Włoski alfabet: wymowa, przykłady + wideo

0
11840

Jesteś na początku swojej przygody z nauką języka włoskiego i chcesz poznać włoski alfabet? Przygotowaliśmy coś specjalnie dla ciebie!

Alfabet włoski nie jest zbyt trudny, a wiele głosek brzmi tak samo, jak w języku polskim. Są też pewne znaczne różnice, głoski złożone i akcenty, o których dowiesz się w tym wprowadzającym wpisie.

Niezwykle pomocny okaże się z pewnością także filmik, który przygotowaliśmy. Dzięki niemu zapoznasz się jeszcze lepiej z wymową włoskiego alfabetu i przykładowych wyrazów 🙂

Włoski alfabet: wymowa i przykłady

Alfabet włoski opiera się na alfabecie łacińskim. Składa się z 26 liter, z czego 5 z nich występuje w słowach obcego pochodzenia. Są to: J, K, W, X, Y (w naszej tabeli oznaczone *). Głoska H natomiast jest niema lub występuje w głoskach złożonych.

Poniżej znajduje się tabela, w której zostały umieszczone wszystkie litery, wraz z ich wymową taką, jak przy literowaniu, oraz z przykładami wyrazów rozpoczynających się na daną literę.

Warto wspomnieć, że w języku włoskim często (dużo częściej niż w polskim) mamy do czynienia z wyrazami z podwojoną tą samą spółgłoską, tak w słowie pizza, effetto, sacco.

Wymawiając, starajmy się „zawiesić” na tej spółgłosce, zamiast artykułować dwóch oddzielnie, jak to robimy po polsku (nie P-I-Z-Z-A, a P-I-ZZ-A).

LITERAPRZYKŁAD
A (a)Albero
B (bi)Bicicletta
C (czi)Cane
D (di)Dente
E (e)Erba
F (effe)Fiore
G (dżi)Giraffa
H (akka)
I (i)Istrice
J (i lunga) *
K (kappa) *
L (elle)Leone
M (emme)Mare
N (enne)Neve
O (o)Oliva
P (pi)Pasta
Q (ku)Quaderno
R (erre)Rana
S (esse)Serpente
T (ti)Tavolo
U (u)Uovo
V (wu)Vino
W (wu doppia) *
X (iks) *
Y (ipsilon) *
Z (zeta)Zebra

Głoski złożone: wymowa i przykłady

W języku włoskim są takie litery, których wymowa uzależniona jest od sąsiedztwa innych liter.

Literę C możemy wymawiać jak K albo jak CI (zmiękczoną). CA, CO, CU to odpowiednio KA, KO, KU. CI i CE to odpowiednio CZI i CZE.

Czy to oznacza, że nie możemy powiedzieć po włosku KE i KI? Bynajmniej, ale wtedy potrzebujemy dodatkowo litery H, która „utwardzi” głoskę. CHI i CHE wymawiamy KI i KE.

Dokładnie tak samo jest z G, które może brzmieć tak, jak po polsku, lub jak DŻI.

Dodatkowo musimy uważać na GL, GN i SC. W poniższej tabeli zobaczysz dokładnie, jak je wymawiać. W przypadku SC sytuacja będzie podobna jak przy C i G, a więc scivolo („sziwolo”), ale schiavo („skiawo”).

 WYMOWAPRZYKŁAD
CI / CECzi/czeCigno, cellulare
CHI / CHEKi/keChitarra, maschera
GI / GEDżi/dżeGiacca, geco
GHI / GHEGi/geGhiaccio, alghe
GLILiAglio, figlio
GNA / GNE / GNI / GNO /GNUNia / nie / nii / nio / niuLavagna, bagnino, legno
SCI / SCESzi/szeScivolo, sceicco

Alfabet włoski: akcenty

Na koniec słowo o akcentach, które pojawiają się nad samogłoskami na końcu wyrazów. To właśnie na te finalne samogłoski pada wówczas akcent w całym wyrazie.

Włoskie akcenty, które są małymi ukośnymi kreseczkami nad literą, występują w dwóch wersjach: accento acuto i accento grave. Nauczyciele czasami nazywają je accento a Venezia i accento a Torino, aby uczniom łatwiej było zapamiętać kierunek kreseczki 🙂

Wszystkie samogłoski mają accento grave, czyli opadającą kreseczkę. Wygląda to tak: à, è, ì, ò, ù. Przykłady wyrazów to: verità, è (jest), caffè, , cioè, così, , però, virtù.

Natomiast E może dodatkowo mieć accento acuto, wznoszącą się kreseczkę: perché, finché.

5/5 - (6 votes)

PODZIEL SIĘ
Ciao! Mam na imię Andrea i jeszcze do niedawna mieszkałam w Warszawie. Moją przygodę z życiem w Polsce zakończyłem by móc przyjechać do Włoch, odnowić mieszkania moich dziadków w Toskanii i móc te domy oferować turystom, którzy kochają Włochy i chętnie tu przyjeżdzają na Wakacje - www.yourchomechiusi.com. Dodatkowo moją ogromną pasją jest kino, podróże i oczywiście kuchnia włoska ;)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here