Wyspa Elba: największa atrakcja toskańskiego archipelagu

0
14975
wyspa elba włochy

Wyspa Elba (Isola d’Elba) to jedna z najbardziej znanych włoskich wysp, z przy tym jedna z największych: zamyka podium zaraz po Sycylii i Sardynii. Znajduje się na linii między Półwyspem Apenińskim a francuską Korsyką, a w pamięci większości utkwiła jako słynne miejsce zesłania Napoleona. Czy wiemy o niej jednak coś więcej?

Kto nigdy nie był na Elbie, być może nie wie, że to jedno z najpiękniejszych i najbardziej wyjątkowych miejsc we Włoszech.

Malownicze wybrzeża i wspaniałe plaże, piękne i zróżnicowane krajobrazy, bujna roślinność, której nie znajdziemy nigdzie indziej, i niepowtarzalne aromaty ziół unoszące się w powietrzu. A do tego całe mnóstwo atrakcji dla wielbicieli sportów wodnych i nie tylko!

Elba to z pewnością miejsce, które warto rozważyć, planując włoskie wakacje. Dziś, w krótkim przewodniku, opowiem, jak tam dojechać, co warto zwiedzić, na jakie plaże się wybrać i jak aktywnie spędzić tam czas.

Dodatkowo, żeby jeszcze bardziej zachęcić do wyprawy na Elbę, przygotowałam bazę noclegową na wyspie. Ale najpierw słowo wstępu…

Booking.com

Elba: wyspa Napoleona i nie tylko

Choć wyspa Elba na mapie wygląda dość niepozornie, to trzecia co do wielkości włoska wyspa – jej powierzchnia wynosi ponad 200 km².

Znajduje się w niewielkiej odległości od Korsyki, dlatego na horyzoncie dostrzec tam można francuską wyspę. Ponoć to właśnie ten widok koił duszę Napoleona, który z Korsyki pochodził, kiedy w latach 1814-1815 przebywał na Elbie na zesłaniu.

Swoją drogą tylko pozazdrościć takiego zesłania, dziś tysiące turystów wybierają taką „zsyłkę” zupełnie dobrowolnie, a jak już dotrą na Elbę, to naprawdę za niczym nie tęsknią…

Ale przed Napoleonem i turystami Elbę znali już Grecy, Etruskowie i Rzymianie. Wyspa była prawdziwym miejscem skrzyżowania kultur.

Znajdziemy o niej wzmiankę u Wergiliusza, ale też w mitach greckich, według których na Elbie przystanek zrobił sobie Jazon, w trakcie wyprawy po złote runo. Dowodem na obecność cywilizacji w odległych czasach są zbiory zgromadzone w aż trzech muzeach archeologicznych znajdujących się na wyspie.

Elba to również doskonałe miejsce dla miłośników nauk przyrodniczych i geologii. Jak często bywa w przypadku wysp, roślinność jest tu absolutnie unikatowa. Część z nich stanowią zioła używane w kuchni, których aromat roztacza się na całej wyspie.

Elba wyróżnia się bogactwem minerałów, którym poświęcone są kolejne muzea, w Capoliveri i Rio Marina.

Z pewnością wyspa Elba nie może być jedynie krótkim przystankiem w trasie po Toskanii. Choć formalnie przynależy do tego regionu, różni się od niego tak bardzo, że powinno się na nią spojrzeć zdecydowanie indywidualnie.

Wyspa Elba: jak dojechać?

Jak dojechać, a właściwie jak się dostać, bo każdy domyśla się, że w drodze na wyspę w pewnym momencie trzeba porzucić ląd. Na Elbę codziennie kursują promy różnych przewoźników.

Najłatwiej udać się do Piombino i stamtąd przeprawić przez cieśninę o tej samej nazwie, dzielącą Elbę od włoskiego buta. Podróż trwa około godziny, a bilet dla osoby dorosłej to koszt 10-15 euro w jedną stronę.

wyspa elba mapa

Jeśli chcemy poruszać się po Elbie samochodem, możemy kupić też bilet na prom dla pojazdu. Należy wówczas znać jego model, niekiedy też wymiary i numer tablicy rejestracyjnej.

Na wyspie, w miastach znajdują się bezpłatne publiczne parkingi. Jeśli natomiast nie mamy do dyspozycji auta, możemy skorzystać z autobusów lub wypożyczyć rowery (ewentualnie na miejscu wypożyczyć samochód).

Uwaga: bilety na prom lepiej zamówić z wyprzedzeniem, szczególnie jeśli wybieramy się większą grupą czy też bierzemy samochód. W porcie trzeba pojawić się odpowiednio wcześniej, więc nie zostawiajmy niczego na ostatnią chwilę.

Na Elbę można też polecieć samolotem (np. z Florencji, Pizy czy Mediolanu). Jeśli jednak ma to dla nas być alternatywa dla promu od razu powiem: nie zaoszczędzimy tak czasu, a już na pewno pieniędzy.

Elba: zwiedzanie i atrakcje

Przejdźmy teraz do atrakcji Elby. Miasteczka i plaże zasługują na osobne przewodniki, ja jednak ograniczę się do syntetycznie przedstawionych informacji. Mam nadzieję natomiast, że zachęcę cię do dalszego odkrywania Elby nie tylko poprzez lekturę, ale i w praktyce.

Miasta na Elbie

Największym miastem Elby jest Portoferraio, zamieszkiwane przez ponad 1/3 wszystkich mieszkańców wyspy. To właśnie tu dobija większość promów.

To piękne i stare miasto, którego ozdobą są zabytkowe zabudowania i fortyfikacje. Znajduje się w nim rezydencja Napoleona Villa dei Mulini, mury Kosmy I Medyceusza czy ruiny starożytnej rzymskiej willi.

wyspa elba portoferraio

Najbliżej stałego lądu wysunięte jest Cavo – lubiany przez turystów kurort z piaszczystymi plażami. W dalszym ciągu we wschodniej części wyspy mamy dla odmiany Rio nell’Elba – miejsce, które nie znajduje się nad morzem, słynące z wydobycia minerałów.

W zachodniej części wyspy znajduje się piękna i malownicza Marciana Marina, usytuowana u stóp góry Monte Capanne. W tych okolicach warto odwiedzić także Sant’Andrea, odznaczające się wyjątkowym urokiem. W głąb lądu natomiast mamy Comune di Marciana, gdzie znajduje się najwięcej zabytków starożytnych i średniowiecznych.

Kierując się z kolei na południe, powinniśmy zajrzeć do Capoliveri. Miasteczko bynajmniej nie jest senne i kusi turystów organizowanymi wydarzeniami. Znajduje się na wzgórzu, ale wieczorami między publicznym parkingiem na dole a centrum na górze kursuje bezpłatny autobus.

Najpiękniejsze plaże

Na Elbie znajdziemy około 130 plaż i praktycznie każda z nich ma swój urok. Jedne są piaszczyste, inne bardziej kamieniste, jeszcze inne skrywają się wśród skał. Znajdziemy tu dobrze zorganizowane kąpieliska, typowe dla nadmorskich kurortów, ale też plaże kameralne, dzikie, słabo uczęszczane przez turystów.

Trudno wszystkie je zwiedzić, tak samo jak trudno je opisać, a być może jeszcze trudniej dokonać selekcji. Zaryzykuję jednak i przedstawię kilka z nich.

wyspa elba spiaggia sansone

Jedną z najpiękniejszych i najbardziej znanych (w tym z widokówek) plaż jest spiaggia della Biodola, znajdująca się nieopodal Portoferraio. To piaszczysta plaża schodząca do krystalicznie czystego morza. Podobne walory prezentuje również spiaggia di Cavoli, znajdująca się na południu wyspy, idealna dla młodszych podróżników.

Piękna jest również spiaggia di Sansone (na zdjęciu powyżej), z charakterystycznymi białymi kamykami. Zachwyci nas jej zróżnicowany krajobraz, na który składają się groty i skały.

Białe kamyki znajdziemy też na plaży Padulella, mieszczącej się w niewielkiej odległości od Portoferraio. Ze względu na bogactwo fauny morskiej to znakomite miejsce dla fanów snorkelingu.

Z piaszczystych, polecanych plaż warto jeszcze wymienić Sant’Andrea oraz Lacona. Ta pierwsza jest idealna na relaks, druga natomiast znajduje się w pobliżu lasu, gdzie możemy odpocząć od żaru słońca. Jeśli natomiast chcemy podziwiać zachód słońca nad morzem, niezapomniane widoki zapewnią nam plaże w okolicach Capoliveri.

Śladami Napoleona

Wielbiciele historii zwiedzający Elbę powinni urządzić sobie wycieczkę śladami Napoleona. Na całej wyspie znajduje się wiele obiektów związanych z francuskim imperatorem. Są to muzea i rezydencje, ale też miejsca, w których Napoleon przebywał czy które w jakiś sposób są związane z jego pobytem na Elbie.

elba napoleon

Pierwszym miejscem na liście jest Villa dei Mulini w Portoferraio, w której obecnie mieści się Muzeum Narodowe. Była to oficjalna rezydencja Napoleona na Elbie. Cesarz dostosował do własnych potrzeb zastaną willę zbudowaną przez jednego z książąt medycejskich na początku XVIII wieku.

Kilka lat temu rezydencja została odrestaurowana i aktualnie możemy tam zwiedzić stylizowane na epokę napoleońską wnętrza.

Drugą rezydencją Napoleona na wyspie jest jego letnia willa – Villa di San Martino, kilka kilometrów od Portoferraio. Neoklasycystyczny pałacyk prezentuje się nieco okazalej niż Villa dei Mulini. Wnętrza naturalnie można zwiedzać. Znajduje się tu m.in. oryginalna rzeźba Antonia Canovy przedstawiająca Galateę.

Inne miejsce na Elbie związane z Napoleonem to niewielkie Museo dei Cimeli Napoleonici w Portoferraio, które gromadzi pamiątki po imperatorze, np. pośmiertny odlew twarzy Napoleona wykonany w brązie. W Portoferraio jest też Teatro dei Vigilanti – teatr założony przez Napoleona po przekształceniu budynku kościoła.

Oprócz tego możemy zobaczyć miejsca, w których według przekazów Napoleon bywał. Należą do nich np. Fonte Napoleone w Poggio – źródełko, przy którym władca lubił się zatrzymywać.

Warto też odwiedzić zabytkowe sanktuarium Madonna del Monte (Monte Giove, Marciana), które Napoleon wybrał na miejsce spotkań ze swoją polską kochanką, Marią Walewską.

Atrakcje przyrodnicze

Wróćmy na koniec do naturalnego oblicza Elby, które czyni tę wyspę naprawdę wyjątkową. Jeśli lubisz aktywnie spędzać czas i kochasz przebywać na łonie natury, wyspa Elba dostarczy ci mnóstwo atrakcji na każdy dzień.

Po pierwsze możesz wypożyczyć rower albo wybrać się na piechotę i eksplorować wyspę, podążając jednym z licznych szlaków. Ich łączna długość to ponad 350 km.

Poza malowniczym wybrzeżem mamy też wzniesienia. Na najwyższy szczyt, Monte Capanne (1019 m n.p.m.) możemy dostać się kolejką linową. Z kolei z Monte Calamita można podziwiać piękne widoki na całą Elbę.

wyspa elba atrakcje

Wspomniałam już, że Elbę wyróżnia bogactwo minerałów – poza tematycznymi muzeami są tam liczne kopalnie, które można zwiedzać. Warto udać się choćby do Parco Minerario (Rio Marina), gdzie księżycowy krajobraz i takie atrakcje jak zabarwione na czerwono jeziorko Laghetto delle Conche z pewnością cię zaskoczą.

Spacerując po Elbie, zwracajmy uwagę na faunę i florę. Schronienie znalazło tu wiele gatunków endemicznych, a cała wyspa to prawdziwy mikrokosmos.

Wielu turystów interesuje jednak nie tyle sam ląd, ile to, co poza nim. Poznanie podwodnego życia Elby umożliwia nurkowanie i snorkeling (oraz czysta woda). Pozostając na powierzchni natomiast, możemy mieć szczęście zaobserwować delfiny i wieloryby.

Przeczytaj też: Domy w Toskanii

Wyspa Elba: noclegi

Poszukiwania noclegu na Elbie w sezonie z pewnością warto rozpocząć dużo wcześniej. Baza noclegowa jest duża, ale pamiętajmy, że mamy do czynienia z miejscem turystycznym, w którym średnie ceny zakwaterowania są stosunkowo wysokie. Informacje na temat noclegów na Elbie znajdziesz na oficjalnym portalu turystycznym wyspy.

Do wyboru mamy hotele i pensjonaty, wille, domy wakacyjne i apartamenty na wyłączność, gospodarstwa agroturystyczne oraz kempingi. W niektórych miejscach serwowane są od razu posiłki. Należy na pewno zwracać uwagę na dojazd i odległość od plaży.

Wygodną bazą jest oczywiście Portoferraio, gdzie bezpośrednio dotrzemy promem i skąd później wypłyniemy z powrotem. Kliknij tutaj, by zobaczyć dostępne noclegi.

Wygodnie jest przyjrzeć się dostępnym noclegom na Booking.com. Pod tym linkiem znajdziesz najbardziej polecane kwatery na wyspie. Są tam zarówno hotele niskobudżetowe, jak i bardzo przyjemne obiekty typu B&B. Większość z nich znajduje się w bliskiej odległości od morza.

Warto przejrzeć też oferty noclegowe w innych miastach. Klikając tutaj, możesz przejrzeć dostępne pokoje i domy w okolicy Porto Azzurro. Tutaj natomiast znajdziesz noclegi w Capoliveri, a pod tym linkiem z kolei znajduje się baza noclegowa w uroczym Marciana Marina. Kliknij poniżej, aby mieć wgląd we wszystkie opcje zakwaterowania na Elbie:

5/5 - (8 votes)

Spotkajmy się w Warszawie!
Organizujemy wydarzenia w Warszawie dla miłośników Włoch. Chciałbyś wziąć udział? Jeśli tak, dołącz do grupy 'Amici di Italia Po Polsku' i bądź na bieżąco! :)
Spotkajmy się w Warszawie!
Organizujemy eventy w Warszawie dla miłośników Włoch. Chcesz wziąć udział? Jeśli tak, zostaw nam swój kontakt i bądź na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami! :)
PODZIEL SIĘ
Jestem absolwentką italianistyki i historii sztuki. Mieszkam w Warszawie i interesuję się kulturą i literaturą włoską. Kocham organizować podróże do Włoch i zawsze służę radą w kwestiach turystycznych i językowych :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here