Włoskie piwa: Peroni, Moretti i inne słynne włoskie browary

0
338
włoskie piwa

Italię rozsławiły przede wszystkim wina, a także likiery, na bazie których powstają znane na całym świecie drinki. Ale to nie znaczy, że włoskie piwa nie są popularne.

We Włoszech pije się piwo, choć nie jest to tak powszechne jak choćby w północnej Europie. Istnieje jednak kilka znanych browarów, które eksportują swoje piwa również do Polski.

W tym artykule przedstawię najbardziej rozpoznawalne włoskie piwa. Poznasz ich krótką historię oraz produkty, które można kupić także w Polsce. Wyjaśnię, jak się pije piwo we Włoszech i gdzie można je kupić.

Włoskie piwa: słynnych browarów

Zacznijmy od prezentacji najbardziej znanych włoskich browarów. Poznaj historię 6 włoskich marek piw, które są rozpoznawalne nie tylko w Italii. Jak zauważysz, większość z nich pochodzi z północnych Włoch, gdzie przez lata obecna była kultura niemiecka (a konkretnie austriacka), która zaszczepiła we Włoszech zamiłowanie do piwa.

1. Peroni

włoskie piwo peroni

Browar Peroni to włoska firma produkująca piwo, która ma długą i zaszczytną historię sięgającą XIX wieku. Założył ją w 1846 r. w Vigevano (Lombardia) Francesco Peroni. Wkrótce potem Giovanni Peroni, syn założyciela, przekształcił mały browar w rosnący interes po tym, jak została otwarta siedziba w Rzymie. Peroni stał się jednym z pionierów włoskiego przemysłu piwnego.

W latach 60. XX wieku Peroni wprowadził na rynek piwo lager. Tak powstał jeden z czołowych produktów – piwo Nastro Azzurro. Nastro Azzurro to włoska nazwa prestiżowej nagrody przyznawanej najszybszym transatlantykom. W 1933 r. zdobył ją włoski statek i na pamiątkę tego wydarzenia 30 lat później Peroni wypuścił swoje najbardziej znane piwo.

Dziś włoskie piwo Peroni jest własnością Danone, ale w dalszym ciągu symbolizuje włoskie browarnictwo. Wśród marek, obok Nastro Azzurro, znajdziemy m.in. serię Gran Riserva (wysokiej jakości), piwo niefiltrowane czy włoskie piwo bezalkoholowe.

Co ciekawe, browar Peroni przejął też takie marki jak znane wszystkim Kozel czy Grolsch, a także włoskie piwo Wührer, o którym więcej za chwilę.

Jeśli chcesz kupić Peroni Nastro Azzurro, polecam zajrzeć na stronę sklepu Frisco, gdzie jest w dobrej cenie:

2. Moretti

piwo włoskie moretti

Piwo włoskie Moretti również narodziło się na północy kraju, ale tym razem w Udine (Friuli-Wenecja Julijska). Wytwórnię założył w 1859 roku Luigi Moretti. Firma była w rękach rodziny Moretti przez ponad 100 lat. Największa zmiana miała miejsce 1996 roku, gdy Moretti została kupiona przez włoski oddział Heinekena.

Pierwszym piwem Moretti był klasyczny lager. Najbardziej nietypowe odmiany weszły na rynek po przejściu do Heinekena, dlatego dziś mamy Moretti Radler czy serię sześciu piw poświęconym włoskim regionom: Toskanii, Piemontowi, Sycylii, Friuli, Apulii i Lukanii (region historyczny, odpowiadający regionowi Basilicata).

W logo piwa znajduje się wąsaty mężczyzna pijący piwo, tzw. Baffo Moretti (dosłownie Wąsacz Moretti). Podobno jeden z przedstawicieli rodziny wytwórców spotkał go w lokalu i od razu stwierdził, że idealnie się nadaje na twarz marki. Wąsacz zgodził się zostać sfotografowany pod warunkiem, że Moretti postawi mu piwo.

3. Ichnusa

piwo włoskie ichnusa

Piwo włoskie Ichnusa pochodzi z Sardynii. Jego nietypowa nazwa ma grecki rodowód – tak bowiem starożytni Grecy nazywali Sardynię. Ichnusa oznacza „ślad”, „odcisk”, według Greków bowiem Sardynia kształtem przypominała odcisk stopy.

Browar narodził się w Cagliari w 1912 roku i przez 30 lat piwo Ichnusa pozostawało produktem o zasięgu wyłącznie regionalnym. Po wojnie zostało rozpowszechnione, a w 1986 roku firmę kupił ponownie Heineken.

Przez większość czasu Ichnusa nie miała innych wariantów poza klasycznym lagerem. Właściwie dopiero od lat 2000 na rynek weszły inne wersje smakowe.

Marka Ichnusa opiera swój marketing na organizacji różnych wydarzeń w tym koncertów czy konkursów, np. konkursu fotograficznego. Sponsoruje także sportowców, przede wszystkim drużyn piłki nożnej z Sardynii.

4. Wührer

dobre włoskie piwo wuhrer

Wührer to najstarsze włoskie piwo, które narodziło się w Brescii, w Lombardii, w 1829 roku. Wytwórnię założył Franz Xaver Wührer, Austriak z pochodzenia, naturalizowany Włoch.

Piwo Wührer zdobyło uznanie ze względu na swoją jakość i smak, a także innowacyjne podejście do produkcji piwa. W ciągu kolejnych dziesięcioleci firma Wührer zyskała na popularności i stała się jednym z wiodących producentów piwa we Włoszech. To dzięki tej marce wśród włoskich piw popularność zdobył Pilsner.

Od lat 80. firmę zaczęły przejmować inne korporacje, przede wszystkim Danone. W ten sposób Wührer podzielił los piwa Peroni, a obecnie jest jedną z marek Peroni.

5. Poretti

włoskie piwa poretti

Poretti to kolejne piwo z Lombardii, które powstało w 1877 roku za sprawą Angelo Porettiego, którego imię nadal widnieje na etykietach. Pierwszym piwem Poretti był klasyczny pilnsner, a dziś na rynku dostępne są znacznie bardziej zróżnicowane warianty jak Pale Ale, Blanche czy piwo czerwone.

W swojej historii Poretti przeżywał wzloty i upadki. Po śmierci fundatora, kiedy nadszedł czas wielkiego kryzysu w 1929 roku, firma chyliła się ku upadkowi. W czasie II wojny światowej firmę przejęła rodzina Bassetti i tak piwo Poretti przetrwało do dziś.

Obecnie Poretti należy do grupy Carlsberg, która od lat 80. stopniowo przejmowała coraz więcej udziałów. Poretti nadal stanowi jedno z najpopularniejszych włoskich piw, w 2015 roku choćby było oficjalnym piwem we włoskim pawilonie na Expo.

6. Menabrea

włoskie piwo menabrea

Ostatnie piwo na mojej liście, Menabrea, narodziło się w Piemoncie w 1846 roku. Firma początkowo miała wielu właścicieli, ale w końcu przeszła całkowicie w ręce rodziny Menabrea.

W ciągu swojej historii wielokrotnie była wysoko nagradzana. Właściciel marki został odznaczony przez króla Umberto I, a w latach 90. Menabrea zdobyła główną nagrodę dla najlepszego piwa w Chicago.

Aktualnie Menabrea należy do Grupy Forst – innego znanego włoskiego browaru. Na rynku dostępne są różne warianty piwa. Początkowo były to jasny Pilsner i piwo ciemne. W tej chwili znajdziemy również Bock, Weiss, czerwone czy Blond.

Z ciekawostek można jeszcze wspomnieć, że produkowany jest również ser o aromacie piwa Menabrea, który nosi nazwę Sbirro.

Małe, średnie, duże włoskie piwo

Po prezentacji włoskich piw warto jeszcze powiedzieć kilka słów o kulturze picia piwa we Włoszech. Jak wiadomo, nie jest to najpopularniejszy trunek i może właśnie dlatego jest spożywany w zupełnie innych ilościach niż choćby w Polsce.

U nas standardowe piwo ma pojemność 500 ml. Gdy zamawiamy małe piwo, dostajemy 330 ml. Nie da się mniej zamówić, można natomiast zamówić więcej: duży kufel czy dzbanek.

We Włoszech natomiast mamy trzy rozmiary: birra piccola, media i grande. Pół litra piwa to birra grande, media to właśnie 330 ml, a piccola to zwykła szklanka, 200-250 ml. Zwróć na to uwagę, zamawiając piwo, ponieważ możesz się zdziwić, gdy barman postawi przed tobą małą szklankę, podczas gdy miałeś na myśli 500 ml.

Do czego się pije włoskie piwa?

piwa włoskie

Mimo popularności wina we Włoszech, to nie ono przoduje na towarzyskich spotkaniach w barach. Zdecydowanie do przekąsek i aperitivo chętniej wybierane jest piwo (albo włoski drink), które uznaje się za mniej zobowiązujące i pasujące do okazji, jaką jest wieczorne wyjście w gronie znajomych.

Piwo to też najczęstszy towarzysz pizzy. Wbrew pozorom, do pizzy Włosi wybierają właśnie piwo, a nie wino.

Do czego jeszcze pije się we Włoszech piwo? Oczywiście do meczu piłki nożnej! Trudno byłoby przeżywać sportowe emocje w barze w kieliszkiem wytrwanego czerwonego wina. Na tę okoliczność piwo będzie wręcz idealne.

Piwo włoskie: gdzie kupić?

Włoskie piwa nie są szczególnie popularne w Polsce. Najprościej będzie nam znaleźć na półkach Peroni Nastro Azzurro, dostępne także w supermarkecie internetowym Frisco, zarówno w wersji podstawowej, jak i bezalkoholowej (kliknij tutaj).

Pozostałych włoskich piw możesz szukać w Internecie w sklepach online specjalizujących się w alkoholach świata albo w sklepach stacjonarnych, które mają wystarczająco bogaty asortyment. Nie muszą to być sklepy specjalistyczne, choć tam na pewno będzie łatwiej. Włoskie piwa, np. Moretti trafiają się w supermarketach Aldi.

5/5 - (2 votes)

Spotkajmy się w Warszawie!
Mieszkasz w Warszawie i mówisz trochę po włosku? Dołącz do naszej grupy WhatsApp i bądź na bieżąco z naszymi wydarzeniami! :)
Spotkajmy się w Warszawie!
Zostaw nam swój kontakt, aby być zawsze na bieżąco z włoskimi wydarzeniami, które organizujemy w Warszawie! :)
PODZIEL SIĘ
Jestem absolwentką italianistyki i historii sztuki. Mieszkam w Warszawie i interesuję się kulturą i literaturą włoską. Kocham organizować podróże do Włoch i zawsze służę radą w kwestiach turystycznych i językowych :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here