Włoskie seriale: 15 najciekawszych

0
75622
włoskie seriale kryminalne i o mafii

Włoskie seriale stanowią dla obcokrajowca doskonałą okazję do ćwiczenia rozumienia ze słuchu, przyzwyczajenia się do zróżnicowanych dialektów, spędzenia miło czasu oraz poznania lepiej kultury i życia codziennego Italii.

Dlatego też w poniższym wpisie chciałbym zaprezentować ci 15 z najlepszych włoskich seriali, dzieląc je na kategorie i tłumacząc w niektórych przypadkach, gdzie można je obejrzeć online bądź w polskiej telewizji.WŁOSKIE SERIALE KRYMINALNE I O MAFII


1. Ośmiornica / La Piovra (1984 – 2001)

Ośmiornica – włoski serial kryminalny

Do dziś uznawana za najsłynniejszy włoski serial na świecie i dystrybuowana także w Polsce Ośmiornica składa się z 10 miniseriali ukazujących się od 1984 do 2001 roku, za każdym razem w innej scenerii.

Tytuł serialu jest metaforą przestępczości zorganizowanej we Włoszech, której macki sięgają wszystkich zakątków kraju: rynek narkotyków na mafijnej Sycylii, infiltracje polityczne i loże masońskie w Rzymie, mafia finansowa i rynek bronią w Mediolanie…

Serial wywołał skandal i polemikę, a przede wszystkim ukazał niewygodną prawdę o działalności mafii we Włoszech.

2. Komisarz Montalbano / Il Commissario Montalbano (1999 – do dziś)

commissario montalbano

Komisarz Montalbano jest od lat najczęściej oglądanym serialem włoskiej telewizji, od lat bijącym rekordy oglądalności. Obecnie jest emitowany w ponad 20 krajach na świecie i od początku chwalony był przez krytyków i widzów za zachwycające scenerie, wciągającą fabułę i charyzmatycznych bohaterów.

Serial opowiada o śledztwach komisarza policji Salva Montalbano – postaci znanej z powieści Andrei Camillerego – który w każdym odcinku ma do czynienia z nowymi mafijnymi przestępstwami, zabójstwami i napaściami w wyimaginowanym sycylijskim miasteczku o nazwie Vigata.

Mimo że jest to serial, każdy odcinek kręcony jest jak niezależny film, połączony z pozostałymi wątkiem przewodnim, który jest jednak dość rozmyty. Do dziś zostały nakręcone 32 odcinki podzielone na 12 sezonów.

Przeczytaj też: Książki o Włoszech i z Włochami w tle

3. Don Matteo (2000 – do dziś)

don matteo włoski serial

Don Matteo jest jednym z najdłuższych i najbardziej docenianych seriali włoskiej telewizji: emitowany wieczorem na Rai 1, w 2018 roku doliczył się 245 odcinków, podzielonych na 11 sezonów. Niektóre z nich można niekiedy obejrzeć w polskiej telewizji, np. na TVS.

Głównym bohaterem jest don Matteo Bondini, proboszcz kościoła, najpierw w Gubbio, a następnie w Spoleto i równocześnie detektyw obdarzony ogromną intuicją. Dzięki współpracy z karabinierami oraz swojej głębokiej znajomości duszy ludzkiej, zawsze udaje mu się znaleźć kluczowe wskazówki, które pozwalają mu rozwiązać kryminalne zagadki w malowniczych umbryjskich miasteczkach, w których rozgrywa się akcja.

Sukces Don Matteo zainspirował w 2008 roku do powstania polskiego serialu Ojciec Mateusz, kręconego w Sandomierzu, który zdaniem polskich autorów bardzo przypomina Gubbio.

4. Opowieść Kryminalna / Romanzo Criminale (2008 – 2010)

romanzo criminale włoski serial

Rzym, koniec lat 70. Trzech młodych gangsterów, Libańczyk, Freddo i Dandi dogaduje się i tworzy grupę przestępczą, której w krótkim czasie udaje się przejąć całkowitą kontrolę nad rynkiem narkotyków. Jest to nawiązanie do ugrupowania istniejącego naprawdę zwanego Banda della Magliana. Serial opowiada o poczynaniach tej grupy w latach 1977 – 1992.

Opowieść kryminalna składa się tylko z dwóch sezonów, ale zdaniem krytyków jest jednym z najlepszych seriali, jakie kiedykolwiek wyprodukowano we Włoszech.

5. Gomorra (2014 – do dziś)

gomorra

Kolejnym serialem, który zdobył ogromną popularność nie tylko we Włoszech, ale i na całym świecie, jest Gomorra. Swobodnie oparta na motywach powieści Roberta Saviano opowiada wydarzenia z życia rodziny gangsterskiej Savastano i opisuje w sposób okrutny i realistyczny współczesną rzeczywistość Neapolu i jego obrzeży (dzielnic Secondigliano i Scampia).

Walki o władzę, morderstwa, handel narkotykami i silnie zakorzeniona w mieszkańcach przestępcza mentalność: to właśnie camorra. Mimo to, w serialu sympatyzujemy z niektórymi bohaterami i obstawiamy, kto następny zasiądzie na tronie, by przejąć kontrolę nad kolejnymi strefami wpływów.

Postaci obdarzone wyjątkową charyzmą i nieprzewidywalne zakończenia odcinków, kiedy przy melodii Doomed To Live Mokadelic emocje widzów sięgają zenitu. Absolutnie godne polecenia.

6. Suburra (2017 – do dziś)

suburra

Wraz z Suburrą przenosimy się do Rzymu, gdzie poprzez przygody głównych bohaterów obserwujemy skomplikowane relacje między Kościołem, rządem i przestępczością zorganizowaną.

Serial stanowi prequel filmu o tym samym tytule z 2015 roku, zainspirowanego książką Giancarla De Cataldo i Carla Bonini. Jest to też pierwszy włoski serial wyprodukowany przez Netflix i według mnie to prawdziwe arcydzieło.

WŁOSKIE SERIALE KOMEDIOWE


7. Casa Vianello (1988 – 2007)

casa vianello

Casa Vianello to najdłuższy sitcom telewizji włoskiej. Emitowany w sieci mediaset przez dobrych 20 lat, ze swoimi 338 odcinkami bawił wiele pokoleń Włochów.

Główni bohaterowie to małżeństwo Raimonda Vianello i Sandry Mondaini – pary także w życiu prywatnym – których codzienne perypetie obfitują zawsze w sprzeczki, pomyłki i zabawne nieporozumienia. Zdjęcia do serialu zakończono na kilka lat przed śmiercią jednego z aktorów w 2010 roku. Niektóre odcinki można zobaczyć w całości po włosku na youtube.

8. Un Medico In Famiglia (1998 – do dziś)

un medico in famiglia

Życie doktora Lele Martiniego, z jego dziećmi, dziadkiem Libero, szwagierką, gosposią, przyjaciółmi i kolegami z pracy oraz wieloma innymi budzącymi sympatię postaciami, które toczy się wokół pięknej willi w Poggio Fiorito, niedaleko Rzymu, gdzie rozgrywa się akcja.

Wraz z kolejnymi sezonami zmieniała się również obsada, a wraz z nią członkowie rodziny i postać tytułowego lekarza (granego przez różnych aktorów w poszczególnych seriach).

Serial od samego początku osiągnął wielki sukces, odnotowując poziom oglądalności powyżej 10 milionów widzów, a ja pamiętam, że nie mogłem się doczekać, kiedy nadejdzie niedziela i będę mógł obejrzeć następny odcinek.

9. I Cesaroni (2006 – 2014)

i cesaroni

I Cesaroni to kolejny wieloletni serial włoski, który opowiada historię pewnej rodziny.

W tym wypadku głównym bohaterem jest rodzina Cesaroni, złożona z dwójki byłych narzeczonych, którzy ostatecznie schodzą się i pobierają w Rzymie oraz ich piątki dzieci, grona przyjaciół i krewnych.

10. Non Dirlo Al Mio Capo (2016 – do dziś)

non dirlo al mio capo

Rozgrywający się w pięknym i słonecznym Neapolu, tym razem w wersji „mieszczańskiej” Non Dirlo Al Mio Capo opowiada historię wdowy Lisy Marcelli i jej szefa, atrakcyjnego adwokata Enrica Vinci.

Relacja między dwoma bohaterami i ich wzajemna, rosnąca fascynacja jest głównym wątkiem pierwszego sezonu, który cieszył się dużą popularnością wśród włoskiej publiczności, a sekrety, zazdrości i nieporozumienia czynią fabułę jeszcze bardziej wciągającą.

Drugi sezon został już nakręcony i wkrótce zostanie wyemitowany na Rai 1. Powtórki pierwszej serii można zobaczyć pod tym linkiem.

11. Immaturi (2018 – do dziś)

immaturi la serie

Komedia opowiadająca wydarzenia z życia Lorenza, Piera, Luisy, Franceski, Sereny i Virgilia: po 20 latach odkrywają, że Ministerstwo Edukacji anulowało ich egzamin maturalny i w ten sposób znów znajdują się w szkolnych ławkach po to, by zdać go drugi raz. Ponowne spotkanie prowokuje do zmierzenia się ze swoim dotychczasowym życiem, niespełnionymi marzeniami i rzeczywistością.

Serial jest bardzo zabawny i możesz obejrzeć go po włosku tu

WŁOSKIE SERIALE KOSTIUMOWE


12. Medyceusze: Władcy Florencji / Medici: Masters of Florence (2016 – do dziś)

Medici

Serial ten, tym razem produkcji nie wyłącznie włoskiej, ale międzynarodowej, opowiada historię rodziny Medici, rodu rządzącego Florencją w czasach renesansu.

Gwiazdorska obsada, świetne zdjęcia, zachwycająca muzyka, fabuła bogata w intrygi i niespodziewane zwroty akcji oraz piękna rekonstrukcja Florencji – to zaledwie kilka powodów, dla których mogę śmiało polecić ten serial każdemu, bez względu na to, czy jest miłośnikiem gatunku, czy też nie.

Przeczytaj też: Filmy o Włoszech i z Włochami w tle

13. Wszystko Dla Pań / Il Paradiso Delle Signore (2015 – do dziś)

Il paradiso delle signore

Serial zainspirowany powieścią o tym samym tytule autorstwa Emila Zoli, ale rozgrywający się w Mediolanie w 1956 roku. Osiągnął wielki sukces we Włoszech, a obecnie emitowany jest także w polskiej telewizji (TVP 1 i platforma VOD).

Opowiada historię Teresy Iorio, młodej Sycylijki, która decyduje się uciec ze swego rodzinnego miasteczka, by spróbować szczęścia w bogatym Mediolanie i ostatecznie zaczyna pracę w magazynie eleganckiej i awangardowej odzieży: Wszystko dla pań.

WŁOSKIE SERIALE – DRAMATY


14. Młody Papież / The Young Pope (2016 – do dziś)

the young pope

Ten miniserial skoncentrowany jest wokół postaci wyimaginowanego bardzo młodego papieża narodowości włosko-amerykańskiej i jego dość złożonej relacji z Bogiem. Wydarzenia mają miejsce w naszych czasach w Stanach Zjednoczonych, Włoszech, Watykanie i Afryce.

Po pierwszym sezonie, który pobił rekordy popularności we Włoszech i za granicą, nadejdzie kolejny zatytułowany Nowy Papież, również w formie miniserialu.

15. Scomparsa (2017 – do dziś)

scomparsa

Dramat zaginięcia dwóch licealistek, Soni i Camilli, które znikają po tym, jak każda z nich mówi swoim rodzicom, że idzie na noc do przyjaciółki. Matka Camilli, Nora, nie popada w desperację i usiłuje odkryć, co się wydarzyło z pomocą zastępcy naczelnika policji Nemiego. Wspólnie ujawnią prawdę, którą kryje spokojne miasteczko San Benedetto del Tronto.

Jakie są twoje ulubione włoskie seriale? Podziel się z nami w komentarzach 🙂

Autor: Alessandro Donati

Tłumaczenie: Apolonia Filonik

4.9/5 - (8 votes)

PODZIEL SIĘ
Ciao! Mam na imię Alessandro, jestem Włochem i mówię po polsku (tak, to możliwe). Obecnie mieszkam i pracuje w Warszawie. Jeśli chcesz wiedzieć o mnie więcej, śledź mnie na Instagramie ;)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here