Włoskie wynalazki, które zmieniły świat

1
4194
włoskie wynalazki

Ojczyzna Leonarda Da Vinci, Dantego i Antonio Vivaldiego wydała na świat niejednego geniusza. Przez wieki Włosi zmieniali rzeczywistość dzięki swojej wyobraźni, ciekawości i wiedzy. Które z odkryć i wynalazków miały największy wpływ na nasze życie? Co poza pizzą, Fiatem 500 i niesamowitą architekturą całkowicie zmieniło naszą codzienność? Oto mój subiektywny wybór gadżetów z Bel paese, jakie ułatwiają, upiększają lub absolutnie ratują życie.

5. Włoskie wynalazki – Centrum handlowe

Utożsamiamy je zwykle z kulturą amerykańską, lecz nic bardziej mylnego! Za pierwsze centrum handlowe uważa się Mercati Traiani (Hale Trajana). Budowla została postawiona w sercu Rzymu i wygląda (prawie) jak współczesne galerie handlowe. Co więcej, mieściło się w niej około 150 butików zwanych tabernae, państwowe składy żywności oraz biura cesarskiego procuratora.

4. Włoskie wynalazki – Okulary

Okularnicy wszystkich krajów, dziękujcie nieznanemu Włochowi za luksus wyraźnego obrazu! Pierwsze okulary zawdzięczamy bowiem pewnemu mieszkańcowi Włoch żyjącemu w drugiej połowie XIII wieku. Nie zdołał on jednak opatentować swojego wynalazku i do dziś jego imię jest zagadką.

3. Włoskie wynalazki – Festiwal filmowy

Najstarszy festiwal filmowy to właśnie Mostra Internazionale d’Arte Cinematografica di Venezia – Festiwal Filmowy w Wenecji, który jest obecnie częścią Biennale w Wenecji. To najstarsza tego typu impreza na świecie i jedna z najbardziej prestiżowych, zaraz obok Festiwalu w Cannes i Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. Jej założycielem był włoski przedsiębiorca, hrabia Giuseppe Volpi di Misurata. Złote Lwy rozdawane są co roku na przełomie sierpnia i września

2. Włoskie wynalazki – Liposukcja

Czym by było Hollywood bez tego najpopularniejszego zabiegu chirurgii plastycznej na świecie? Wynalazcami nowoczesnej metody liposukcji byli dwaj ginekolodzy, ojciec i syn, Arpad i Giorgio Ficher. W 1974 roku przebudowali swoją rzymską willę w klinikę chirurgiczną i opatentowali maszynę do zabiegu liposukcji zakończoną tępą kaniulą do wsysania tłuszczu, zmieniając tym samym oblicze chirurgii plastycznej w zakresie konturowania ciała.

1. Włoskie wynalazki – Nutella

Tego specjału nie trzeba przedstawiać, w moim subiektywnym zestawieniu zajmuje on bezsprzecznie pierwsze miejsce. Sama nie wiem, czy w pojedynku na światową popularność wygrałaby Coca-Cola czy Nutella. Jedno jest pewne: wynalazcą orzechowo-kakaowego kremu był Pietro Ferrero, w 1946 roku była to jeszcze Pasta Gianduja a w 1951 roku Supercrema. Dopiero syn Pietro, Michele Ferrero, dał światu Nutellę w obecnej postaci. Zmienił on nazwę produktu z Supercrema na Nutella w 1964, zmodyfikował jego skład nadając mu tym samym bardziej kremową konsystencję. Był to oczywiście strzał w dziesiątkę i koncern Ferrero odniósł kolejny słodki sukces.

Oczywiście to tylko pięć ważnych wynalazków, całą noc by pewnie zajęło wyliczanie pozostałych. Dajcie znać w komentarzach jakie są Wasze ulubione wynalazki rodem z Bel paese!

Ciao!

PODZIEL SIĘ
Jestem tłumaczem i lektorem. Mam 23 lata i mieszkam w Warszawie. Jeżeli jesteś zainteresowany lekcjami języka włoskiego, zleceniem tłumaczenia lub rozmową na temat kina i kultury włoskiej zapraszam do kontaktu : info@italiapopolsku.com

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here