Włoska oliwa z oliwek to jeden z najważniejszych bazowych produktów tamtejszej kuchni. Ten złocisty, żółtozielony płyn znany jest na całym świecie ze swoich prozdrowotnych właściwości, wykorzystywanych nie tylko w kuchni, ale i w kosmetyce.
Olej oliwkowy (zwyczajowo nazywany przez nas oliwą z oliwek) tłoczony jest miąższu owoców oliwki. Charakteryzuje go wysoki poziom kwasów tłuszczowych jednonienasyconych, co czyni go jednym z najzdrowszych olejów.
Polecany jest szczególnie osobom cierpiącym na choroby układu krążenia oraz jako składnik diety w profilaktyce miażdżycy. Według badań oliwa z oliwek ma właściwości antyrakowe. Spożywanie jej wpływa ponadto korzystnie na skórę i włosy.
To tylko niektóre z licznych powodów, dla których oliwa z oliwek powinna na stałe zagościć w naszych domach. Dziś opowiemy sobie szczegółowo o oliwie z oliwek pochodzącej z Włoch. Wyjaśnimy sobie, na czym polega jej charakterystyka i produkcja oraz jakie wyróżniamy rodzaje włoskiej oliwy.
Wyjaśnię ci, jak wybrać najlepszą włoską oliwę z oliwek: na co zwrócić uwagę, czytając etykietkę, gdzie ją kupić we Włoszech oraz gdzie kupić ją w Polsce, z gwarancją, że mamy do czynienia z produktem najwyższej jakości. Pomogę ci zatem dokonać wyboru smacznej, zdrowej i wartościowej włoskiej oliwy!
Już teraz możesz zapoznać się z ofertą sklepu internetowego Wino Toskanii – doskonale zaopatrzonego we włoskie produkty, w tym, rzecz jasna, oliwę z oliwek. Poniżej dla ułatwienia umieściłam wyselekcjonowane najciekawsze produkty dostępne na stronie sklepu.
Spis treści
Włoska oliwa z oliwek: charakterystyka i produkcja
Włosi znajdują się w absolutnej czołówce konsumentów, ale też producentów oliwy z oliwek. Najlepsza włoska oliwa z oliwek będzie opatrzona również międzynarodowym certyfikatem DOP lub IGP (o konkretnych produktach powiemy sobie już niebawem).
Ze względu na klimat oliwę z oliwek we Włoszech produkuje się głównie w południowej i centralnej części kraju. A jak ta produkcja wygląda? Przyjrzyjmy się, jak krok po kroku do butelki trafia oliwa z oliwek extra vergine (lub extra virgin).
1. Zbiory
Zbiór oliwek odbywa się we Włoszech jesienią i zimą – zwykle od października do grudnia. Bardzo ważne jest, by nie uszkodzić owoców. Dlatego pod drzewkami rozkłada się płachty, na które oliwki spadają same lub z ostrożną pomocą.
Zanim dojdzie do ekstrakcji, oliwki mogą być przechowywane maksymalnie dwie doby – i to w odpowiedniej temperaturze, inaczej zaczną się psuć czy nawet pleśnieć.
2. Tłoczenie
Oliwa „vergine” powstaje wyłącznie w wyniku metod mechanicznych, kiedy to całe owoce, łącznie z pestkami, zostają zmielone, a następnie oliwę oddziela się od pozostałości jak skórki czy cząstki pestek.
Oliwę z oliwek można wyprodukować również w procesie rafinacji. Będzie to jednak oliwa rafinowana, a nie vergine, nada się jednak doskonale do smażenia.
3. Filtrowanie
Ostatnim etapem produkcji jest filtrowanie. Do kupienia dostępne są zarówno oliwy niefiltrowane, z charakterystycznym osadem, oraz filtrowane czyli te przejrzyste, najczęściej wybierane. Warto tu zwrócić uwagę, że oliwy filtrowane cechuje dłuższy okres przydatności do spożycia.

Na koniec jeszcze słowo o cechach oliwy z oliwek, które pozwolą nam również zorientować się, czy wciąż jest jeszcze dobra.
Jej kolor powinien być zielony lub żółty – i jeśli chodzi o wygląd powinniśmy zwrócić uwagę głównie na to. Jeśli nabiera barwy pomarańczowej – musimy się z nią pożegnać. Oliwa z oliwek powinna być przechowywana w miejscu zacienionym (stąd sprzedawana jest w ciemnych butelkach) i raczej chłodnym.
Kolejną kwestią jest zapach, który ogólnie rzecz biorąc, nie powinien nas odrzucać. Z łatwością wywąchamy, czy olej jest zjełczały, czy trąci octem, a więc sfermentował, czy też czuć w nim pleśń. Taka oliwa w kuchni nam się już nie przyda. Doceniane są natomiast aromaty przywodzące na myśl owoce, trawę, a nawet zielone pomidory czy migdały.
I jeszcze smak – najbardziej kontrowersyjna kwestia. Czy oliwa z oliwek powinna być gorzka? Czy powinna piec w język? Wbrew niektórym opiniom okazuje się, że owszem! Oliwa z oliwek jest gorzkawa i ostrzejsza w smaku – jak same świeże oliwki. Stanowi to jej walor, a nie wadę.
Oliwa włoska: jak ją wybrać?
Wybierając włoską oliwę z oliwek, powinniśmy mieć na uwadze wszystkie powyższe cechy. Pozwoli nam to ocenić jej jakość, a także upewnić się, że nie mamy do czynienia z przestarzałym czy zepsutym produktem.
Największą popularnością cieszy się oliwa extra vergine. To najbardziej wartościowa oliwa, z pierwszego tłoczenia, zawierającą równocześnie nie więcej niż 0,8% kwasów tłuszczowych. Jeśli zawiera ich między 0,8 a 2% jest już po prostu oliwą vergine.
Oliwa extra vergine będzie najlepszym wyborem, jeśli chcemy ją spożywać do sałatek, pieczywa czy dodawać do różnych potraw. Nie ma to jak kawałek chleba umoczony w dobrej włoskiej oliwie z oliwek, doprawiony solą – genialne w swojej prostocie!
Przejdźmy do wskazówek praktycznych. Chcemy kupić oryginalną włoską oliwę z oliwek. Jeśli dane nam jest przebywać we Włoszech (szczególnie od połowy „buta” w dół), najlepiej się wybrać do źródła. Tym źródłem jest sam producent, czyli frantoio. Tam dostaniemy wysokiej jakości włoską oliwę z oliwek pakowaną w butelkę lub metalowy kanister (sprawdzi się w podróży).
Jeśli trafiamy do sklepu – czy to we Włoszech, czy w Polsce – powinniśmy czytać uważnie etykiety. Oprócz informacji o rodzaju oliwy i jej filtrowaniu, możemy zwrócić uwagę na pochodzenie.
W większości przypadków w sklepach będziemy mieli do czynienia z oliwą z oliwek ze zbiorów z krajów Unii Europejskiej. Jeśli zależy nam na oryginalnej włoskiej oliwie z oliwek, szukajmy informacji o pochodzeniu na etykiecie.
Dodatkową gwarancją jest certyfikat DOP lub IGP, którym opatrzona będzie włoska oliwa z oliwek pochodząca z danego regionu, np. Pugli, Kalabrii, Kampanii czy Sycylii. To właśnie stamtąd najczęściej będzie pochodziła dobrej jakości włoska oliwa z oliwek.
W sklepach internetowych trafimy też bez trudu na produkty z Toskanii. Rzadziej znajdziemy coś z Umbrii, choć i ten region słynie z doskonałej oliwy z oliwek.
Ponadto na etykiecie znajdziemy również informację o ewentualnych dodatkach smakowych, jak czosnek, trufle, peperoncino, zioła, cytryna czy pomarańcza.
Jeśli na butelce rzuci nam się w oczy słowo „BIO”, będziemy mieli do czynienia z oliwą z oliwek pochodzących wyłącznie z ekologicznych upraw.
Włoska oliwa z oliwek: sklep online
W polskich supermarketach trudniej trafić na oliwę z oliwek z Włoch. Na pomoc przychodzą sklepy internetowe z włoskimi produktami, oferujące szeroką gamę różnego rodzaju oliwy z oliwek, o różnym pochodzeniu.
W sklepie online Wino Toskanii znajdziemy ofertę o sporej rozpiętości cenowej. Możesz być pewny, że wszystkie produkty są wysokiej jakości. Nie wyjeżdżając do Włoch, zamówisz tam najlepszą włoską oliwę z oliwek. Klikając linki pod nazwami konkretnych produktów, przejdziesz do nich na stronie sklepu Wino Toskanii. Kliknij tutaj, jeśli chcesz przejrzeć wszystkie dostępne tam włoskie oliwy z oliwek.
Na pierwszy plan wysuwają się bardziej ekskluzywne oliwy opatrzone certyfikatem DOP i IGP. Ich producenci to marki o ponad 100-letniej tradycji: Carapelli i Barbera.
Oliwa extra vergine Barbera
Oliwy marki Barbera pochodzą z Sycylii. Barbera Madre Montagna Olio Extra Vergine di Oliva DOP „Monte Etna”, jak sama nazwa wskazuje, przesiąknięta jest wulkanicznym klimatem zbocza Etny. Ma owocowy, lekko cierpki smak, doskonale komponujący się z owocami morza.

Barbera Masserie dell’Altopiano Olio Extra Vergine di Oliva DOP „Monti Iblei” pasuje do mięs i ma ziołowo-pikantny smak. Barbera Tempio dell’Ulivo Olio Extra Vergine di Oliva DOP „Valle del Belice” to delikatna oliwa, polecana do owoców morza i serów.
Oliwa extra vergine Carapelli
Marka Carapelli ma do zaoferowania włoską oliwę z oliwek z certyfikatem z Toskanii, Kalabrii i Pugli w serii dedykowanej słynnym mistrzom olejarstwa.
Le Origini Olio Extra Vergine di Oliva Toscano IGP idealnie komponuje się ze świeżymi warzywami. Kolejna, Le Origini Olio Extra Vergine di Oliva Terra di Bari Bitonto DOP, to oliwa o owocowym aromacie, pasująca do gotowanych i smażonych potraw.

Le Origini Olio Extra Vergine di Oliva Calabria IGP to z kolei oliwa o lekko pikantnym smaku. Nie przeszkadza on jednak spożywać jej na surowo z pieczywem. Marka Carapelli ma w swojej ofercie również oliwę z oliwek BIO – BIO Olio Extra Vergine di Oliva da Agricoltura Biologica 100% Italiano.
Włoska oliwa niefiltrowana
W sklepie Wino Toskanii kupimy również oryginalną włoską oliwę z oliwek niefiltrowaną, z charakterystycznym osadem na dnie.
Do wyboru mamy Carapelli Il Rustico Olio Extra Vergine di Oliva Non Filtrato 100% Italiano, Barbera Olio Extra Vergine di Oliva non filtrato, najczęściej wybieraną przez klientów Farchioni il Casolare olio extra vergine di oliva (produkcja włoska z oliwek z UE). Jest też oliwa pochodząca, co mniej typowe, z Ligurii La Casa del Colle Olio Extra Vergine di Oliva non filtrato.
Pamiętajmy, że oliwę niefiltrowaną przechowujemy krócej!
Włoska oliwa smakowa
Naszą uwagę mogą również zwrócić oliwy smakowe firmy Barbera lub Frantoia. To w dalszym ciągu oliwa extra vergine, wzbogacona aromatem przypraw. I tak marki Barbera znajdziemy oliwę z oliwek o smaku białych trufli, czarnych trufli, z czosnkiem i peperoncino oraz z ziołami.
Natomiast marki Frantoio będzie oliwa z oliwek z oliwek z dodatkiem bazylii, oregano, rozmarynu, peperoncino lub czosnku oraz o owocowym aromacie cytrynowym bądź pomarańczowym.
Mam nadzieję, że przy tak szerokim asortymencie i przy takim przygotowaniu w kwestii jakości, rodzajów i cech oliwy z oliwek wybierzesz dla siebie najlepszą włoska oliwę z oliwek. Zachwyci twoje podniebienie, udoskonali twoje potrawy, a przy tym wpłynie korzystnie na twoje zdrowie!