami.

San Quirico d’Orcia

Zwiedzając dolinę Val d’Orcia warto udać się do położonego niedaleko Pienzy miasteczka San Quirico d’Orcia. To niezbyt turystyczne toskańskie miasteczko zachwyca iście włoskim klimatem.

Wzdłuż głównej ulicy via Dante Alighiery znajdują się liczne sklepy, bary i restauracje, w których możesz kupić typowo włoskie produkty od sera, przez lokalne wędliny, po doskonałe toskańskie wina.

San Quirico d’Orcia przyciąga spokojną, nieśpieszną atmosferą tak świetnie oddającą charakter włoskiego, małomiasteczkowego życia. Ponadto, odwiedzając to miejsce warto zwrócić uwagę na kilka unikatowych zabytków, które pozostaną w Twojej pamięci na długo. Należy wspomnieć tu chociażby położone w centrum miasta przepiękne XVI-wieczne ogrody bukszpanowe (Horti Leonini) czy urokliwy kościół św. Franciszka, w którym znajduje się oryginalny posąg Madonny Annunciaty, uprzednio zdobiący wspomnianą wyżej kapliczkę di Vitaleta.

Montalcino

W zachodniej części doliny Val d’Orcia znajduje się ciekawe miasteczko, uznawane za stolicę toskańskiego wina. Położone na wzgórzu, otoczone polami pszenicy i winorośli Montalcino jest doskonałym miejscem do podziwiania panoramy całej doliny.

Życie w Montalcino tętni wokół głównego placu miasta Piazza del Popolo, gdzie obok ciekawych zabytków warto odwiedzić jedną z licznych restauracji, które serwują regionalne dania kuchni toskańskiej takie jak na przykład: lokalną wersję słynnego włoskiego tatara wołowego battuta di chianina czy pici al aglione (pici jest to makaron, który kształtem przypomina spaghetti, ale jest dużo grubszy, aglione jest to specjalny typ czosnku, który jest dużo delikatniejszy od tradycyjnego i można go znaleźć tylko w tej okolicy). Warto dodać, że w podczas jedzenia będziesz miał możliwość podziwiania panoramy doliny, na co pozwala usytuowanie tych miejsc. Bajeczny posiłek gwarantowany!

Montalcino to jednak przede wszystkim doskonałe regionalne wino Brunello di Montalcino. Warto choć raz spróbować tego specjału. A jeśli jesteś miłośnikiem wina najlepiej wybierz się do Montalcino w styczniu, kiedy to w miasteczku odbywa się trzydniowy festiwal lokalnego wina Benvenuto Brunello.

Montalcino obok doskonałej kuchni i wina to również miasteczko średniowiecznych opactw i zamków, a największą atrakcją turystyczną jest Fortezza di Montalcino. Ta zbudowana w najwyższym punkcie miasta budowla stanowi doskonały punkt widokowy zarówno na miasteczko Montalcino, jak i całą dolinę.

Castiglione d’Orcia

Udając się na południe doliny Val d’Orcia znajdziesz niewielkie toskańskie miasteczko Castiglione d’Orcia. Z pewnością zachwyci Cię ono renesansową architekturą oraz położeniem, umożliwiającym podziwianie krajobrazu pełnego cyprysów i pszenicznych pól.

Najlepszy punkt obserwacyjny, a jednocześnie jeden z najważniejszych zabytków miasta, stanowi położona na najwyższym punkcie wzgórza twierdza Rocca di Tentennano, otwarta dla zwiedzających przez cały rok.

Kręte, strome uliczki Castiglione d’Orcia doprowadzą Cię również do starego miasta, którego niewątpliwą atrakcją jest brukowany, trójkątny plac Piazza il Vecchietta. Na środku placu znajduje się zabytkowa studnia z XVII wieku.

Odwiedzając Castiglione d’Orcia warto także zwrócić uwagę na piękny renesansowy kościół Pieve dei Santi Stefano e Degna, w którym znajdziesz wspaniałe XVI-wieczne freski oraz rzeźbę autorstwa Giovanniego di Bartolo.

Radicofani

W południowej części doliny znajdziesz niepozorne miasteczko Radicofani, które z pewnością zachwyci Cię różnorodnością regionalnych przysmaków, które z łatwością zdobędziesz w lokalnych sklepikach i barach.

Radicofani to kolejne miasteczko wzniesione na wzgórzu, nad którym króluje zamek-twierdza La Rocca z wysoką wieżą , na której szczycie znajduje się platforma widokowa, umożliwiająca podziwianie panoramy zarówno samego miasta, jak i doliny Val d’Orcia. W oddali będziesz mógł również zaobserwować zarys wulkanu Monte Amiata.

Opuszczając zamek warto zatrzymać się w samym miasteczku i zajrzeć do kościoła św. Piotra, w którym znajdziesz przepiękną rzeźbę Madonny z Dzieciątkiem autorstwa Francesco di Valdambrino. Odszukaj również niewielki lecz niezwykle urokliwy placyk teatralny (Piazzetta del Teatro), gdzie znajdziesz między innymi sklepik serwujący lokalnie wypiekane pieczywo.

Jeśli dotrzesz do Radicofani w październiku koniecznie weź udział w lokalnym święcie Palio wzorowanym na festiwalu odbywającym się w Sienie. Uroczystość ku czci Matki Boskiej, obejmuje wyścig tragarzy niosących beczki z winem oraz zwycięską ucztę, na której zdecydowanie warto się znaleźć!

Monticchiello

Monticchiello to malutkie miasteczko znajdujące się na wschodnim skraju doliny. Jest jednocześnie jednym z najbardziej charakterystycznych, obok Pienzy i Montepulciano, miastem regionu. Monticchiello to właściwie niewielka, sięgająca czasów średniowiecza osada, położona nad rzeką Orcia.

Wybudowana na wzgórzu, otoczona murami obronnymi z daleka przyciąga wzrok masywną wieżą witającą turystów podążających do miasteczka od strony term Chianciano, krętą, cyprysową drogą.

Po przekroczeniu bram miasta przywitają Cię charakterystyczne wąskie uliczki, na których króluje kamienna, średniowieczna zabudowa. Do najważniejszych zabytków miasteczka należy z pewnością kościół św. Leonarda i Krzysztofa (Chiesi dei Santi Leonardo e Cristofo), wewnątrz którego znajdują się unikatowe freski, odkryte dopiero w XX wieku.

Podobnie jak w innych miastach regionu, tak i tu możesz zobaczyć wspaniałą panoramę doliny, która otacza Monticchiello. Warto podziwiać ten niezwykły krajobraz z tarasu widokowego jednej z najsłynniejszych osterii regionu Osteria La Porta, jednocześnie delektując się pysznymi daniami kuchni toskańskiej z kieliszkiem wybornego wina w ręce. Jest to niezwykle popularne miejsce, dlatego, aby nie obejść się smakiem należy wcześniej zarezerwować stolik!

Montepulciano

Niedaleko Monticchello znajduje się równie charakterystyczne miasto regionu Montepulciano. Oficjalnie leży już w dolnie Val d’Chiana, jednak ze względu na bardzo bliskie sąsiedztwo z doliną Val d’Orcia, jego wielkość oraz popularność nie można tu o nim nie wspomnieć.

Montepulciano doskonale wpisuje się w charakterystykę typowych toskańskich miasteczek. Położone na wzgórzu zachwyca zarówno widokiem na panoramę doliny, jak i swoją średniowieczną zabudową stojąca na krętych, brukowanych uliczkach. Życie w Montepulciano tętni wokół głównego placu Piazza Grande, na którym odbywają się spotkania towarzyskie w pobliskich barach i osteriach, jak i te związane z życiem zawodowym mieszkańców, gdy na placu organizują oni degustację czy sprzedaż swych towarów. W Moltepulciano znajdziesz wszystko co w Toskanii najlepsze, pyszne jedzenie oparte na regionalnych produktach, wyborne wino, w tym lokalne Vino Nobile di Montepulciano, czy przepyszne lody.

Nie brakuje tu również zabytków, które zachwycą niejednego turystę. Warto wspomnieć o dostojnej katedrze Santa Maria Assunta budowanej w latach 1592-1630 czy pochodzącym z XIV wieku kościele św. Agnieszki, z charakterystyczną pasiastą fasadą.

Aby podziwiać toskańską panoramę koniecznie udaj się na plac Piazza di San Francesco, gdzie znajduje się jeden z najlepszych punktów widokowych w regionie.

Montepulciano wśród wielu toskańskich miasteczek wyróżnia niezwykle precyzyjnie odrestaurowana zabudowa. Jest to miasto-wizytówka, gdzie nawet nowoczesne sklepy czy bary budowane są w tej samej konwencji architektonicznej. Nie dziwi zatem fakt, że Montepulciano wielokrotnie pojawiało się na dużym ekranie. To tu kręcono takie filmy jak „Zmierzch”, „Niebo”, „Angielski pacjent” czy „Pod słońcem Toskanii”.

Podere Baccoleno

Najbardziej rozpoznawalnym elementem krajobrazu doliny Val d’Orcia są niewątpliwie zdobiące drogi zielone cyprysy o charakterystycznym kształcie.

Drzewa cyprysowe usiane gęsto przy krętej drodze biegnącej przez zielono-złote pola doliny to widok zapierający dech w piersiach i obowiązkowy punkt na Twojej trasie wycieczki po Toskanii. Doskonałym miejscem do podziwiania takiego krajobrazu jest droga Podere Baccoleno, znajdująca się w bezpośrednim sąsiedztwie doliny. Jest to droga prywatna, zamknięta dla ruchu bramą, jednak udając się biegnąca nieopodal ścieżką dotrzesz do punktu, skąd doskonale widać ten magiczny, cyprysowy krajobraz. Jest to idealne miejsce na pamiątkowe zdjęcie, na zakończenie Twojej wizyty w dolinie Val d’Orcia.

Aby znaleźć to miejsce należy wpisać w google maps: „Podere Baccoleno” lub kliknąć poniższy link: https://goo.gl/maps/B56gGAvP9hx6ar497
Auto należy zostawić przy prywatnej bramie, lub drodze i przejść wydeptaną ścieżką, która znajduje się tuż przy bramie. Droga do przejścia to zaledwie kilka metrów i nie powinna zająć więcej niż 2 minuty pieszo.

Jeżeli interesują Cię także inne miejsca, które koniecznie trzeba odwiedzić będąc pierwszy raz w Toskanii, zapraszam do mojego artykułu: „Toskania: 13 najciekawszych miejsc, które warto zobaczyć”.

Termy w Val d’Orci

W dolinie Val d’Orcia oprócz duchowej uczty w postaci przepięknych krajobrazów znajdziesz również coś dla ciała. W Toskanii znajdują się bowiem miejsca z naturalnymi, darmowymi termami dostępnymi dla turystów bez ograniczeń. W samej dolinie możesz się cieszyć relaksującą kąpielą termalną w dwóch miejscach: Bagni Vignoni oraz Bagni San Filippo.

Bagni Vignoni to termy znajdujące się na drodze między wspomnianymi wyżej miasteczkami San Qurico d’Orcia a Castiglione d’Orcia. Znajdują się na skraju urokliwego miasteczka Bagno Vignioni w ruinach Parco dei Mulini. To jedne z najchłodniejszych term w regionie. Temperatura wody sięga tu maksymalnie 28 stopni. Ze względu na duże ilości siarki kąpiele w tych wodach doskonale wspomagają układ oddechowy oraz pomagają w leczeniu chorób skórnych i reumatycznych.

Bagni San Filippo to z kolei najgorętsze termy w Toskanii. Temperatura wody osiąga w nich nawet 50 stopni. Jeśli więc lubisz gorące kąpiele to miejsce jest zdecydowanie dla Ciebie. Termy Bagni San Filippo znajdziesz w miasteczku o tej samej nazwie, w południowej części doliny Val d’Orcia niedaleko miasteczka Radicofani. Termy te oprócz oczywistych właściwości leczniczych zapewniają odwiedzającym również niesamowite wrażenia estetyczne. Woda termalna spływa tam po biały skałach wapiennych tworząc wodospady spływające następnie do basenów, a stamtąd wprost do rzeki. Im wyższy basen tym woda jest cieplejsza. Relaks w takim otoczeniu to niezapomniane przeżycie!

Jeżeli chciałbyś przeczytać również o innych termach leżących w Toskanii zapraszam Cię do mojego artykułu Termy Toskania.

Droga Gladiatora

Niezwykłe walory toskańskiego krajobrazu sprawiają, że często staje się on tłem dla najwybitniejszych obrazów światowej kinematografii. Chyba nie ma bardziej zapadającej w pamięć sceny, ukazującej piękno doliny Val d’Orcia, niż ostatnia wędrówka bohatera filmu Gladiator- Maximusa.

Scena ta została nakręcona w okolicach miasteczka Pienza, przy tak charakterystycznej dla Toskanii drodze usianej cyprysami. Od czasu nakręcenia filmu, rzesze turystów odwiedzają to miejsce, by choć przez chwilę poczuć klimat filmu…i Toskanii.

Jak dotrzeć do słynnej drogi Gladiatora. Zmierzając w kierunku Pienzy, tuż przed samym miastem, należy skręcić w lewo w stronę widocznego z oddali kościółka. Następnie szutrową drogą można przejść kawałek w kierunku gospodarstwa agroturystycznego Terrapille. Po chwili marszu roztoczy się przed Tobą widok jak bajki, a właściwie filmu. Ujrzysz pszeniczne pola, a z oddali tuż przed samą agroturystyką ukaże Ci się słynna droga z cyprysami. Ta sama, którą kroczył Gladiator Maximus.

Noclegi

Planując dłuższy pobyt w okolicy doliny Val d’Orcia warto pomyśleć o rezerwacji noclegów. Ze względu na jej turystyczny charakter oferta miejsc noclegowych jest tam bardzo szeroka od luksusowych hoteli, przez kwatery prywatne po swojską agroturystykę, które z pewnością znajdziesz na booking.com.

Jeśli marzysz o zwiedzaniu Toskanii, a jednocześnie chciałbyś wypocząć po codziennych wędrówkach w komfortowych warunkach w iście toskańskim klimacie gorąco polecam Ci apartamenty Your Home Chiusi. W przystępnej cenie możesz wynająć apartament lub dom dla całej rodziny czy grupy przyjaciół, znajdujący się w otoczeniu toskańskiej przyrody. Jest to również świetna baza wypadowa do zwiedzania pobliskich miasteczek, podziwiania uroków doliny czy korzystania z dobrodziejstw toskańskich term.

Your Home Chiusi to projekt, prowadzony przez Martynę i Andrea założycieli tego bloga. Na pewno z ogromną przyjemnością i pasją opowiedzą Ci o najciekawszych zakątkach Toskanii. A na każdego gościa czeka paczka powitalna składająca się z samych lokalnych produktów.

Prawdziwa gościna, piękne okolice i pyszne lokalne produkty, chyba niczego więcej nie trzeba, aby dobrze wypocząć i cieszyć się ze swojego urlopu. 😉

5/5 - (6 votes)

PODZIEL SIĘ
Mieszkam w Warszawie. Zawodowo zajmuję się językiem angielskim a hobbystycznie włoskim. Miłośniczka kulinarnych podróży, książek i czarnych kotów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here