Włoski dla dzieci: pomysły na naukę poprzez zabawę

0
1272
włoski dla dzieci

O nauce włoskiego znacznie częściej mówi się w kontekście dorosłych. To właśnie oni świadomie decydują się na poznanie tego języka, który w polskich szkołach jest mało popularny. Ale bywa, że i najmłodsi z różnych powodów chcieliby się czegoś nauczyć. Jaki powinien być włoski dla dzieci?

W dzisiejszym wpisie przedstawię 7 pomysłów na naukę języka włoskiego dla dzieci. To sposoby proste, skuteczne i przyjemne, które można dostosować do wieku, predyspozycji i zainteresowań młodego ucznia.

Podzielę się także moimi rozważaniami na temat sensu wprowadzania języka włoskiego od najmłodszych lat i ogólnych zasad postępowania przy nauce dzieci, by je zachęcić, zamiast zrażać. Na końcu znajdziesz przydatne linki do materiałów do nauki włoskiego dla dzieci dostępnych online.

Włoski dla dzieci: 7 przydatnych metod

Metod nauki języków opcji stosowanych u dzieci jest całe mnóstwo, ale ich dobrą znajomość mają raczej tylko pedagodzy (a przynajmniej powinni). Jeśli jednak chcesz przemycić język włoski do codzienności swojego dziecka, jest na to wiele sposobów.

Poniżej opisuję 7 najbardziej popularnych i najłatwiejszych do wprowadzenia, nawet dla zabieganego rodzica. Informacje mogą się też przydać osobom, które właśnie zaczynają swoją przygodę jako nauczyciele włoskiego dla dzieci.

1. Włoskie bajki dla dzieci

Pierwsza metoda to oglądanie włoskich bajek i kreskówek. Zasadniczo nie chcemy, żeby nasze dziecko spędzało za dużo czasu przed ekranem, ale filmy animowane odrywają dużą rolę w dzieciństwie każdego. W odróżnieniu od filmów fabularnych, nawet jeśli nie znamy języka, wiele możemy się domyślić.

włoskie bajki dla dzieci

Dziecko może znać polską wersję językową danej bajki i obejrzeć ją z włoskim dubbingiem (np. pełnometrażowe filmy Disneya). Maluchy mogą woleć krótkie i uproszczone bajki jak Świnka Peppa po włosku. W oglądaniu kreskówek może uczestniczyć też rodzic i sam się czegoś nauczyć! Na lekcji można puścić uczniom fragment bajki, a następnie zadawać do niej pytania.

Zaletą niewątpliwie jest dostępność (wystarczy wybrać język włoski na platformie Netflix czy Disney+ lub wejść na YouTube) oraz możliwości dostosowania do szerokiej grupy wiekowej.

2. Bajki po włosku do czytania

Podobnie jak bajki animowane zadziałają bajki w formie papierowej. A dzięki temu ograniczymy czas spędzony przed ekranem! Tu także mamy do dyspozycji duże zróżnicowanie poziomów: od prostych, pojedynczych zdań, po prawdziwą literaturę.

bajki po włosku do czytania

Krótkie historyjki do nauki czytania, klasyczne baśnie, opowiadania dla nastolatków… Wybór jest ogromny, a najważniejsze, żeby książka zaciekawiła młodego czytelnika. Tylko gdzie ją kupić?

Oczywiście warto podczas wakacji we Włoszech zajrzeć do księgarni lub rzucić okiem na stoiska z używanymi książkami po 1 i 2 euro, gdzie znajdziemy bajki dla dzieci po włosku, komiksy i literaturę młodzieżową.

Poza tym do dyspozycji mamy księgarnie językowe w Polsce i zasoby internetowe. Warto zerknąć na książki w języku włoskim dostępne na Allegro (kliknij tutaj) albo na Amazonie.

3. Książka do włoskiego dla dzieci

Wśród podręczników przeważają te dla dorosłych, ewentualnie nastolatków, ale da się też znaleźć coś dla dzieci. Książki do nauki włoskiego dla najmłodszych mają dużo obrazków oraz zawierają ciekawe ćwiczenia, gry i zabawy. Najczęściej korzystają z nich nauczyciele, ale nie tylko.

książki dla dzieci po włosku

Jeśli chcesz zachęcić swoje dziecko do poznania włoskiego, możesz podarować mu słownik obrazkowy (kliknij tutaj, by porównać słowniki obrazkowe). Ani się obejrzysz, będzie znało na pamięć wszystkie słowa!

Poniżej linki do kilku książek do nauki włoskiego dla dzieci:

4. Gry do nauki włoskiego

Na rynku dostępne są także gry planszowe do nauki włoskiego. To świetny sposób na zorganizowanie lekcji prywatnej lub w małej grupie, ale też na spędzenie czasu z dzieckiem w domu. Poza tym, gdy chodzi o naukę języka obcego, żadna gra nie ma górnej granicy wiekowej!

gra do nauki włoskiego dla dzieci

Marka Eli wydała wiele gier do nauki włoskiego (sprawdź tutaj). Na zdjęciu wyżej widzimy grę Chi è?, która polega na zadawaniu pytań o wygląd w celu odgadnięcia, którą osobę wybrał przeciwnik. Są też gry polegające na robieniu zakupów, pakowaniu walizki, opowiadaniu o swoich emocjach, podróżowaniu i wiele innych.

Poważniejszy wariant to karty do gry dołączone do polsko-włoskich rozmówek, które pomagają usprawnić konwersacje (sprawdź tutaj). Osobiście polecam też granie w Tabu po włosku. W Boże Narodzenie natomiast, czemu nie, możemy wyciągnąć tradycyjną włoską Tombolę!

5. Aplikacje do włoskiego dla dzieci

W obecnych czasach dzieci dostają do ręki smartfon już bardzo wcześnie. Nie zawsze jest to dobre, ale skoro już musi tak być, to można chociaż wyciągnąć z tego jakąś korzyść. Na przykład zachęcić do robienia ćwiczeń w aplikacjach do nauki języków.

aplikacje do włoskiego dla dzieci

To sposób, który lepiej się sprawdzi wśród nieco starszych dzieci, ale lekcje dla początkujących, w czasie których uczy się pojedynczych, podstawowych wyrazów, powinny nadawać się dla każdej grupy wiekowej. Aplikacja pomaga też wypracować pewną rutynę.

Najlepiej samemu je wypróbować i wybrać tę, która będzie najbardziej odpowiednia. Listę najlepszych aplikacji do nauki włoskiego znajdziesz w tym wpisie.

6. Prywatne lekcje włoskiego

Dziecko oczywiście można zapisać na kurs włoskiego, gdzie będzie uczyło się ze swoimi rówieśnikami, albo na prywatne lekcje, także online. Na taki ruch zdecydujemy się zapewne, gdy będziemy chcieli potraktować naukę włoskiego znacznie poważniej.

lekcje włoskiego dla dzieci

W tym przypadku warto zasięgnąć opinii o szkole językowej lub nauczycielu. Niestety nie każdy nadaje się do uczenia dzieci i nierzadko lektorzy, świetnie współpracujący z dorosłymi uczniami, w pracy z dziećmi okazują się mało skuteczni.

Jeśli stawiasz na lekcje prywatne online, polecam platformy Italki i Preply. Znajdziesz tam zarówno polskich nauczycieli, jak i native speakerów, amatorów i profesjonalistów. Szukaj w opisie informacji, czy lektor ma doświadczenie w pracy z dziećmi, poczytaj opinie lub skontaktuj się z nim bezpośrednio.

7. Piosenki dla dzieci po włosku

Wykorzystywanie piosenek do nauki języków obcych ma swoich zwolenników i przeciwników. Ale prawda jest taka, że dzieci piosenki lubią, szybko je zapamiętują, powtarzają i jednocześnie uczą się wymowy. To prosty sposób na błyskawiczną naukę prostych fraz, słówek i alfabetu.

piosenki dla dzieci po włosku

Oto kanały YouTube, które są studnią bez dna, jeśli chodzi o włoskie piosenki dla dzieci:

Język włoski dla dzieci: czy to ma sens?

Dzieci uczą się nowych rzeczy znacznie szybciej niż dorośli. To właśnie wtedy powinno się zacząć naukę języków obcych, żeby osiągnąć jak najlepsze efekty. Nie należy jednak popadać w skrajności i robić z dziecka poliglotę na wszelką cenę. Rozważmy różne za i przeciw nauki języka włoskiego u dzieci.

Pierwsze pytanie jest takie: czy dziecko uczy się już innych języków obcych? Nauka kilku języków jednocześnie jest wyzwaniem nawet dla chłonącego wiedzę jak gąbka dziecka. Słowa mogą się mylić, a nie chodzi o to, by dziecko się frustrowało i zniechęcało.

Oceń jego zdolności językowe i chęć nauki nowych języków. Nie wprowadzaj wszystkich języków na raz. Zastanów się, czy w razie czego dziecko będzie w stanie kontynuować naukę na kursach lub w szkole.

Zastanów się też, czemu ma służyć nauka języka włoskiego. Nie realizuj przez dziecko swoich niespełnionych ambicji. Nauka włoskiego musi sprawiać mu przyjemność. Tym lepiej, jeśli będzie miało okazję się wykazać. Jeśli często jeździcie do Włoch, macie tam rodzinę albo dużo włoskich znajomych, to okoliczności bardzo sprzyjają.

Nie kieruj się wyłącznie logiką, czy jest dużo krajów, w którym danym językiem można się posługiwać. To tak naprawdę ma marginalne znaczenie. Znacznie większe ma miłość do języka i zainteresowanie danym krajem. Dzieci potrzebują dyscypliny, ale nie powinny być zmuszane do czegoś, czego bezwzględnie nie lubią, a co nie jest niezbędne.

Jak uczyć dziecko włoskiego?

Możesz starać się zachęcić dziecko do poznawania włoskiej kultury. Zmotywujesz je, gdy też będziesz się uczyć włoskiego, gdy będziesz aktywnie uczestniczyć w jego nauce i gdy będziecie wyjeżdżać razem do Włoch. Dzieci na ogół przepadają też za włoską kuchnią – może to właśnie pizza rozbudzi miłość do włoskiego języka?

język włoski dla dzieci

Dziecko można otaczać bajkami, kreskówkami, książkami po włosku. Śpiewać mu włoskie piosenki, może nawet mówić do niego po włosku. Dostosuj metody do wieku. Nie każ 9-latkowi robić ćwiczeń z gramatyki, a 14-latkowi oglądać Świnki Peppy po włosku. Pozwól dziecku wybrać to, co najbardziej lubi i co je interesuje. Jeśli skojarzenia będą pozytywne, dziecko będzie chętnie przyswajać wiedzę.

Presja i słabi nauczyciele potrafią zrujnować naukę obcego języka. Za to satysfakcja z robienia postępów, zakomunikowania czegoś, czy samodzielnego kupienia wody we włoskim sklepie jest bezcenna. Jeśli wśród metod będą przeważały zabawy i zadania, w których dziecko będzie miało aktywny udział, nauka będzie przyjemna i skuteczna.

Włoski dla dzieci: materiały online

Na koniec obiecane linki do darmowych materiałów do nauki języka włoskiego dla dzieci. Na pewno przydadzą się nauczycielom, uczniom, którzy uczęszczają na lekcje włoskiego, oraz dzieciakom, które chciałyby pouczyć się włoskiego z użyciem multimedialnych pomocy naukowych:

  • Materiale didattico na Loescher Editore – gry, ćwiczenia i inne materiały do nauki na różnym poziomie. W filtrach można zaznaczyć poziom znajomości języka, ale też opcję „7-10 anni”.
  • Alma TV – różne filmy będące uzupełnieniem kursów od Alma Edizione. Jest również sekcja dla dzieci.
  • The Italian Experiment – bajki dla dzieci po włosku, do słuchania, czytania, oglądania.
  • Mela Educational – kanał YouTube z materiałami wideo do nauki włoskiego dla dzieci. Piosenki, wideo o tematyce popularnonaukowej, gramatyka.
5/5 - (2 votes)

PODZIEL SIĘ
Jestem absolwentką italianistyki i historii sztuki. Mieszkam w Warszawie i interesuję się kulturą i literaturą włoską.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here