Wenecja: muzea miasta na wodzie, które warto odwiedzić

0
11224
wenecja muzea

Wenecja wśród turystów nierzadko uchodzi za przereklamowaną. Mówi się o dzikich tłumach, cenach z kosmosu i przykrym zapachu wszechobecnej wody. Problemy miasta związane z podtapianiem są plamą na honorze zarządzających organów.

Ale z drugiej strony, to przecież Serenissima – miasto jedyne w swoim rodzaju, wciąż potrafiące oczarować tych, którzy zechcą się na nie trochę bardziej otworzyć, zamiast stawiać wyłącznie oczekiwania.

Jeśli do tych drugich i celem twojej podróży jest właśnie Wenecja, muzea z mojej listy powinny natychmiast znaleźć się w twoim planie wycieczki!

W dzisiejszym wpisie przedstawię najchętniej odwiedzane i najbardziej polecane muzea w Wenecji. Dowiesz się, co warto zobaczyć (i za ile) oraz poznasz miejsca, gdzie wielu turystów nie jest już zwykle w stanie dotrzeć.

Zachęcam cię do wybrania z poniższej listy kilku najbardziej odpowiadających ci pozycji i zwiedzenia Wenecji w stylu slow, na przekór turystyce tego miasta.

Wenecja: muzea, które warto zwiedzić

Poniżej przedstawiam 12 muzeów Wenecji, z których możesz wybrać te najbardziej interesujące. Są to zarówno kolekcje sztuki, jak i charakterystycznych wytworów rzemieślniczych, muzea przekrojowe oraz dedykowane konkretnej osobie czy dziedzinie. Większość z nich nie wymaga rezerwowania sobie całego dnia, więc łatwo wpleść je w plan wycieczki, nawet jednodniowej. Z pewnością dobierzesz coś, co będzie odpowiadało ci pod kątem zainteresowań, długości pobytu i budżetu 🙂

1. Pałac Dożów i Museo Correr

Na pierwszym miejscu znalazł się jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów Wenecji: Pałac Dożów (wł. Palazzo Ducale). W historycznej siedzibie władców miasta mieszczą się dziś sale wystawowe i zabytkowe wnętrza: Museo dell’Opera, apartamenty doży, komnaty publiczne, gdzie sprawowano władzę, lochy, zbrojownia. Ponadto można zwiedzać dziedziniec i loggie.

pałac dożów wenecja muzeum

W Museo dell’Opera znajdują się oryginalne fragmenty architektury pałacu (wielokrotnie rekonstruowanego). Największe wrażenie robią ogromne, bogato zdobione malowidłami i ornamentalnymi dekoracjami komnaty takie jak Sala Wielkiej Rady. Ciekawie prezentują się również lochy i zbrojownia.

Bilet normalny kosztuje wprawdzie sporo, bo 25 euro, ale uprawnia do wstępu do Pałacu Dożów, Museo Correr (zabytkowe wnętrza i kolekcja sztuki), Muzeum Archeologicznego i Biblioteca Nazionale Marciana – wszystko znajduje się wokół Placu św. Marka.

2. Bazylika św. Marka

Bazylika św. Marka, czyli druga obok Pałacu Dożów najbardziej charakterystyczna wenecka budowla, to obowiązkowy element każdego planu wycieczki. Wizyta w tej monumentalnej świątyni-muzeum na pewno cię zachwyci, a przy tym nie należy do zbyt kosztownych. Do samej bazyliki możesz wejść za 3 euro. Przy dodatkowych atrakcjach mieszczących się wewnątrz obowiązują inne bilety.

bazylika św. marka wenecja muzea

Wnętrze bazyliki pokryte jest bizantyjskimi mozaikami, które naprawdę robią wrażenie. Jednym z zabytkowych obiektów jest tzw. Pala d’Oro – niesamowity Złoty Ołtarz, arcydzieło sztuki bizantyjskiej. Zobaczenie go będzie jednak kosztowało 5 euro. Polecam również atrakcyjną wizualnie wizytę w Skarbcu (w cenie biletu wstępu do bazyliki) oraz odwiedzenie Muzeum z tarasem (7 euro), skąd można zrobić świetne panoramiczne zdjęcia.

3. Muzeum Peggy Guggenheim

Przenieśmy się w nieco nowsze czasy. Jedna z największych kolekcjonerek sztuki nowoczesnej, pochodząca ze Stanów Zjednoczonych Peggy Guggenheim ma w Wenecji swoje muzeum, w którym prezentowane są dzieła z jej prywatnej kolekcji. Guggenheim w ciągu swojego życia zakupiła gigantyczne ilości dzieł sztuki, a jej znakomita kolekcja to przegląd artystycznego dorobku XX wieku.

muzeum peggy guggenheim wenecja

Dzieła europejskiej awangardy, kubistów, surrealistów, futurystów, dadaistów czy przykłady amerykańskiego abstrakcyjnego ekspresjonizmu to największe atrakcje muzeum. Co więcej, kolekcja jest powiększana, np. niecałe 10 lat temu wzbogaciły ją prywatne zbiory sztuki współczesnej pary kolekcjonerów o nazwisku Schulhof. Bilet wstępu do muzeum kosztuje maksymalnie 15 euro.

4. Ca’ Pesaro

Słowo Ca’, które dość często napotkamy w Wenecji, to skrót od słowa casa i używane jest w kontekście weneckich pałaców, które w wielu wypadkach zostały przekształcone w siedziby muzeów. W zabytkowym pałacu Ca’ Pesaro mieści się natomiast kolekcja sztuki nowoczesnej, która ma kilka wyjątkowych perełek, m.in. dzieła Gustava Klimta czy włoskich futurystów.

ca pesaro muzea wenecja

W Ca’ Pesaro na trzecim piętrze mieści się ponadto Muzeum Sztuki Orientalnej, które warto zwiedzić ze względu na ciekawe, przyjemne dla oka zbiory. Całość, czyli de facto dwa muzea zwiedzimy z biletem za 10 euro (normalny).

5. Ca’ Rezzonico

Kolejny barokowy wenecki pałac, który dziś stanowi atrakcję turystyczną dla tych, którzy łakną miejscowej sztuki. W kwestii Ca’ Rezzonico nie mogę być do końca obiektywna, ponieważ zbiory tego muzeum były przedmiotem mojej pracy licencjackiej, ale myślę, że wielu przypadnie ono do gustu.

ca rezzonico muzea w wenecji

W Ca’ Rezzonico mamy okazję podziwiać zarówno zabytkowe wnętrza z historycznym wyposażeniem, jak i sporą kolekcję dzieł sztuki, głównie z XVIII wieku. Większość tych dzieł tematycznie krąży wokół samej Wenecji: jej krajobrazu, zwyczajów i historii. Polecam zwrócić szczególną uwagę na dzieła Giandomenico Tiepola, który chętnie przedstawiał sceny rodzajowe związane z weneckim karnawałem i postaciami z commedii dell’arte. Bilet wstępu kosztuje 10 euro.

6. Gallerie dell’Accademia

Jeśli szukasz najbardziej reprezentacyjnej kolekcji sztuki nowożytnej, musisz udać się do Gallerie dell’Accademia – najwspanialszych zbiorów sztuki dawnych mistrzów. Myślę, że nawet osoby, które nie są szczególnie zainteresowane sztuką, zechcą tu wpaść – choćby po to, by na żywo zobaczyć Człowieka witruwiańskiego Leonarda da Vinci, chyba najbardziej znany rysunek renesansowego artysty.

gallerie dell'accademia wenecja muzea

Poza tym w kolekcji znajduje się pokaźny zbiór prac malarzy z tzw. szkoły weneckiej, a wśród nich Tycjana, Giorgione (słynny obraz Burza, który doczekał się niezliczonych interpretacji), Tintoretta, Belliniego, Veronese. Bilet normalny kosztuje 12 euro, ale dla osób do 25 roku życia już tylko 2 euro. Ponadto warto zwracać uwagę na zdarzające się darmowe wejścia.

7. Galleria Giorgio Franchetti

Galleria Giorgio Franchetti mieści się w Ca’ D’Oro – kolejnym weneckim pałacu. To kolekcja sztuki dawnej, którą warto zwiedzić choćby dla kilku światowej sławy dzieł sztuki europejskiej. Jednym z nich jest Wenus z lustrem Tycjana, ale znajdziemy tu także dzieła Van Eycka, Van Dycka czy Mantegni.

galleria giorgio franchetti muzea w wenecji

Jedną z zalet tego muzeum jest niewątpliwie cena biletu. Podstawowy kosztuje 6 euro, ale jest wiele zniżek i spore grono zwiedzających może wejść zupełnie za darmo. Przy stosunkowo kosztownym pobycie w Wenecji taka wiadomość jest zawsze na plus.

8. Museo del Vetro

Teraz oddalimy się trochę od tematu sztuki i przyjrzymy się innym wytworom, które zachwycą fanów rzemiosła artystycznego i designu. Zacznijmy od Museo del Vetro, czyli Muzeum Szkła – czegoś, z czego Wenecja słynie na całym świecie, na równi z karnawałem i gondolami. Rzecz jasna mowa o szkle z Murano.

museo del vetro muzeum szkła murano

Wystawa przeprowadzi nas przez wszystkie stulecia, kiedy szkło produkowane było w Wenecji. Znajdziemy tu zarówno szkło renesansowe, charakterystyczne millefiori czy bardziej nowoczesne designerskie przykłady z XX wieku. Kolekcja muzeum z pewnością niejednemu przypadnie do gustu, zwłaszcza jeśli jesteśmy już trochę zmęczeni malarstwem. Bilet wstępu kosztuje 10 euro.

9. Negozio Olivetti

Jeśli czytałeś mój wpis o włoskim designie, nazwa Olivetti zapewne coś ci mówi. To najsłynniejsza włoska maszyna do pisania, jeden z symboli włoskiego wzornictwa. Negozio Olivetti to z kolei muzeum poświęconego właśnie temu obiektowi.

negozio olivetti wenecja

Na wystawie zobaczymy rzecz jasna serię modeli maszyny do pisania marki Olivetti. Muzeum mieści się w ciekawym pod względem architektonicznym gmachu, autorstwa jednego z bardziej znanych włoskich architektów Carlo Scarpy. Część muzeum jest poświęcona właśnie jego dorobkowi. Jeśli prostota modernistycznej architektury do ciebie przemawia, to na pewno wizyta w Negozio Olivetti sprawi ci przyjemność (wstęp kosztuje 10 euro).

10. Museo del Merletto

Kolejne muzeum poświęcony sztuce rzemiosła to Museo del Merletto, czyli Muzeum Koronki. Wenecja słynie także z tego wyrobu – najważniejsze ośrodki koronkarstwa mieściły się właśnie we Włoszech, a koronka wenecka reprezentuje jedną z jej najbardziej znanych odmian. Muzeum powinno przypaść do gustu polskim turystom (turystkom?), jako że sami jesteśmy dumni z naszych koronkowych wyrobów.

museo del merletto wenecja

W salach wystawowych zobaczymy oczywiście przykłady różnych obiektów wykonanych techniką koronki. Dodatkową atrakcją jest natomiast fakt, że w godzinach otwarcia muzeum możemy w nim spotkać panie, które na żywo pokazują, jak wytwarzają koronki. Wizyta zatem należy do przyjemnych i stosunkowo niedrogich – bilet wstępu kosztuje 5 euro.

11. Muzeum Leonardo da Vinci

Jak chyba w każdym większym włoskim mieście, tak i w Wenecji nie mogło zabraknąć interaktywnego Leonardo da Vinci Museum. Jako że to właśnie w tym mieście znajduje się słynny Człowiek witruwiański, odwiedzający Wenecję turyści mają okazję lepiej zapoznać się z dorobkiem renesansowego mistrza dzięki poświęconemu mu muzeum.

muzeum leonardo da vinci wenecja

Na wystawie znajdują się reprodukcje słynnych dzieł, prezentowane w technologii umożliwiające przyjrzenie się z bliska ich detalom. Część ekspozycji poświęcona jest maszynom na podstawie projektów Leonarda oraz wystawie szkiców, które zwykle znajdują się w zbiorach bibliotecznych, rzadko udostępnianych szerszemu odbiorcy. Bilet do muzeum warto kupić online – wówczas jest nieco tańszy (koszt to niewiele ponad 30 zł).

12. Muzeum Muzyki

Na koniec zostawiłam chyba jedyne darmowe muzeum znajdujące się w Wenecji. To Muzeum Muzyki znajdujące się we wnętrzu kościoła San Maurizio. Warto pamiętać, że Wenecja to ojczyzna Antonio Vivaldiego, miasto odgrywające istotną rolę w historii europejskiej muzyki. Spacerując ulicami Wenecji, nie zaszkodzi wpaść do San Maurizio i zobaczyć za darmo przyjemną wystawę historycznych instrumentów.

muzeum muzyki w wenecji

Zabytkowe skrzypce, wiolonczele, kontrabasy, harfy, mandoliny, gitary i instrumenty dęte zachwycają kunsztem wykonania i doskonałym stanem zachowania. Spokojna atmosfera panująca wewnątrz kościoła, która towarzyszy przechadzce między eksponatami, pozwala trochę odetchnąć od ulicznego zgiełku.

Na tym kończy się moja lista weneckich muzeów, które warte są zobaczenia. Mam nadzieję, że będziesz jeszcze mieć okazję wybrać się do Wenecji, bo to naprawdę unikatowe miasto i lepiej samemu się przekonać, czy jest ci obojętne, czy może wręcz przeciwnie – zachwyca i zapada w pamięć.

Z pewnością dobry plan, co chcesz zobaczyć i w jakiej kolejności, pozwoli ci skutecznie stawić czoła chaosowi i tłumom turystów. Nie daj się poganiać! Rozkoszuj się każdym zaułkiem, jaki przemierzasz, a jeśli masz więcej czasu – to nawet spróbuj się zgubić w tym labiryncie uliczek i kanałów. Na koniec podrzucam ci link do mapy i życzę powodzenia w przygotowaniu wycieczki!

5/5 - (3 votes)

Spotkajmy się w Warszawie!
Mieszkasz w Warszawie i mówisz trochę po włosku? Dołącz do naszej grupy WhatsApp i bądź na bieżąco z naszymi wydarzeniami! :)
Spotkajmy się w Warszawie!
Zostaw nam swój kontakt, aby być zawsze na bieżąco z włoskimi wydarzeniami, które organizujemy w Warszawie! :)
PODZIEL SIĘ
Jestem absolwentką italianistyki i historii sztuki. Mieszkam w Warszawie i interesuję się kulturą i literaturą włoską. Kocham organizować podróże do Włoch i zawsze służę radą w kwestiach turystycznych i językowych :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here