Włoskie seriale stanowią dla obcokrajowca doskonałą okazję do ćwiczenia rozumienia ze słuchu, przyzwyczajenia się do zróżnicowanych dialektów, spędzenia miło czasu oraz poznania lepiej kultury i życia codziennego Italii.
Dlatego też w poniższym wpisie chciałbym zaprezentować ci 15 z najlepszych włoskich seriali, dzieląc je na kategorie i tłumacząc w niektórych przypadkach, gdzie można je obejrzeć online bądź w polskiej telewizji.
Spis treści
WŁOSKIE SERIALE KRYMINALNE I O MAFII
1. Ośmiornica / La Piovra (1984 – 2001)
Do dziś uznawana za najsłynniejszy włoski serial na świecie i dystrybuowana także w Polsce Ośmiornica składa się z 10 miniseriali ukazujących się od 1984 do 2001 roku, za każdym razem w innej scenerii.
Tytuł serialu jest metaforą przestępczości zorganizowanej we Włoszech, której macki sięgają wszystkich zakątków kraju: rynek narkotyków na mafijnej Sycylii, infiltracje polityczne i loże masońskie w Rzymie, mafia finansowa i rynek bronią w Mediolanie…
Serial wywołał skandal i polemikę, a przede wszystkim ukazał niewygodną prawdę o działalności mafii we Włoszech.
2. Komisarz Montalbano / Il Commissario Montalbano (1999 – do dziś)
Komisarz Montalbano jest od lat najczęściej oglądanym serialem włoskiej telewizji, od lat bijącym rekordy oglądalności. Obecnie jest emitowany w ponad 20 krajach na świecie i od początku chwalony był przez krytyków i widzów za zachwycające scenerie, wciągającą fabułę i charyzmatycznych bohaterów.
Serial opowiada o śledztwach komisarza policji Salva Montalbano – postaci znanej z powieści Andrei Camillerego – który w każdym odcinku ma do czynienia z nowymi mafijnymi przestępstwami, zabójstwami i napaściami w wyimaginowanym sycylijskim miasteczku o nazwie Vigata.
Mimo że jest to serial, każdy odcinek kręcony jest jak niezależny film, połączony z pozostałymi wątkiem przewodnim, który jest jednak dość rozmyty. Do dziś zostały nakręcone 32 odcinki podzielone na 12 sezonów.
Przeczytaj też: Książki o Włoszech i z Włochami w tle
3. Don Matteo (2000 – do dziś)
Don Matteo jest jednym z najdłuższych i najbardziej docenianych seriali włoskiej telewizji: emitowany wieczorem na Rai 1, w 2018 roku doliczył się 245 odcinków, podzielonych na 11 sezonów. Niektóre z nich można niekiedy obejrzeć w polskiej telewizji, np. na TVS.
Głównym bohaterem jest don Matteo Bondini, proboszcz kościoła, najpierw w Gubbio, a następnie w Spoleto i równocześnie detektyw obdarzony ogromną intuicją. Dzięki współpracy z karabinierami oraz swojej głębokiej znajomości duszy ludzkiej, zawsze udaje mu się znaleźć kluczowe wskazówki, które pozwalają mu rozwiązać kryminalne zagadki w malowniczych umbryjskich miasteczkach, w których rozgrywa się akcja.
Sukces Don Matteo zainspirował w 2008 roku do powstania polskiego serialu Ojciec Mateusz, kręconego w Sandomierzu, który zdaniem polskich autorów bardzo przypomina Gubbio.
4. Opowieść Kryminalna / Romanzo Criminale (2008 – 2010)
Rzym, koniec lat 70. Trzech młodych gangsterów, Libańczyk, Freddo i Dandi dogaduje się i tworzy grupę przestępczą, której w krótkim czasie udaje się przejąć całkowitą kontrolę nad rynkiem narkotyków. Jest to nawiązanie do ugrupowania istniejącego naprawdę zwanego Banda della Magliana. Serial opowiada o poczynaniach tej grupy w latach 1977 – 1992.
Opowieść kryminalna składa się tylko z dwóch sezonów, ale zdaniem krytyków jest jednym z najlepszych seriali, jakie kiedykolwiek wyprodukowano we Włoszech.
5. Gomorra (2014 – do dziś)
Kolejnym serialem, który zdobył ogromną popularność nie tylko we Włoszech, ale i na całym świecie, jest Gomorra. Swobodnie oparta na motywach powieści Roberta Saviano opowiada wydarzenia z życia rodziny gangsterskiej Savastano i opisuje w sposób okrutny i realistyczny współczesną rzeczywistość Neapolu i jego obrzeży (dzielnic Secondigliano i Scampia).
Walki o władzę, morderstwa, handel narkotykami i silnie zakorzeniona w mieszkańcach przestępcza mentalność: to właśnie camorra. Mimo to, w serialu sympatyzujemy z niektórymi bohaterami i obstawiamy, kto następny zasiądzie na tronie, by przejąć kontrolę nad kolejnymi strefami wpływów.
Postaci obdarzone wyjątkową charyzmą i nieprzewidywalne zakończenia odcinków, kiedy przy melodii Doomed To Live Mokadelic emocje widzów sięgają zenitu. Absolutnie godne polecenia.
6. Suburra (2017 – do dziś)
Wraz z Suburrą przenosimy się do Rzymu, gdzie poprzez przygody głównych bohaterów obserwujemy skomplikowane relacje między Kościołem, rządem i przestępczością zorganizowaną.
Serial stanowi prequel filmu o tym samym tytule z 2015 roku, zainspirowanego książką Giancarla De Cataldo i Carla Bonini. Jest to też pierwszy włoski serial wyprodukowany przez Netflix i według mnie to prawdziwe arcydzieło.
WŁOSKIE SERIALE KOMEDIOWE
7. Casa Vianello (1988 – 2007)
Casa Vianello to najdłuższy sitcom telewizji włoskiej. Emitowany w sieci mediaset przez dobrych 20 lat, ze swoimi 338 odcinkami bawił wiele pokoleń Włochów.
Główni bohaterowie to małżeństwo Raimonda Vianello i Sandry Mondaini – pary także w życiu prywatnym – których codzienne perypetie obfitują zawsze w sprzeczki, pomyłki i zabawne nieporozumienia. Zdjęcia do serialu zakończono na kilka lat przed śmiercią jednego z aktorów w 2010 roku. Niektóre odcinki można zobaczyć w całości po włosku na youtube.
8. Un Medico In Famiglia (1998 – do dziś)
Życie doktora Lele Martiniego, z jego dziećmi, dziadkiem Libero, szwagierką, gosposią, przyjaciółmi i kolegami z pracy oraz wieloma innymi budzącymi sympatię postaciami, które toczy się wokół pięknej willi w Poggio Fiorito, niedaleko Rzymu, gdzie rozgrywa się akcja.
Wraz z kolejnymi sezonami zmieniała się również obsada, a wraz z nią członkowie rodziny i postać tytułowego lekarza (granego przez różnych aktorów w poszczególnych seriach).
Serial od samego początku osiągnął wielki sukces, odnotowując poziom oglądalności powyżej 10 milionów widzów, a ja pamiętam, że nie mogłem się doczekać, kiedy nadejdzie niedziela i będę mógł obejrzeć następny odcinek.
9. I Cesaroni (2006 – 2014)
I Cesaroni to kolejny wieloletni serial włoski, który opowiada historię pewnej rodziny.
W tym wypadku głównym bohaterem jest rodzina Cesaroni, złożona z dwójki byłych narzeczonych, którzy ostatecznie schodzą się i pobierają w Rzymie oraz ich piątki dzieci, grona przyjaciół i krewnych.
10. Non Dirlo Al Mio Capo (2016 – do dziś)
Rozgrywający się w pięknym i słonecznym Neapolu, tym razem w wersji „mieszczańskiej” Non Dirlo Al Mio Capo opowiada historię wdowy Lisy Marcelli i jej szefa, atrakcyjnego adwokata Enrica Vinci.
Relacja między dwoma bohaterami i ich wzajemna, rosnąca fascynacja jest głównym wątkiem pierwszego sezonu, który cieszył się dużą popularnością wśród włoskiej publiczności, a sekrety, zazdrości i nieporozumienia czynią fabułę jeszcze bardziej wciągającą.
Drugi sezon został już nakręcony i wkrótce zostanie wyemitowany na Rai 1. Powtórki pierwszej serii można zobaczyć pod tym linkiem.
11. Immaturi (2018 – do dziś)
Komedia opowiadająca wydarzenia z życia Lorenza, Piera, Luisy, Franceski, Sereny i Virgilia: po 20 latach odkrywają, że Ministerstwo Edukacji anulowało ich egzamin maturalny i w ten sposób znów znajdują się w szkolnych ławkach po to, by zdać go drugi raz. Ponowne spotkanie prowokuje do zmierzenia się ze swoim dotychczasowym życiem, niespełnionymi marzeniami i rzeczywistością.
Serial jest bardzo zabawny i możesz obejrzeć go po włosku tu
WŁOSKIE SERIALE KOSTIUMOWE
12. Medyceusze: Władcy Florencji / Medici: Masters of Florence (2016 – do dziś)
Serial ten, tym razem produkcji nie wyłącznie włoskiej, ale międzynarodowej, opowiada historię rodziny Medici, rodu rządzącego Florencją w czasach renesansu.
Gwiazdorska obsada, świetne zdjęcia, zachwycająca muzyka, fabuła bogata w intrygi i niespodziewane zwroty akcji oraz piękna rekonstrukcja Florencji – to zaledwie kilka powodów, dla których mogę śmiało polecić ten serial każdemu, bez względu na to, czy jest miłośnikiem gatunku, czy też nie.
Przeczytaj też: Filmy o Włoszech i z Włochami w tle
13. Wszystko Dla Pań / Il Paradiso Delle Signore (2015 – do dziś)
Serial zainspirowany powieścią o tym samym tytule autorstwa Emila Zoli, ale rozgrywający się w Mediolanie w 1956 roku. Osiągnął wielki sukces we Włoszech, a obecnie emitowany jest także w polskiej telewizji (TVP 1 i platforma VOD).
Opowiada historię Teresy Iorio, młodej Sycylijki, która decyduje się uciec ze swego rodzinnego miasteczka, by spróbować szczęścia w bogatym Mediolanie i ostatecznie zaczyna pracę w magazynie eleganckiej i awangardowej odzieży: Wszystko dla pań.
WŁOSKIE SERIALE – DRAMATY
14. Młody Papież / The Young Pope (2016 – do dziś)
Ten miniserial skoncentrowany jest wokół postaci wyimaginowanego bardzo młodego papieża narodowości włosko-amerykańskiej i jego dość złożonej relacji z Bogiem. Wydarzenia mają miejsce w naszych czasach w Stanach Zjednoczonych, Włoszech, Watykanie i Afryce.
Po pierwszym sezonie, który pobił rekordy popularności we Włoszech i za granicą, nadejdzie kolejny zatytułowany Nowy Papież, również w formie miniserialu.
15. Scomparsa (2017 – do dziś)
Dramat zaginięcia dwóch licealistek, Soni i Camilli, które znikają po tym, jak każda z nich mówi swoim rodzicom, że idzie na noc do przyjaciółki. Matka Camilli, Nora, nie popada w desperację i usiłuje odkryć, co się wydarzyło z pomocą zastępcy naczelnika policji Nemiego. Wspólnie ujawnią prawdę, którą kryje spokojne miasteczko San Benedetto del Tronto.
Jakie są twoje ulubione włoskie seriale? Podziel się z nami w komentarzach 🙂
Autor: Alessandro Donati
Tłumaczenie: Apolonia Filonik