Dlaczego warto wybierać włoskie wino?

5
6216
włoskie wino

Włoskie wino kojarzy mi się z pewnym obrazem, który mam cały czas w głowie. Moi dziadkowie, winorośl, zapach winogron, który wnika głęboko w nozdrza, zmieszany z zapachem ziemi i jeszcze ciepłe, przyjemne wrześniowe słońce. Dłonie brudne od ziemi i moszczu, gęstego i klejącego się. Pamiętam także drewniane beczki, wino, które musiało w nich odpoczywać miesiącami, niekończące się oczekiwanie i niecierpliwość, by móc w końcu spróbować owocu tych trudów pracy.

Winobranie we Włoszech

Winobranie we Włoszech przypomina coś podobnego do obrzędu religijnego, z powodu niezwykłego zaangażowania i wysiłku, który człowiek wkłada w czasie tych niesamowitych i ponadczasowych działań.Tak właśnie narodziło się moje uwielbienie do wina. Choć zamiast powiedzieć, że się narodziło, może lepiej byłoby powiedzieć, że od zawsze wino było moją pasją, którą odkryłem dzięki mojemu dziadkowi. Teraz mojego dziadka już nie ma, ale wciąż posiadamy winnice w Foligno w miejscu gdzie się urodziłem, gdzie znajdują się moje korzenie i gdzie, jak tylko będę mógł, wrócę, ponieważ tam znajduje się moja dusza, moja rodzina i rzeczy dla mnie najważniejsze, które noszę zawsze ze sobą, nawet teraz, gdy mieszkam między Florencją i Warszawą i często się przenoszę.
Za każdym razem, każdego września, wszystko jest takie samo. Zawsze towarzyszą temu te same emocje. Ciągle ta sama niepojęta magia, która odnawia się i nigdy nie męczy. Pomaga znaleźć to, co jest w głębi Twojego serca.

Moja historia

To moja historia, ale nie tylko moja. To historia wielu włoskich rodzin, wielu wytwórców, wielu osób, które każdego dnia poświęcają swoje życie i trud, by zamienić te maleńkie winogrona w magię, o której Wam właśnie mówiłem.
Włoskie wino to nie tylko umiejętność wybrania najlepszego momentu w roku na winobranie, dokładna selekcja dobrych kiści i odrzucanie tych gorszych, odpowiednie uprawianie winiarstwa i używanie najcenniejszych beczek, w których pozostawia się dojrzewające wino.
To coś głębszego i bardziej intymnego. To coś, co Cię przyciąga, co Cię ekscytuje, co Cię zdobywa, aż w końcu Cię oczaruje.Magia włoskich win

Gdy pijesz włoskie wino, pijesz to wszystko. I nie tylko. Włoskie wina są jedyne w swoim rodzaju także z innych powodów. Przede wszystkim ze względu na różnorodność. Pomyślcie, że w Italii jest około 453 typów winnic – ogromna liczba, która gwarantuje właściwie niczym nieograniczoną mnogość wśród produkcji różnych winiarni. Inną cechą charakterystyczną jest ta związana z mikroklimatem, który wpływa w sposób bezpośredni na rozwój i wzrost winogron. Wytłumaczę to nieco lepiej. Wyobraźcie sobie, że jeśli wewnątrz pewnego obszaru, należącego do danej winnicy, przesuniecie się o klika kilometrów, rezultat, jakie znajdziecie w butelce, będzie zupełnie inny. Do tego przyłącza się fakt, że we Włoszech jest bardzo  duża różnica cech chemiczno-fizycznych terenów i także to ma ogromny wpływ na efekt końcowy. Innym, bardzo ważnym czynnikiem jest ilość, jaką produkują poszczególne wytwórnie wina. W rzeczy samej winiarnie we Włoszech są bardzo często prowadzone przez rodziny, a liczba pracowników nie przekracza 10 osób. Oznacza to, że całkowita liczba wyprodukowanych butelek jest bardzo niska, co przenosi się na wyższą średnią jakości wina. To normalne, że uwaga i dbałość jaką dedykuje się produkcji 1000 butelek jest nieskończenie wyższa w porównaniu do tej, jaką wkłada się w produkcję 100 000 sztuk. Włochy są pełne niewielkich wytwórców, prawdziwych rzemieślników wina, którzy nadzorują proces zbiorów i produkcji w sposób bliski obsesji.

Tak więc pamiętajcie!

Włoskie wino oznacza różnorodność smaku i wyborność oraz wielkie doświadczenie i kwalifikacje wytwórców. Ujmując to w dwa słowa – jakość absolutna!

 

Włoskie wina

My z Italia Po Polsku chcemy pozwolić Wam zajrzeć do tego przepięknego świata.

Rozpoczynamy nowy, wielki projekt – Przewodnik po Winach, Nasz Przewodnik po Winach!

Od następnego artykułu będziemy wytaczali szlak, w czasie którego odkryjecie wszystkie właściwości win włoskich i ciekawostki z nimi związane, od Piemontu po Sycylię. Przeprowadzimy Was przez różnorodne typologie, klasyfikacje i wytwórców oraz udzielimy Wam rad i wskazówek co do win, jakie warto pić oraz z czym je łączyć.
Pomożemy Wam zorientować się wśród wielu istniejących włoskich kantyn i zrozumieć, które wino jest stworzone dla Was, które najlepiej odpowiada Waszych gustom, Waszej osobowości, Waszej duszy.

Wyruszysz z nami w tą fascynującą przygodę po winach?

Na początku Twojej przygody z winami polecamy Ci dwa artykuły. Pierwszy, wszystko co powinieneś wiedzieć na temat degustacji wina, a drugi na temat różnych rodzajów win.

Autor: Lorenzo Venanzi
Tłumaczenie: Justyna Zacharska

5/5 - (2 votes)

Spotkajmy się w Warszawie!
Organizujemy wydarzenia w Warszawie dla miłośników Włoch. Chciałbyś wziąć udział? Jeśli tak, dołącz do grupy 'Amici di Italia Po Polsku' i bądź na bieżąco! :)
Spotkajmy się w Warszawie!
Organizujemy eventy w Warszawie dla miłośników Włoch. Chcesz wziąć udział? Jeśli tak, zostaw nam swój kontakt i bądź na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami! :)
PODZIEL SIĘ
Jestem sommelierem i mieszkam w Umbrii. Uwielbiam muzykę i podróże. Jak tylko jest to możliwe, chętnie przyjeżdżam do Polski.

5 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here