Włoskie napoje: najsłynniejsze bezalkoholowe i alkoholowe

0
421
włoskie napoje

Włosi piją nie tylko kawę i wino. Będąc w Italii, zauważysz wiele napojów bezalkoholowych i alkoholowych, których w Polsce się nie widuje. Włoskie napoje można jednak kupić i u nas, jeśli się wie, gdzie!

W tym wpisie zaprezentuję najsłynniejsze włoskie napoje bezalkoholowe i alkoholowe oraz powiem, gdzie można je kupić. Znajdziesz tu aż 14 różnych drinków, soft drinków i innych przysmaków do picia.

Włoskie napoje bezalkoholowe: top 8

Zaczniemy od napojów bezalkoholowych. Znalazło się tu miejsce na słynną włoską kawę, której poświęcony został oddzielny wpis. Poznasz tu też wiele orzeźwiających sofr drinków.

1. Kawa

Rodzajów kawy jest wiele, ale dla Włochów caffé oznacza tylko jedno: espresso. Maleńka czarna kawa (najlepiej spożywana przy ladzie w barze) to jeden z ważniejszych elementów włoskiej kultury gastronomicznej.

kawa włoska lavazza

Kawę z mlekiem, zwykle cappuccino, pija się tylko rano do śniadania. Później mleka dodają tylko nieobyci z włoskimi obyczajami obcokrajowcy.

Najbardziej znaną i rozpowszechnioną włoską marką jest Lavazza. Przeczytaj ten artykuł, aby poznać też inne produkty.

2. Crodino

Crodino to nie jest zwykła oranżada. To najsłynniejszy włoski aperitif bezalkoholowy, produkowany od lat w Piemoncie, w miejscowości Crodo, a jego receptura utrzymywana jest w ścisłej tajemnicy.

włoskie napoje bezalkoholowe crodino

W Crodino, oprócz gorzkawych cytrusów, wyczujemy liczne przyprawy, jak goździk, kardamon czy gałka muszkatołowa. Napój sprzedawany jest w małych szklanych butelkach z kapslem.

Crodino wykorzystuje się także w kompozycjach alkoholowych drinków.

3. Lemonsoda i Oransoda

Lemonsoda to lekka oranżada, z dużą zawartością soku, na bazie wody sodowej, nieprzesadnie słodka, produkowana od lat 40. przez mediolańską firmę S.A.G.A.

włoski napój lemonsoda

Z czasem do Lemonsody dołączyły inne warianty, w tym produkowana na bazie włoskich pomarańczy Oransoda.

Włoska marka została kupiona przez duńską korporację Royal Unibrew, ale orzeźwiający smak i tradycyjne opakowanie pozostały bez zmian.

4. Chinotto

Chinotto to nie marka napoju, ale jego rodzaj, produkowany przez różne marki, w tym Sanpellegrino (od 1931 roku). Jest to rodzaj gazowanej lemoniady o smaku chinotto – gatunku cytrusa uprawianego we Włoszech.

tradycyjne napoje włoskie chinotto

Chinotto przypomina smakiem Coca Colę, ale jest słodko-gorzki (za sprawą owocu właśnie) i orzeźwiający. Ma charakterystyczną, bursztynową barwę, dzięki zawartości karmelu.

W przypadku produktu Sanpellegrino, chinotto pochodzi z kontrolowanego łańcucha dostaw z Sycylii. Co ciekawe, również Coca-Cola wprowadziła swoje chinotto, wypuszczając we Włoszech Fantę o smaku tego cutrusa.

5. Sanbitter

Sanbitter to kolejny klasyk, produkowany przez markę Sanpellegrino od 1961 roku. To drugi, obok Crodino, najsłynniejszy bezalkoholowy aperitif.

napoje włoskie sanbitter

Ten włoski napój może być bezalkoholowym zastępcą Campari. Ma cytrusowo-gorzkawy smak, a najlepiej komponuje się z lodem, odrobiną wody i plasterkiem cytryny lub limonki.

6. Spuma

Trudno powiedzieć, czym jest dokładnie spuma. Nie jest to marka ani konkretny produkt, a ogólne określenie na słodkie napoje gazowane, odpowiednik terminu soda po angielsku. Używano go tradycyjnie, nazywając tak wszystkie „oranżady” produkowane przez różne firmy.

spuma napój włoski

W związku z tym spuma może mieć różne smaki: cytrynowy, skórki pomarańczowej, rabarbaru, wanilii, przypraw takich jak imbir.

Spuma to napój bezalkoholowy, ale często stosuje się go jako bazę dla różnych drinków alkoholowych.

7. Cedrata

Cedrata to, wbrew pierwszemu skojarzeniu, wcale nie cydr, który jest napojem alkoholowym, ale kolejny rodzaj gazowanego napoju bezalkoholowego. Mówimy tu przede wszystkim o napoju produkowanym od lat 50. przez firmę Cedral Tassoni z Lombardii.

włoskie napoje cedrata

Pierwotnie Cedral Tassoni wywodzi się z przemysłu farmaceutycznego. Produkowała syrop z cedru, który ma właściwości lecznicze. Cedrata to właśnie ten syrop z dodatkiem wody gazowanej. Smak jest trochę cytrusowy, ale bardzo oryginalny i aromatyczny.

8. Estathé

We Włoszech zapomnij o mrożonych herbatach innych marek. Tu króluje Estathé – herbata w dwóch smakach, cytrynowym i brzoskwiniowym, produkowana przez Ferrero.

estathe napoje włoskie

Dostępna jest w każdym sklepie i w każdym barze. Zamiast w butelce czy puszce, kup brick, czyli mały plastikowy kubeczek (trochę jak od jogurtu), z dołączoną słomką, którą trzeba przebić pokrywkę.

Włoskie napoje alkoholowe: top 5

Przejdźmy teraz do włoskich napojów alkoholowych. Oczywiście nie będę w stanie wymienić wszystkich możliwych trunków, ale zaprezentuję chociaż te najbardziej znane, na które powinno się zwrócić uwagę. Zobaczmy, co we Włoszech piją „dorośli”.

1. Wino

Królem włoskich napojów alkoholowych jest rzecz jasna wino. Należą do najlepszych na świecie i produkowane są w winnicach w całym kraju, a każde z nich ma wyjątkowe walory smakowe.

Wina z Toskanii
Chianti Classico DOCG
Vino Nobile di Montepulciano
Vernaccia di San Gimignano

Włoskie wino to oddzielny temat, na który można mówić długo. Dlatego tu nie będę się rozpisywać, za to odeślę cię do innych artykułów: Przewodnika po włoskich winach oraz Przewodnika po winach Toskanii. Znajdziesz tam wiele informacji na temat tego, skąd pochodzą poszczególne wina, czym się wyróżniają i jakie są najbardziej znane szczepy.

2. Spritz

Pod nazwą spritz kryje się wiele włoskich drinków, które są tradycyjnym elementem tzw. aperitivo, czyli wieczornego drinka w towarzystwie lokalnych przekąsek. Więcej przeczytasz o tym zwyczaju tutaj.

spritz włoskie napoje alkoholowe

Spritz to orzeźwiający drink pochodzący z regionu Wenecja Euganejska. Bazą jest wino – prosecco – oraz tzw. bitter, czyli gorzkawy likier, a dopełnieniem lód, woda gazowana i często plasterek pomarańczy.

Najsłynniejsze spritze to Aperol Spritz (z Aperolem), Campari Spritz (z Campari), Select Spritz (z Selectem). Można też zamówić Spritz Bianco, bez likieru. W wielu barach znajdziemy jeszcze inne warianty, np. Hugo Spritz z syropem z czarnego bzu.

3. Spumante

Spumante to włoskie wino musujące, które obowiązkowo musi pojawić się na imprezie urodzinowej czy sylwestrowej. Nie jest to prawdziwy szampan, ale w Polsce tak byśmy go potocznie określili.

Włoskie Wina Musujące
Tiemo Prosecco Treviso DOC
Franciacorta Satèn Brut DOCG
San Tiziano Fragolino Rosso

Różnica między spumante a wino frizzante jest prosta: spumante ma wystrzałowy korek, jest więc bardziej musujące, a frizzante lekko gazowane.

Ogólnie rzecz biorąc, spumante jest słodkie, ponieważ wytrawne wino musujące to prosecco, o czym za moment. Przewodnik po włoskich winach musujących znajdziesz tutaj.

4. Prosecco

Wspomniane wyżej prosecco to wytrawne wino musujące z północnych Włoch. Ta informacja jednak nie wystarczy, bowiem wino to może mieć aż cztery różne poziomy wytrawności, o czym pisałam w artykule o włoskich winach musujących.

włoskie wino musujące prosecco

Te poziomy to od najlżejszego do najbardziej wytrawnego: Dry, Extra Dry, Brut, Extra Brut. Prosecco produkowane jest ze szczepu o nazwie Glera. Spożywa się je oddzielnie, ale jest też składnikiem drinków, m.in. wymienionego już spritza.

5. Amaro

Amaro to ziołowy likier, nalewka wspomagająca trawienie, popijana po obfitym posiłku. Jest to rodzaj napoju alkoholowego, nie tylko włoskiego, bo np. zaliczamy do niego znanego wszystkim Jägermeister.

włoskie napoje alkoholowe amaro

Ponieważ amaro znaczy „gorzki”, ten włoski napój faktycznie charakteryzuje wyraźna goryczka, ale jest on też słodki, a przede wszystkim mocno alkoholowy. W zależności od rodzaju, możemy wyczuć nuty kopru włoskiego, chinowca, skórki cytrynowej i cytrusów, lukrecji, jałowca, anyżu, kardamonu, kwiatu bzu…

Popularnym amaro jest np. wermut czy Cynar (tu akurat zawartość alkoholu jest niższa), ale też Fernet Branca (ok. 40% alkoholu).

6. Grappa

Ostatni włoski napój, który pojawi się na tej liście, to grappa. Napój wysokoprocentowy (od 37,5%) powstaje z odpadów z procesu produkcji wina, jest jednak przezroczysty.

włoski napój alkoholowy grappa

Grappa ma intensywny smak i aromat. Choć spożywana jest zwykle bez dodatków, to sama może stanowić dodatek do słynnego caffè corretto, czyli espresso z dodatkiem grappy. Po spróbowaniu go osobiście stwierdzam, że jest to napój dla odważnych 😉

Napoje włoskie: gdzie kupić?

Na koniec, powiedzmy sobie jeszcze, gdzie kupić tradycyjne napoje włoskie.

Stacjonarnie na pewno bez problemu kupisz włoskie wino, w tym prosecco i spumante, a także Aperol czy Campari. Bardziej oryginalnych włoskich trunków musisz szukać w internecie.

Jeśli zaś chodzi o napoje bezalkoholowe, to poza kawą tak naprawdę nie znajdziesz żadnego z nich w supermarkecie, przynajmniej w standardowej ofercie. O ile nie masz w pobliżu sklepu z włoskimi produktami, musisz zdać się na zakupy online.

Część produktów znajdziesz na pewno na Allegro (podałam do nich linki przy konkretnych napojach), ale dobrym źródłem jest sklep Wino Toskanii, gdzie możesz zrobić większe zakupy i kupić nie tylko wino czy włoskie napoje bezalkoholowe, ale też inne oryginalne włoskie przysmaki.

5/5 - (1 vote)

PODZIEL SIĘ
Jestem absolwentką italianistyki i historii sztuki. Mieszkam w Warszawie i interesuję się kulturą i literaturą włoską. Kocham organizować podróże do Włoch i zawsze służę radą w kwestiach turystycznych i językowych :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here