Wenecja z dzieckiem – to nie brzmi jak relaksujący urlop. Wąskie uliczki, tłumy turystów, gołębie i oczywiście wszędzie wokół woda. W takim miejscu trzeba mieć oczy dookoła głowy, by nie zgubić swoich pociech i nie pozwolić im wpaść w tarapaty. Ale może jednak jest sposób, by wypad do Wenecji był przyjemny i bezstresowy dla całej rodziny?
W tym przewodniku opowiem, jak zwiedzać Wenecję z dziećmi. Przedstawię 8 atrakcji, które zainteresują najmłodszych, a także podpowiem, co robić, by wycieczka z dziećmi się udała.
Tymczasem zerknij na interaktywną mapę Booking.com, na której znajdziesz najlepsze noclegi w Wenecji i okolicy:
Booking.comSpis treści
Wenecja z dziećmi: czy to możliwe?
Wenecja to miasto zalewane nie tylko przez wodę, ale przede wszystkim przez turystów. Zmaga się przez to z licznymi problemami, a ci, którym leży na sercu jej los, zastanawiają się, jak długo jeszcze miasto utrzyma się na powierzchni…
Nie oszukujmy się: Wenecji nie zwiedza się łatwo. Wąskie uliczki, mosty i kanały są czarujące, ale niemal przez cały czas poruszamy się w tłumie przechodniów. Plus jest taki, że nie ma samochodów, więc dzieciom nie zagraża chociaż ruch uliczny.
Wycieczka do Wenecji może być trudna do zrealizowania, jeśli jedziemy z naprawdę małymi dziećmi. Natomiast nieco starsze pociechy na pewno na długo zapamiętają ten pobyt. W Wenecji jest też wiele atrakcji, które zainteresują młodszych turystów, więc zorganizowanie ciekawie czasu nie będzie problemem. Szczególnie, jeśli przeczytasz ten przewodnik 🙂
Przeczytaj też: Muzea w Wenecji
Wenecja z dzieckiem: 8 atrakcji
Poniżej prezentuję 8 atrakcji Wenecji, które przypadną do gustu dzieciom, ale też dorosłym. Niektóre z nich do klasyki zabytków miasta na wodzie, inne – miejsca mniej znane, ale urokliwe i warte odkrycia. Dowiesz się też, które z nich dzieci mogą zwiedzać bez opłat, oraz poznasz zasady przyznawania ulg.
1. Plac i Bazylika św. Marka
Plac św. Marka i znajdująca się na nim Bazylika to najbardziej charakterystyczne miejsce w Wenecji. Trudno byłoby je pominąć, bez względu na to, czy zwiedzamy miasto z dziećmi, czy bez.

Spacer po malowniczym placu, gdzie pomimo wielu turystów jest chociaż trochę więcej przestrzeni, spodoba się każdemu. Wrażenie zrobi także monumentalna świątynia, a także jej piękne wnętrze.
Wstęp do wszystkich miejsc w Bazylice San Marco jest bezpłatny dla dzieci do 6 roku życia. Dla pozostałych zwiedzających zwykły wstęp kosztuje 3 euro, Pala d’Oro, czyli główny ołtarz to dodatkowe 5 euro, a Muzeum Bazyliki i taras przy rzeźbie koni – 7 euro.
Oglądanie skarbów Bazyliki i wyjście na panoramiczny taras będzie wystarczająco atrakcyjne dla dzieci w różnym wieku. Należy tylko pamiętać o odpowiednim stroju i zachowaniu ciszy.
2. Dzwonnica na Placu św. Marka
Kolejnym punktem jest dzwonnica górująca nad Placem św. Marka. Dla wielu młodszych turystów wejście wysoko i podziwianie panoramy miasta z góry jest całkiem kuszącą propozycją.

Podobnie jak w przypadku Bazyliki, dla dzieci do 6 roku życia wstęp jest bezpłatny, a dla pozostałych cena biletu wynosi 10 euro.
Dzwonnica ma prawie 100 metrów wysokości i jest najwyższą budowlą Wenecji. Wewnątrz znajduje się 5 dzwonów ufundowanych po tym, jak wieża zawaliła się w 1902 roku, a następnie została odbudowana.
Na górę wjeżdża się windą, która jednorazowo może pomieścić 14 osób. Ze szczytu wieży mamy okazję podziwiać panoramę Wenecji, również przez lornetkę.
3. Wycieczka gondolą
Tradycyjna turystyczna wycieczka do Wenecji nie może się obejść bez rejsu gondolą. Charakterystyczna łódka to jeden z symbolów Wenecji – wiele dzieci o tym wie i marzy, by się nią przepłynąć.

Rejs gondolą pozwoli odetchnąć i podziwiać Wenecję z perspektywy przecinających ją kanałów. Nie możemy tu za bardzo liczyć na zniżki i niestety taka wycieczka kosztuje dosyć sporo, ale na pewno stanowi wyjątkowe przeżycie.
W wariancie bardziej ekonomicznym można po prostu przepłynąć się vaporetto, czyli tramwajem wodnym. Standardowy bilet na vaporetto w jedną stronę to ok. 10 euro (ważny 75 minut), w dwie strony – 15 euro. Dzieci do lat 6 podróżują bezpłatnie.
4. Muzeum Historii Naturalnej
Muzeum Historii Naturalnej to zazwyczaj jedno z bardziej atrakcyjnych zdaniem dzieci muzeów, w każdym mieście. Instytucji nie brakuje również w Wenecji, dlatego warto tam zajrzeć, jeśli w podróży towarzyszą nam dzieci.

W muzeum wszystkich zwiedzających z pewnością zainteresują skamieniałości, widoczny na zdjęciu szkielet uranozaura, szkielety wielorybów, a także akwarium z niezwykłymi okazami podwodnych zwierząt. Łącznie to aż 2 miliony eksponatów, a do tego niezwykle bogata biblioteka.
Bilet normalny kosztuje 11 euro, studencki (15-25 lat), uczniowski (6-14 lat), 65+ i rodzinny – 8,50 euro (dwoje dorosłych i min. jedno dziecko do lat 14). Dzieci do lat 6 wchodzą za darmo.
5. Murano, Burano, Fabryka szkła
Będąc w Wenecji, warto wybrać się na okoliczne wyspy – Murano i Burano – a także dowiedzieć więcej o tradycyjnym szkle z Murano. W ramach wycieczek można zwiedzić muzeum oraz fabrykę szkła.

Wycieczka nie jest bardzo kosztowna, a na pewno atrakcyjna. Dzieci będą mogły zobaczyć, jak wygląda produkcja szkła podczas specjalnych pokazów, które zaskakują, cieszą oko i na pewno na długo zapadają w pamięć. Nie każdy bowiem wie, jak wygląda dmuchanie szkła.
Przy okazji można też zarezerwować rejs, podczas którego zwiedzimy wyspy Burano i Murano. Taką wycieczkę można zarezerwować tutaj. Natomiast, żeby kupić bilety na pokaz produkcji szkła, kliknij poniżej:
6. Muzeum Leonarda da Vinci
Kolejne muzeum, które polecane jest podczas zwiedzania Wenecji z dziećmi, to Muzeum Leonarda da Vinci, które pełne jest interaktywnych atrakcji.

Muzeum daje możliwość zobaczenia wszystkich najsłynniejszych dzieł Leonarda, które rozsiane są po kolekcjach na całym świecie. To wprawdzie reprodukcje, za to wysokiej jakości, a dzięki temu możemy obejrzeć je z bliska i w komfortowych warunkach.
Oprócz tego na miejscu zostały zrekonstruowane liczne wynalazki renesansowego mistrza. Zwiedzający dowiedzą się, jak działają, a interaktywny charakter muzeum pozwala samodzielnie przyjrzeć się ich funkcjonowaniu. Bilet kosztuje ok. 10 euro.
7. Libreria Acqua Alta
Zwiedzając Wenecję z dziećmi, warto wybrać się do miejsc nietypowych i zaskakujących, które zapadną młodemu turyście w pamięć niekiedy bardziej niż muzealna wystawa. Takim miejscem jest Libreria Acqua Alta.

To niezwykła księgarnia, która swoim wyglądem przypomina scenografię z filmów o Harrym Potterze. Na zewnątrz księgarnię otaczają tomy starych encyklopedii, które zostały tak ułożone, że wchodzimy po nich jak po schodach.
W środku natomiast znajdziemy gondolę, a nawet wannę. Te nietypowe przedmioty odgrywają tu pewną rolę. W istocie „acqua alta”, czyli wysoka woda odwołuje się do faktu, że czasami woda podnosi się do takiego poziomu, że wlewa się do środka… Właściciel zadbał jednak o to, żeby książkom nic się nie stało.
8. Muzeum Muzyki
Wenecja z dzieckiem, które chodzi do szkoły muzycznej bądź uczy się grać na instrumencie? To świetny pomysł! W końcu miasto to jest stolicą włoskiej muzyki klasycznej.

Dlatego właśnie warto odwiedzić ze swoimi pociechami darmowe Muzeum Muzyki znajdujące się w kościele San Maurizio. W nawach świątyni wyeksponowane są zabytkowe instrumenty muzyczne, które zainteresują młodego malomana.
Wbrew pozorom ekspozycja jest naprawdę spora. Są tu skrzypce, wiolonczele, kontrabasy, fortepiany, gitary, harfy, mandoliny i wiele innych pięknych instrumentów. Poza tym to miejsce względnie spokojne, w którym nie spotkamy nadmiernych tłumów.
Wenecja z dzieckiem: praktyczne porady
Na koniec kilka praktycznych porad. Wenecja z powodu licznych turystów i zawiłych uliczek bywa męcząca, jeśli chodzi o spacery. Zadbaj o właściwe proporcje dorośli-dzieci, żeby każdy był pod dobrą opieką i na pewno się nie zgubił. Pilnujcie też swoich rzeczy. Warto wcześniej ustalić sobie strategię, co robić, gdy ktoś niechcący odłączy się od grupy.
W Wenecji jest sporo atrakcji, ale do większości z nich prowadzą długie kolejki. Jeśli chcesz ich uniknąć, kup wcześniej bilety (np. korzystając z podlinkowanych przeze mnie stron), żeby ominąć kolejkę i nie czekać do kasy biletowej.
Wenecja to także miasto wszechobecnych gołębi, które ludzie chętnie karmią. Pamiętajmy jednak, żeby zachować ostrożność, a także mieć przy sobie odpowiedni zestaw do dezynfekcji rąk, jeśli dziecku (lub dorosłemu) przyjdzie dotknąć ptaków (a jest to wysoce prawdopodobne).
Na koniec wspomnę o tym, że noclegi w Wenecji nie należą do najtańszych, podobnie jak lokale gastronomiczne. Jeśli chcesz zaoszczędzić, szukaj noclegu w pobliżu, ponieważ Wenecja jest dobrze skomunikowana i łatwo do niej dojechać z innych miejscowości. Warto też na wszelki wypadek mieć przy sobie prowiant.