Wycieczka do Rzymu – 6 miejsc, które musisz zobaczyć

0
7021
Wycieczka do Rzymu – 6 miejsc, które musisz zobaczyć.

Polski dyplomata Jan Gawroński pisał:

„Z Rzymu wyszła Europa,
wyszła nasza dusza, nasza wiara
wyszło wszystko, co życiu sens nadaje,
co stwarza jego bogactwo,
jego piękno,
jego chlubę,
jego nadzieje…. Właśnie z Rzymu!”

Wiedząc, że drogi prowadzą do Rzymu, prędzej czy później każdy powinien wybrać się na wycieczkę do Rzymu, aby odkryć jego piękno. Rzymu nie sposób poznać podczas jednej wizyty. Niemniej jednak są miejsca, na widok których każdy wykrzykuje: „Rzym!” i trzeba koniecznie je zobaczyć. Oto kilka podstawowych propozycji, które ‘devi assolutamente vedere’.

Wycieczka do Rzymu – 1. miejsce
Koloseum oraz Forum Romanum

Koloseum oraz Forum Romanum są położone obok siebie i oba stanowią jedne z wizytówek Rzymu. Jeśli było się w Rzymie na wycieczce i nie widziało się Koloseum – wizyta się nie liczy! To tzw. Amfiteatr Flawiuszy i jego budowę w 72 r.n.e. rozpoczął cesarz Wespazjan. Budowla powstała na terenie dawnego Złotego Domu Nerona.

Obłąkany cesarz kazał postawić sobie odlany z brązu posąg o wysokości 35 metrów, który określano mianem „kolos”. W 128 r. posąg przetransportowano w pobliże Amfiteatru Flawiuszy i tak narodziła się nazwa Koloseum oznaczająca „miejsce kolosa”.

Jak powszechnie wiadomo Koloseum było obiektem, w którym odbywały się igrzyska i walki gladiatorów stanowiące rozrywkę dla mieszkańców Rzymu. Kto widział film „Gladiator” wie o co chodzi. Ostatnie igrzyska odbyły się VI wieku, a z czasem Koloseum popadło w zapomnienie i zaczęto je rozkradać w celu wybudowania innych obiektów. W XVIII wieku powstała tradycja odmawiania w Koloseum drogi krzyżowej i jest ona kontynuowana do dzisiaj. Niesamowicie oddał znaczenie Koloseum dla Rzymu Byron (parafrazując słowa zakonnika Bedy Czcigodnego) pisząc w Wędrówkach Childe Harolda:

„Dopóki Koloseum będzie stało
i Rzym stać będzie; a gdy runie ono,
Rzymowi także runąć przeznaczono.
A z Rzymem światu”.

Dla jasności należy dodać, że aktualny wygląd Koloseum nie jest związany z końcem świata, tylko z trzęsieniami ziemi, które naruszyły konstrukcję budowli.

Sąsiednie Forum Romanum stanowiło polityczne oraz religijne centrum starożytnego miasta a dodatkowo pełniło funkcje reprezentacyjne. Znajdowały się tu najważniejsze budynki i instytucje państwowe. Gdy myślimy o imperium rzymskim, należy pamiętać, że jego początki wywodziły się właśnie z Forum Romanum. Obszar ten został zniszczony w czasie najazdów barbarzyńców i pozostały w nim tylko ruiny. Przez wieki dla mieszkańców Rzymu było to źródło kamienia a niektórzy nawet dobudowywali do ścian świątyń własne małe domy lub nawet wypasali zwierzęta na porośniętych trawą gruzach…. Lepsze czasy przyszły wraz z zainteresowaniem starożytnością i archeologią, co nastąpiło dopiero na przełomie XVIII i XIX wieku.

Aktualnie wstęp do Koloseum i Forum Romanum jest płatny. Przyjemność ta kosztuje 12 euro. Bilet dodatkowo umożliwia zobaczenie Palatynu. Skorzystamy z wejścia za darmo jeśli m.in. mamy mniej niż 18 lat, zwiedzamy w pierwszą niedzielę miesiąca lub jesteśmy studentami architektury.

colosseo rzym

Wycieczka do Rzymu – 2. miejsce
Kapitol

To jedno z siedmiu wzgórz Rzymu, które było zarazem tym najważniejszym ze względu na to, że znajdował się tu centralny ośrodek władzy oraz główne świątynie – Jowisza, Junony i Minerwy. Aktualnie stoi tutaj Pałac Senatorski, czyli siedziba burmistrza Rzymu (budynek na wprost) oraz budynki Muzeów Kapitolińskich z licznymi zbiorami sztuki starożytnej i malarstwa. Podczas zwiedzania Muzeów trzeba pamiętać, aby zejść do dolnych sal, z których rozpościera się wspaniały widok na Forum Romanum. Na Kapitolu zobaczymy pomnik Marka Aureliusza. Jest to kopia, a oryginał znajduje się wewnątrz Muzeów Kapitolińskich, aby nie niszczał w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Pierwotnie pomnik stał na Forum, po czym w średniowieczu został przeniesiony na Lateran przed Bazylikę Św. Jana. Uniknął przetopienia ze względu na fakt, że ówcześnie sądzono, iż przedstawia Konstantyna Wielkiego, który w 313 r. wydał edykt mediolański. Pomnik trafił na Kapitol w 1538 r. i od tego czasu nie zmienił już miejsca (pomijając oczywiście wniesienie go do Muzeum w 1990 r.). Na Kapitol wchodzi się zazwyczaj głównym wejściem przez monumentalne schody, u szczytu których znajdują się posągi Dioskurów. Schody, które znajdują się na lewo od wejścia na Kapitol prowadzą do kościoła Santa Maria in Aracoeli, jednak tam można się dostać bocznymi drzwiami z Kapitolu.

kapitol rzym

Wycieczka do Rzymu – 3. miejsce
Watykan i Muzea Watykańskie

Watykan z Bazyliką Św. Piotra oraz Muzeami Watykańskimi jest jednym z obowiązkowych punktów na liście do odwiedzenia. Stolica Apostolska cieszy się suwerennością i jej terytorium stanowi nie tylko sam Watykan, lecz także pewne miejsca i budynki znajdujące się poza jego terytorium, np.: tzw. bazyliki większe znajdujące się w Rzymie. Gdy myślimy o Watykanie przychodzi nam do głowy wspaniała bazylika Św. Piotra wraz z znajdującym się przed nią placem otoczonym kolumnadą zaprojektowaną przez Berniniego. Wejście do bazyliki może trochę potrwać, ponieważ każdy turysta przechodzi przez bramki kontrolne. Po przejściu kontroli, zaraz na prawo jest Brama Spiżowa, przy której wartę pełni Gwardia Szwajcarska. Przed wejściem do świątyni zobaczymy strzałki kierujące nas w stronę wejścia prowadzącego na kopułę budowli – warto się tam wybrać. Wnętrze świątyni robi olbrzymie wrażenie. Zobaczymy w nim m.in. „Pietę” Michała Anioła, baldachim nad ołtarzem głównym, tzw. katedrę Św. Piotra (tron znajdujący się absydzie) czy grób Jana Pawła II. Za figurami św. Longina i Andrzeja podtrzymującymi dwa z czterech filarów bazyliki są zejścia do Grot Watykańskich usytuowanych na poziomie grobu św. Piotra. W bazylice zawsze jest bardzo dużo ludzi.

Osobiście polecam udanie się tam w momencie otwarcia, czyli o 7 rano, gdyż będziemy mogli wejść do pustej świątyni, co daje komfort podczas wizyty. Nie wspominając już o tym, że słońce oświetla fasadę właśnie z rana. Gdyby ktoś planował udział w oficjalnych uroczystościach z papieżem, np. msze wielkanocne czy bożonarodzeniowe, powinien za pośrednictwem Prefektury Domu Papieskiego postarać się o darmowe wejściówki.

Będąc w Rzymie nie można zapomnieć o wizycie w Muzeach Watykańskich. Znajduje się tam wyjątkowo bogata kolekcja dzieł sztuki obejmująca rzeźby, obrazy czy freski. Każdy chociaż raz w życiu powinien zobaczyć Kaplicę Sykstyńską, do której wchodzi się właśnie przez Muzea. Naturalnie wstęp jest płatny, jednak w każdą ostatnią niedzielę miesiąca można (w godz. 9-12) wejść tam za darmo. Sugeruję jak najwcześniejszy przyjazd (nawet już po 6 rano) i ustawienie się w kolejkę…

vaticano rzym

Wycieczka do Rzymu – 4. miejsce
Piazza Navona

Plac powstał w miejscu dawnego cyrku Domicjana i jest jednym z bardziej charakterystycznych miejsc w Rzymie. Znajdują się na nim trzy fontanny, w tym ta najsłynniejsza – fontanna Czterech Rzek. Cztery postaci na fontannie symbolizują Dunaj, Ganges, Rio de la Plata oraz Nil. Dzięki dodatkowym rzeźbom, np. roślinom z łatwością można odgadnąć jaką rzekę przedstawia dana rzeźba. Pamiętajcie, żeby nie wierzyć w legendarną historię bazująca na wzajemnej wrogości między Borrominim (twórcą fasady kościoła Św. Agnieszki stojącego na wprost fontanny) i Berninim (twórcą fontanny). Zgodnie z przekazem posąg przedstawiający Rio de la Plata podnosi rękę do góry, by uchronić się przed zawalająca się fasadą kościoła (że niby taka fuszerka..) a Nil zasłania oczy, aby nie oglądać świątyni. Nic podobnego! Panowie rzeczywiście się nie lubili, ale fontanna została wzniesiona przed kościołem a figura obrazująca Nil zasłania oczy, gdyż w tamtych czasach nie znano jeszcze źródeł rzeki. Każdego popołudnia na placu zbierają się artyści sprzedający swoje obrazy, które zazwyczaj przedstawiają Rzym. Jest ich mnóstwo i są piękne. Może ktoś skusi się na właśnie taką pamiątkę…


Uwaga! Niech nikomu nie przyjdzie do głowy urządzanie po nocach kąpieli w fontannie! Nawet jeśli plac nad ranem wydaje się pusty, z pięciu stron mogą natychmiast dojechać do niego carabinieri czający się za pobliskimi budynkami. Próba odświeżenia się w wodzie z fontanny może kosztować nawet kilkaset euro. Zniżki dla studentów nie są przewidziane…

piazza navona rzym

Wycieczka do Rzymu – 5. miejsce
Plac Hiszpański

Plac Hiszpański jest znany z olbrzymich schodów prowadzących do kościoła Trynità dei Monti. Nazwa placu pochodzi od pobliskiej ambasady Hiszpanii przy Stolicy Apostolskiej. Na schodach tłumnie zbierają się turyści a czasami odbywają się tu koncerty. U podnóża Schodów znajduje się Fontanna della Barcaccia. Może nie jest zbyt okazała, ale przyjemnie komponuje się w scenerii placu. Fakt, że woda nie wytryska z niej silnym strumieniem spowodowany jest słabym ciśnieniem. Co roku na Schodach Hiszpańskich odbywa się pokaz mody. Schody Hiszpański zostały ostatnio wyczyszczone i teraz są bardzo jasne. Ze względu na wcześniejsze powtarzające się nieodpowiednie zachowanie turystów, którzy robiąc sobie przerwę w zwiedzaniu, zatrzymywali się na schodach, jedli i zostawiali śmieci, aktualnie nie można już na nich rozkładać się z jedzeniem, gdyż jest to zabytek.

Na wprost schodów hiszpańskich jest via Condotti – ulica, przy której znajdują się firmowe butiki najbardziej znanych projektantów. To prawdziwa Mekka dla osób podążających za modą. Kogo stać na zakupy w tym miejscu, z pewnością będzie zachwycony 😉

piazza di spagna rzym

Wycieczka do Rzymu – 6. miejsce
Fontanna di Trevi

Kolejna słynna fontanna doskonale znana z filmu Felliniego „Słodkie życie”. Każdy z nas chciałby tak jak Anita Ekberg móc wykąpać się w fontannie, ale niestety nie można tego robić (patrz punkt 4). Gdy zbliżamy się do fontanny, z daleka słychać szum jej wody. Ozdabia ona jedną ze ścian Palazzo Poli. Woda do fontanny jest doprowadzana z akweduktu Agryppy, którego budowę rozpoczęto w 19 r.p.n.e.! Patrząc na fontannę widzimy postać Posejdona stojącego w muszli ciągniętej przez dwa konie prowadzone przez trytony. Kto zakochał się w Rzymie i chce przyjechać tu jeszcze raz, powinien wrzucić do fontanny monetę. Daje to możliwość powrotu wrzucającemu, a miastu dochód w wysokości kilkuset euro dziennie.

fontanna di trevi rzym

PODZIEL SIĘ
Italia to mój erasmusowy kraj. Kocham Włochy a moje wszystkie drogi prowadzą do Rzymu. Staram się powiększyć swój księgozbiór poświęcony Wiecznemu Miastu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here