Włosi piją nie tylko wino. Szczególnie latem, w ramach aperitivo, chętnie popijają orzeźwiające koktajle, które stały się modne na całym świecie. Włoskie drinki są takie jak włoska kuchnia: wyśmienite i proste w przygotowaniu, ponieważ na ogół zawierają niewiele składników.
W tym artykule zaprezentuję najsłynniejsze drinki włoskie. Na pewno znasz Aperol Spritz, ale na mojej liście znajdziesz z pewnością kilka pozycji, o których nigdy wcześniej nie słyszałeś. Podzielę się również przepisami, dzięki czemu stworzysz samodzielnie włoski koktajl.
Spis treści
Włoskie drinki: 8+ najlepszych
A oto lista najbardziej znanych włoskich drinków. Jest na niej 8 pozycji, ale w rzeczywistości znajdziesz tu przepisy na ponad 10 drinków!
1. Aperol Spritz
Aperol Spritz to król włoskiego aperitivo, który od kilku lat jest również bardzo popularny w Polsce. Bazuje na prosecco oraz aperitifie Aperol.

Aperol ma ok. 11% alkoholu. Charakteryzuje go pomarańczowa barwa oraz smak gorzkich pomarańczy, rabarbaru i ziół. Likier pochodzi z Padwy, a markę założyła rodzina Barbieri, która produkowała go od 1919 r. Od 2003 r. Aperol należy do Grupy Campari.
Przepis na drink jest banalnie prosty i wystarczy kupić Aperol, prosecco i wodę gazowaną oraz pomarańczę – produkty, które znajdziesz w każdym supermarkecie. Oto przepis:
Drink podawany jest zwykle w kieliszku, ze słomką.
2. Campari Spritz
Drugi popularny włoski drink typu spritz to Campari Spritz. Tym razem zamiast aperolu mamy likier Campari, o rubinowej barwie i słodko-gorzkim, ziołowo-owocowym smaku.

Firma Campari narodziła się w piemonckiej miejscowości Novara, ale w latach 60. XIX wieku została przeniesiona do Mediolanu. To właśnie w tamtym stuleciu powstał likier Campari.
Campari jest podstawą wielu drinków na mojej liście. Możemy zmieszać go nawet z wodą gazowaną i otrzymać w ten sposób Campari Soda. Przepis na spritz jest natomiast następujący:
3. Negroni i Negroni Sbagliato
Jak już wspomniałam, Campari jest podstawą wielu włoskich drinków. Należy do nich również niezwykle popularny Negroni, który jest nieco mniej owocowy, a bardziej słodko-gorzki.

Aby stworzyć Negroni, potrzebujemy jeszcze ginu i czerwonego wermutu (np. Martini Rosso). Oto przepis:
- 1 część Campari
- 1 część ginu
- 1 część czerwonego wermutu
- lód
- plaster pomarańczy do przystrojenia
Jest to nieco mocniejszy drink ze względu na brak dodatku wody gazowanej. Istnieje również wersja Negroni Sbagliato, czyli pomylone Negroni. Nazwa wzięła się stąd, że ktoś kiedyś pomylił recepturę i zamiast ginu dodał prosecco. Jeśli więc nieodpowiada ci aromat ginu, możesz wybrać ten wariant.
4. Milano-Torino vel Americano
A to jeszcze jeden sposób na wykorzystanie Campari. Drink znany jest pod nazwą Americano lub Milano-Torino. Drink jest trochę podobny do Negroni, ale lżejszy, bo zamiast ginu dodajemy wodę gazowaną.

Tak naprawdę Americano jest wcześniejszy niż Negroni. Niejaki hrabia Negroni poprosił pewnego razu barmana o zastąpienie wody ginem.
Wracając do Americano, przepis jest następujący:
- 1 część Campari
- 1 część czerwonego wermutu
- woda gazowana do uzupełnienia
- lód
- plaster pomarańczy do dekoracji
5. Bellini, Tintoretto, Rossini, Puccini
We Włoszech powstała też cała seria koktajli zainspirowanych słynnymi włoskimi artystami i mistrzami operowymi. Stąd mamy drink Bellini, Tintoretto, Rossini, a nawet Puccini. Ich receptura jest dość podobna. Są to raczej lekkie drinki, idealne dla miłośników owoców.

Zacznijmy od Belliniego, jako że jest najstarszy. To wenecki drink wynaleziony w Wenecji przez barmana Giuseppe Ciprianiego. Oranżowy kolor drinka przypominał mu kolor togi świętego na obrazie Belliniego. Oto przepis:
- 2 części prosecco
- 1 część przecieru z brzoskwini
Ten sam Giuseppe Cipriani stworzył następnie wariant Belliniego, który nazwał Tintoretto (znów od malarza). Tym razem przecier z brzoskwini zastąpił sokiem z granatu.
Jeśli do prosecco dodamy przecier z truskawek, wyjdzie nam Rossini. Jeśli damy sok z sycylijskich mandarynek, będziemy mieli drink Puccini.
6. Hugo Spritz
Hugo Spritz to kolejny drink z wykorzystaniem prosecco. Jest on najmłodszy z przedstawionych tu propozycji, bowiem został stworzony dopiero w 2005 r. Pochodzi z regionu Górnej Adygi i szybko zyskał popularność w całych Włoszech.

Przygotowanie Hugo Spritz jest nieco bardziej skomplikowane, ponieważ potrzebny nam będzie syrop z kwiatów czarnego bzu. Hugo jest orzeźwiający, ale dość słodki. Oto proporcje składników:
- 2 części prosecco
- 2 części wody gazowanej
- 1 część syropu z kwiatów czarnego bzu
- lód
- listki mięty do dekoracji
7. Koktajl Garibaldi
Wróćmy jeszcze na chwilę do Campari – likieru, który daje nam nieskończenie wiele możliwości. Jedną z nich jest koktajl Garibaldi – czerwony, jak czerwona koszula tego ojca rewolucji i zjednoczenia Włoch. Z dodatkiem pomarańczy, symbolizujących Sycylię, do której Garibaldi dotarł w czasie wyprawy tysiąca.

Do stworzenia tego rewolucyjnego drinka potrzebujesz tylko dwóch składników:
- 2 części Campari
- 3 części soku pomarańczowego
- lód
- plaster pomarańczy do dekoracji
Jeśli preferujesz drinki z bąbelkami, możesz dodać wody gazowanej lub oranżady pomarańczowej.
8. Angelo Azzurro
Kończę listę drinkiem Angelo Azzurro – innym niż poprzednie choćby ze względu na kolorystykę. Niewiele wiadomo o historii tego koktajlu. Być może znany był już w latach 60., ale jego największa popularność przypada na lata 90.

Niektórzy nazywają go włoskim wariantem Blue Lagoon, z racji zawartości likieru Blue curaçao. Jest to słodkawy drink z aromatem pomarańczy, na bazie ginu. Wygląda wyjątkowo atrakcyjnie, a przygotowuje się go z następujących składników:
Jest to drink bez lodu, więc podajemy go w mniejszym kieliszku, najlepiej takim jak do martini.
Włoskie drinki: do czego pasują?
Tradycja włoskich drinków jest przede wszystkim związana z aperitivo, czyli zamówieniem w barze drinka z przekąskami w porze wczesnego wieczoru.
W cenie otrzymujemy różne typowe włoskie smakołyki, np. wędliny, sery, oliwki, suszone pomidory w oliwie, bruschette, pizzette, kawałki frittaty, grissini itp. Lekkie jedzenie pasuje do lekkiego drinka i stanowi doskonały wstęp do większej kolacji później.
Więcej informacji na temat aperitivo i tego, jak samodzielnie je przygotować, gdy chcemy czymś poczęstować gości, znajdziesz w tym artykule.
Przeczytaj też: Włoskie napoje alkoholowe i bezalkoholowe
Drinki włoskie: gdzie kupić składniki?
Aby zaopatrzyć się w składniki do włoskich drinków, czasami wystarczy wybrać się do supermarketu lub po prostu sklepu z alkoholami. Ale równie dobrze możesz też skorzystać z Internetu i zamówić zakupy z dostawą do domu, dzięki czemu zaoszczędzisz czas.
W kolejnych przepisach na drinki podlinkowałam produkty, które możesz zamówić w sklepie Frisco.pl oraz w sklepie z włoskimi produktami Wino Toskanii. Jeśli planujesz większe zakupy albo od razu chcesz kupić przekąski na aperitivo, to może być dobre rozwiązanie.
Frisco.pl oferuje nowym i stałym klientom wiele atrakcyjnych zniżek w postaci kuponów rabatowych, dzięki czemu możesz obniżyć koszty zamówienia.