Msze Papieskie w Watykanie i jak w nich uczestniczyć

0
68756
Msze Papieskie w Watykanie

Na pewno zdecydowania większość oglądała kiedyś telewizyjną transmisję uroczystości z Watykanu lub przynajmniej widziała kątem oka jej fragment. Są to zazwyczaj msze święte celebrowane przez papieża. Zawsze uczestniczy w nich wiele osób. Zastanawiałeś się kiedyś, czy każdy może wejść do Bazyliki na msze papieskie? Otóż nie da się tego zrobić z marszu, ale temat jest do samodzielnego ogarnięcia.

Co zrobić, aby otrzymać taki bilet? Za chwilę przeczytasz krótki przewodnik. Ale najpierw zerknij na mapkę Booking.com, by znaleźć najlepszy nocleg w pobliżu Watykanu:

Booking.com

Msza papieska: jak załatwić wstęp krok po kroku

Podstawowa rzecz, którą trzeba wiedzieć to to, że aby wziąć udział w uroczystościach w Watykanie trzeba mieć specjalny bilet. Potrzebujemy go, aby wejść do odpowiednich sektorów. Jest on zawsze bezpłatny.

Szczególną cechę tych biletów stanowi ich kolorystyka. Są one drukowane na kolorowym papierze i wyglądają tak:

Aby otrzymać taki bilet, wystarczy przejść pewną procedurę. Poniżej opisuję krok po kroku, co należy zrobić, by znaleźć się na mszy papieskiej.

1. Zdecyduj, w czym chcesz uczestniczyć

Większość osób przyjeżdża do Rzymu na kilka dni i podstawową kwestię stanowi decyzja o tym, w których wydarzeniach chcemy uczestniczyć. Oczywiście wiadomo, że co roku jest jedna pasterka, ale już uroczystości wielkanocne trwają przez kilka dni, a ponadto możemy przebywać w Rzymie w innym okresie w ciągu roku.

Pomocna będzie strona internetowa Watykanu. Nie ma polskiej wersji tej strony, ale jest ona przetłumaczona na język włoski, angielski, francuski, portugalski, hiszpański, niemiecki, chiński, arabski, a nawet łacinę. Ja zostanę przy wersji włoskiej.

Zaglądamy do kalendarza znajdującego się w zakładce Calendario. Wybieramy odpowiedni miesiąc i wyświetla nam się rozpiska uroczystości wraz ze wskazaniem miejsca i godziny. Jeszcze lepiej jest kliknąć na dole strony głównej w zakładkę Celebrazioni liturgiche, a następnie w Calendario delle celebrazioni. Zobaczymy tam, którym uroczystościom będzie przewodniczył papież.

msze papieskie

Trzeba podkreślić, że nie wszystko odbywa się w Watykanie. W grę wchodzą również inne lokalizacje, ponieważ kalendarz obejmuje całość aktywności papieża, jednak na potrzeby artykułu przyjmijmy, że omawiane w nim msze papieskie odbywają się w Watykanie. Teraz pozostaje nam tylko zdecydować, gdzie i kiedy chcemy być.

Oczywiście, planując uczestnictwo w mszy papieskiej, nie możemy zapomnieć o miejscu noclegowym. Wiele przystępnych cenowo hosteli, apartamentów i pensjonatów można znaleźć właśnie w pobliżu Watykanu. Kliknij poniżej, by zapoznać się z bazą noclegową nieopodal siedziby papieża:

2. Przygotuj formularz zgłoszeniowy

Następnym krokiem będzie odwiedzenie strony internetowej Prefektury Domu Papieskiego – Prefettura della Casa Pontificia. Pracownicy Prefektury zajmują się sprawami organizacyjno-administracyjno-porządkowymi w Watykanie.

Zwracamy się do Prefektury z prośbą o bilet. Jej strona internetowa również jest dostępna w kilku wersjach językowych. Ja ciągle trzymam się włoskiego. Na stronie znajdziemy informacje o tym, na które msze papieskie i inne uroczystości będą nam potrzebne bilety, a na które nie.

Np. aby uczestniczyć w modlitwie Anioł Pański wystarczy przyjść w niedzielę na Plac św. Piotra (gdy papież jest w Watykanie), ale już na Niedzielę Wielkanocną będą potrzebne bilety.

Jeśli widzimy, że na uroczystość, którą sobie upatrzyliśmy, wymagane są bilety, pora przygotować formularz. Rozwijamy znajdującą się na stronie głównej zakładkę Biglietti. Znajdziemy tam plik do ściągnięcia – Download modulo richiesta, który stanowi gotowy formularz prośby o bilety. Najlepiej go wypełnić na komputerze.

W formularzu wpisujemy:

  • Datę uroczystości/audiencji
  • Liczbę potrzebnych biletów – jednak osoba może prosić o bilety dla całej grupy
  • Imię i nazwisko osoby proszącej
  • Nazwę grupy – jeżeli grupa jest bardziej liczna. Dotyczy to np. pielgrzymek z parafii, a nie nas i naszej rodziny lub znajomych
  • Adres do korespondencji wraz z kodem pocztowym
  • Numer telefonu i fax

Jest też miejsce na wpisanie uwag, ale jeśli organizujemy się sami, zostawiamy to miejsce puste.

3. Wyślij list do Prefektury Domu Papieskiego

Następnie drukujemy formularz i przesyłamy go do Prefektury. Można to zrobić na dwa sposoby: faxem lub pocztą. Ja sugeruję przygotowanie listu i przesłanie go pocztą. W końcu nie zdarza się codziennie, że korespondujemy z Watykanem.

Poczta z Watykanu

Adres Prefektury, który umieszczamy na kopercie, jest wskazany na formularzu oraz na stronie internetowej:

Prefettura della Casa Pontificia

00120 Città del Vaticano

Wystarczy wpisać na kopercie tylko tyle i zapewniam, że list dotrze do adresata.

4. Poczekaj na odpowiedź z Prefektury

Z mojego doświadczenia wynika, że potrzebny jest co najmniej miesiąc, aby przyszła do nas odpowiedź z Watykanu.

Nie możemy działać na ostatnią chwilę. Jeśli jednak zostało nam mało czasu polecam skorzystanie z faxu. Ponadto na stronie Prefektury zawsze znajduje się informacja o tym, do kiedy prośby o bilety powinny dotrzeć, aby zostały rozpatrzone.

Jeśli wysłaliśmy już list, nie pozostaje nam nic innego, jak tylko czekać na nadejście odpowiedzi. Tak, Prefektura również prześle do nas list z informacją o tym, w jakich uroczystościach możemy wziąć udział i jak odebrać bilety. Podkreślam, że bilety będą do odebrania w Watykanie i nie znajdziemy ich w kopercie.

Oto przykład listu, który otrzymujemy z Prefektury:

Jak widzisz jest z tym trochę zachodu, ale nie jest to niemożliwe do zrealizowania. Potrzebujesz tak naprawdę głównie czasu i dobrze zaplanowanej uprzednio wyprawy do Rzymu. Wówczas łatwiej ci będzie rozpocząć przygotowania na kilka miesięcy przed mszą papieską. Pamiętaj, żeby w porę zaklepać nocleg!

5. Odbierz bilety za Bramą Spiżową

List, który do nas przyszedł, zabieramy ze sobą do Rzymu i udajemy się z nim do Watykanu. Biuro odbioru biletów znajduje się za Bramą Spiżową. Udanie się tam jest jedynym znanym mi sposobem przejścia przez Bramę Spiżową, ale po kolei.

Idziemy na Plac św. Piotra i ustawiamy się w kolejkę, w której czekają na kontrolę bezpieczeństwa osoby wchodzące na zwiedzanie do Bazyliki. Po kontroli bezpieczeństwa przechodzimy kawałek dalej do schodów prowadzących do Bramy Spiżowej. Przed schodami będzie stał strażnik, któremu pokazujemy nasz list z Prefektury, po czym zostaniemy wpuszczeni dalej.

Bramą Spiżową

Wchodzimy po schodach i gdy już miniemy Bramę Spiżową, skręcamy w prawo, a następnie wchodzimy do małego biura. Tam kolejny raz pokazujemy list i w kopercie otrzymujemy nasze bilety. Teraz zostaje już tylko udział w uroczystości.

6. Weź udział w uroczystościach w Watykanie

Ostatnia prosta. Na biletach jest wskazana godzina, o której rozpoczyna się uroczystość oraz godzina, o której uczestnicy zostaną wpuszczeni do Bazyliki/na Plac św. Piotra, np. msza rozpoczyna się o 9:30, bramki zostaną otwarte o 8:00. To oznacza, że wcześniej trzeba ustawić się w kolejce do wejścia.

Osób takich jak my będą całe setki, więc im wcześniej ustawimy się w kolejce, tym bliżej bramek będziemy i tym lepsze miejsca możemy mieć w Bazylice lub na Placu.

Nie ma żadnej numeracji miejsc siedzących. Co sobie zajmiemy po wejściu, to nasze. W kolejce nie funkcjonują uprzejmości w stylu przepuszczania kogokolwiek, kto nie przyszedł wcześniej niż my i uczciwie nie czekał.

Ludzie są wyjątkowo skrupulatni i nie ma się co temu dziwić. Nikomu, kto przyjechał z drugiego końca świata, nie spodoba się, że ktoś inny próbuje wepchnąć się bez kolejki. Nie ma wyjątków dla osób starszych, rodzin z dziećmi, kobiet w ciąży czy duchownych.

Gwardia Szwajcarska

Bilety są sprawdzane przy wejściu. Trzeba je po prostu pokazać, jednak nie zawsze jest tak, że każdy pokaże swój bilet. Widziałam sytuacje, kiedy proszono wchodzących, aby zwyczajnie podnieśli bilety do góry i „na oko” zweryfikowano czy wszyscy je mają. Oczywiście nie jest to system bez luk.

Gdy już wejdziemy i mamy swoje miejsce, nie pozostaje nic innego, jak czekać na rozpoczęcie uroczystości. Jest to przyjemna chwila, w której zdajemy sobie sprawę, iż uczestniczymy w wydarzeniu, które zazwyczaj oglądamy w telewizji. To daje satysfakcję oraz pozwala szybko zapomnieć o pojawiających się wcześniej niedogodnościach. Bilety pozostają pamiątką, której nie kupimy w żadnym sklepie.

Msze papieskie: kilka uwag praktycznych

Co zrobić jeśli nie posługujemy się żadnym językiem obcym, a chcę starać się o bilety?

Pisz po polsku! Formularz jest bardzo prosty i w sumie nie jest potrzebna znajomość żadnego języka obcego, aby go wypełnić, a z pomocą tłumacza online swobodnie dojdziesz, co i gdzie należy wpisać.

Poza tym w Watykanie jest wielu księży z Polski, więc na pewno znajdzie się ktoś, aby „rzucić okiem” na twoją prośbę. Zdarzyła mi się kiedyś odwrotna sytuacja – otrzymałam z Prefektury odpowiedź po polsku na list, który napisałam po włosku.

Czy otrzymam bilety na wszystkie uroczystości, o które proszę?

Niekoniecznie, ale co do zasady tak. Nie ma problemów z Placem św. Piotra i tam na koniec są wpuszczani wszyscy, ale już Bazylika ma określoną pojemność. Pewne ograniczenia mogą wiązać się również z charakterem uroczystości, np. osobom świeckim ciężko jest się dostać na poranną mszę Krzyża św., która odbywa się w Wielki Czwartek przed południem.

Kiedy odebrać bilety?

Odbiór biletów jest możliwy w określone dni i godziny. Będzie to wskazane w liście, który otrzymamy z Prefektury. Warto nie zostawiać tego na ostatnią chwilę i tak zorganizować przyjazd do Rzymu, aby ze wszystkim się wyrobić.

Jeśli np. mamy do odbioru bilety na poranną mszę w Niedzielę Wielkanocną, a przylecimy do Rzymu w Wielką Sobotę późnym popołudniem, nie dostaniemy już naszych biletów. Tym lepiej zatem zarezerwować nocleg w pobliżu Watykanu (kliknij tutaj).

Jak wygląda dokładnie odebranie biletów?

Podchodząc do Bramy Spiżowej, musimy mieć ze sobą list lub fax z Prefektury. Nie przejdą żadne tłumaczenia, że zapomnieliśmy/pies nam zjadł/złodziej ukradł w metrze/ nie dotarła odpowiedź, ale naprawdę pisaliśmy i bilety na pewno na nas czekają.

Poza tym po odbiór biletu wchodzi tylko jedna osoba, zatem nie wbijemy się za Bramę Spiżową całą rodziną czy grupą znajomych. Jeśli stawiliśmy się w pięć osób po pięć biletów, a mamy tylko jeden list, to i tak zostanie wpuszczona jedynie osoba z listem.

Co jeśli nie mam biletu, a chcę zobaczyć msze papieskie na żywo?

Próbuj! Jeśli masz czas, możesz zgłosić się do któregoś z kościołów i spytać, czy nie mają wolnych biletów. Zdarza się, że osoby duchowne dostają kilka w zapasie, zwłaszcza jeśli msze papieskie odbywają się na Placu św. Piotra.

  • Jeśli jesteś już na Placu i ludzie czekają w kolejce na wejście, podejdź i popytaj, czy ktoś nie ma dodatkowych biletów. Czasami nie wszyscy przyjeżdżają i zostają bilety, które można oddać innym osobom. I odwrotnie, jeśli to tobie przydarzy się mieć dodatkowy bilet, oddaj go komuś. Nigdy jednak w takich sytuacjach nie płać za bilety ani nie żądaj pieniędzy.
  • Jeśli nie udało ci się zdobyć biletu, a bardzo ci zależy możesz spróbować wejść. Jak pisałam wyżej w systemie wejścia są luki i możliwe, że w jedną z nich uda się ci wbić. Pracownicy Watykanu co najwyżej cofną cię lub każą poczekać, aż wejdą wszyscy z biletami. Bilety pozwalają wejść do odpowiedniego sektora.

Co jeśli potrzebuję ciszy i skupienia, aby w pełni skupić się na uroczystości?

Może być ciężko. W uroczystościach biorą udział ludzie z całego świata, zatem ktoś się modli, a ktoś inny może zagadać w tym czasie do znajomych. Dla części osób to element zwiedzania Rzymu związany z możliwością zobaczenia papieża. Sama siedziałam kiedyś obok rodziny z Indii, która była tam dla celów stricte turystycznych.

Do tego dochodzi cała otoczka związana z robieniem zdjęć czy nagrywaniem filmików, szczególnie, gdy papież jest blisko, ale umówmy się – każdy robi wtedy zdjęcia. Tak czy siak uważam, że jeśli tylko masz czas oraz jest to dla ciebie atrakcyjne, warto zdecydować się na udział w uroczystościach w Watykanie, ponieważ msze papieskie to niecodzienne doświadczenie.

A skoro już mowa o turystycznych wizytach w Rzymie, nie zapomnij zabrać ze sobą przewodnika Italia Po Polsku „Sekretne Miejsca Rzymu„. Nie znajdziesz tam oklepanych, znanych wszystkim atrakcji, ale miejsca owiane tajemnicą, ukryte i absolutnie magiczne! Zresztą nieznane oblicze Bazyliki św. Piotra również zostało w nim uwzględnione. Kliknij tutaj, by dowiedzieć się więcej.

4.8/5 - (16 votes)

Spotkajmy się w Warszawie!
Mieszkasz w Warszawie i mówisz trochę po włosku? Dołącz do naszej grupy WhatsApp i bądź na bieżąco z naszymi wydarzeniami! :)
Spotkajmy się w Warszawie!
Zostaw nam swój kontakt, aby być zawsze na bieżąco z włoskimi wydarzeniami, które organizujemy w Warszawie! :)
PODZIEL SIĘ
Italia to mój erasmusowy kraj. Kocham Włochy a moje wszystkie drogi prowadzą do Rzymu. Staram się powiększyć swój księgozbiór poświęcony Wiecznemu Miastu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here