Wyspa Procida: jak się dostać, atrakcje i plaże wyspy

0
2419
włochy wyspa procida

Wyspa Procida jest jedną z wysp leżących w Zatoce Neapolitańskiej w regionie Kampania. Choć nadal wybiera ją znacznie mniej turystów niż Ischię i Capri, to uroki Procidy od lat dostrzegają pisarze, filmowcy czy nawet specjaliści od PR-u. Do tego jeszcze wrócimy…

Jeśli zatem planujesz wypad na południe Włoch, do Neapolu, warto rozważyć wycieczkę na wyspę. W tym wpisie przekonam cię, że Procida będzie doskonałym wyborem.

Po kilku słowach wstępu przejdę do wskazówek praktycznych: jak się dostać na Procidę, na jakie plaże się udać, co zobaczyć i gdzie przenocować. Opowiem też o kilku ciekawostkach, które z pewnością zachęcą cię do odwiedzenia tego miejsca.

Tymczasem, na mapce serwisu Booking możesz zobaczyć, gdzie dostępne są noclegi na Procidzie i w okolicach:

Booking.com

Procida: mniej znana siostra Ischii i Capri

Procida znajduje się znacznie bliżej Neapolu niż Capri, kojarzona z luksusową turystyką, i nieco bliżej niż Ischia, która także należy do grona najbardziej turystycznych wysp i którą z Procidy możemy zaobserwować.

Niemniej jednak wyspa Procida ma także wiele do zaoferowania, w tym szerokie piaszczyste plaże (co nad morzem we Włoszech nie jest oczywistością), niebanalną, malowniczą architekturę i wspaniałe widoki na Morze Tyrreńskie i Zatokę Neapolitańską.

Administracyjnie Procida należy do prowincji Neapol. Zamieszkuje ją nieco ponad 10 tys. osób. Składa się tak naprawdę z dwóch wysp, bo bezpośrednio obok Procidy znajduje się Vivara, traktowana jako część tej samej gminy.

Miejscowi mówią naturalnie swoim dialektem, który zupełnie niedawno został opracowany i wydany w formie słownika. Mają także swój charakterystyczny folklor, którego najważniejszym elementem są obchody Wielkiego Tygodnia i procesje odbywające się w Wielki Czwartek i Wielki Piątek.

Poniżej filmik z procesji, która miała miejsce trzy lata temu:

Wyspa Procida: jak się dostać?

Na Procidę możemy się dostać dwoma środkami transportu: promem i wodolotem. Pierwsze rozwiązanie jest nieco tańsze i nieco wolniejsze, ale nie są to duże różnice. Prom to koszt ok. kilkunastu euro, natomiast cena wodolotu jest zbliżona do 20 euro.

Czas podróży to ok. 40-60 minut z Neapolu. Promy i wodoloty znajdziemy w Cala di Porta Massa i Molo Beverello. Możemy też wyruszyć z innego miejsca, np. Pozzuoli – wtedy zredukują się i czas, i cena.

neapol procida prom cena

Wyspa ma zaledwie 4 km2 i 16 km długości linii brzegowej, więc na miejscu raczej nie będzie nam potrzebny żaden pojazd. Jeśli chcemy natomiast, możemy wypożyczyć rower lub skuter. Na miejscu poruszają się też darmowe autobusy, które dowożą m.in. na plaże.

Jeśli chcesz zarezerwować przejazd na Procidę, zrób to, klikając poniżej. Dostępne są kursy z Neapolu, Pozzuoli i Sorrento, a także między Procidą a Ischią:

Procida: plaże idealne na wypoczynek

Procida, choć niewielka, może pochwalić się naprawdę atrakcyjnymi plażami. Poniżej prezentuję cztery z nich, które są najładniejsze i najbardziej polecane.

1. Spiaggia della Chiaiolella

Spiaggia della Chiaiolella znajduje się w pobliżu większej plaży o nazwie Ciraccio (o niej za moment) i należy do najładniejszych plaż Procidy. Wybrzeże pokryte jest wulkanicznym ciemnym piaskiem, a na horyzoncie rozciąga się widok na wysepkę Vivara.

spiaggia della chiaiolella procida plaże

To idealne miejsce dla wielbicieli malowniczych zachodów słońca, rodzin z dziećmi, które szukają bezpiecznych, komfortowych plaż z płytszym morzem, oraz pasjonatów windsurfingu i kitesurfingu, którzy znajdą tu wymarzone fale. Plaża jest darmowa i można na nią dojechać autobusami L1 i L2.

2. Spiaggia della Chiaia

Po przeciwnej stronie wyspy znajduje się Spiaggia della Chiaia, w odizolowanej zatoce, gdzie można cieszyć się wypoczynkiem na czarnym piasku w otoczeniu skał, z widokiem na barwną Corricellę, o której powiem więcej już wkrótce.

spiaggia della chiaia procida wyspa

Na plażę można się dostać tylko pieszo lub drogą morską. W przypadku tego pierwszego sposobu trzeba pokonać 186 stopni, które prowadzą z góry w dół na wybrzeże. Na miejscu można skorzystać z bezpłatnej plaży, ale też z oferty dwóch małych kąpielisk, gdzie możliwe jest wypożyczenie leżaka, parasola i kupienie czegoś w barze.

3. Spiaggia di Ciraccio

Wracamy do Spiaggia di Ciraccio, zlokalizowanej, jak zostało już zasygnalizowane, w Marina Chiaiolella. To najdłuższa piaszczysta plaża na Procidzie, znajdująca się w sąsiedztwie skał. Spora część plaży jest darmowa, ale znajdziemy tu też więcej płatnych kąpielisk.

spiaggia di ciraccio procida wyspa

To bardzo słoneczna plaża, którą również nada się dla wielbicieli surfowania, podobnie jak Chiaiolella. Po południu powiewy mistralu, chłodnego wiatru, tworzą idealne fale.

4. Spiaggia del Postino

Ostatnia plaża, o której wspomnę, to Spiaggia del Postino, która należy do najbardziej malowniczych. Wykorzystali ten fakt twórcy oscarowego filmu „Listonosz”, którego zapadające w pamięć sceny zostały właśnie tam nakręcone.

spiaggia del postino proscida plaże

Znaczna część tej plaży jest darmowa i stosunkowo łatwo się na nią dostać. Na miejscu znajdziemy też bar i kąpieliska, gdzie można wypożyczyć leżak czy parasol. Plaża tradycyjnie jest piaszczysta, pokryta ciemnym piaskiem wulkanicznym.

Procida: co jeszcze warto zobaczyć?

Najczęściej pokazywanym widokiem z Procidy są charakterystyczne, kolorowe zabudowania na wybrzeżu. To domki rybaków znajdujące się w Corricelli – najbardziej rozpoznawalnym porcie Procidy. Ponoć zróżnicowanie kolorystyczne miało ułatwić identyfikację własnego domu. Corricella jest najstarszym portem rybackim Procidy i można się do niej dostać autobusem C2, przystanek San Rocco.

wyspa procida corricella

Drugą główną lokalizacją na wyspie jest Terra Murata, czyli najstarsza część Procidy, skąd z góry możemy podziwiać panoramę wyspy i otaczające ją morze. Największą budowlą Terra Murata jest Palazzo D’Avalos, forteca będąca kiedyś więzieniem.

Tam też warto zwiedzić Opactwo Archanioła Michała (l’Abbazia di san Michele Arcangelo), patrona wyspy, wraz z jej podziemiami, oraz Klasztor św. Małgorzaty (Monastero di Santa Margherita).

Główny port wyspy to Marina Grande, pierwszy, który ujrzysz po dotarciu na miejsce. Przez mieszkańców Procidy nazywany jest Sent’Co. Są tu restauracje i bary oraz plaża, polecam więc przejść się na spacer, zanim przystąpisz do zwiedzania reszty wyspy.

wyspa procida vivara

Koniecznie też trzeba się wybrać na wysepkę Vivara, która stanowi obszar chroniony ze względu na swoje przyrodnicze walory. Prowadzi na nią długi most, którym wpuszczane są grupy zwiedzających zgodnie z harmonogramem. Te okolice są znane również z kolonii delfinów na Morzu Śródziemnym. Zwierzęta te niekiedy można zaobserwować.

Przeczytaj też: Wyspy włoskie

Wyspa Procida: ciekawostki

Jak już wspomniałam, Procida stała się sławna dzięki literaturze i kinematografii. Ta niepozorna wyspa przykuła uwagę wielu osób, które uczyniły ją miejscem kultowym i wyjątkowym.

Przede wszystkim to właśnie tu kręcony był film „Listonosz” – nominowany do Oscara w wielu kategoriach, zdobywca statuetki za najlepszą muzykę. Film z 1994 roku zapisał się również w historii jako ostatni występ legendarnego neapolitańskiego aktora Massimo Troisi, odtwórcy głównej roli, który zmarł niespodziewanie zaraz po nakręceniu „Listonosza”.

Film opowiada o prostym listonoszu, który przez swoje zamiłowanie do poezji, zaprzyjaźnia się z chilijskim noblistą Pablem Nerudą, który wspiera listonosza na drodze do zdobycia serca pięknej kobiety. Na Procidzie znajdziemy wiele miejsc związanych z akcją filmu, z czego najbardziej znane to Spiaggia del Postino i Corricella.

Cały film w oryginale jest dostępny na YouTube – wklejam poniżej:

Wcześniej jednak wyspa była też głównym miejscem akcji powieści znanej włoskiej pisarki Elsy Morante. „Wyspa Artura” („L’isola di Arturo”) to właśnie Procida. W amerykańskiej kinematografii wyspę wykorzystano jako tło wydarzeń w filmie „Utalentowany Pan Ripley„. Ostatnio Procida pojawiła się też we włoskim serialu na Netflix „Pokolenie 56k”, który bardzo polecam do nauki języka włoskiego.

procida neapol

Ale wyspa inspirowała nie tylko pisarzy i twórców filmowych. Do ciekawostek należy też fakt, że firmy Apple i Microsoft, konkurując ze sobą, wykorzystały fotografie z Procidy do promowania swoich nowych produktów, jako dowód doskonałego oddania kolorów. Pastelowe zabudowania Corricelli doskonale się nadały do tego celu.

Wyspa Procida: gdzie przenocować?

Procida to nieduża wyspa, ale oczywiście można znaleźć na niej nocleg. Wybór jest jednak dość zawężony, a i ceny nie będą należały z pewnością do najniższych. Jeśli chcesz przyjrzeć się lepiej tamtejszej bazie noclegowej, kliknij tutaj. To jednak rozwiązanie dla tych, którzy chcą na wyspie pobyć trochę dłużej.

Niemniej jednak trzeba przyznać, że wyspa, choć urokliwa i posiadająca atrakcyjne plaże, nie ma raczej do zaoferowania aktywności na dłuższy pobyt. Z tego powodu zdecydowana większość osób wybiera jednodniową wycieczkę promem i powrót wieczorem, np. do Neapolu.

Jeśli planujesz zatrzymać się w Neapolu, klikając tutaj, możesz poszukać noclegu. Alternatywnie możesz wybrać jako bazę wypadową Pozzuoli, szczególnie jeśli chcesz też zorganizować sobie wycieczki na inne wyspy. To miasto portowe, które samo w sobie jest atrakcyjne i zabytkowe (jest tam m.in. ogromny i doskonale zachowany Amfiteatr Flawiuszów). Kliknij tutaj, aby zobaczyć noclegi.

Mam nadzieję, że tym wpisem zachęciłam cię do wybrania się na Procidę. Wycieczka na wyspę to niewątpliwa atrakcja i przyjemność dla zmysłów. To także chwila oddechu, jeśli nocujesz w dużym, ruchliwym mieście takim jak Neapol.

5/5 - (2 votes)

PODZIEL SIĘ
Jestem absolwentką italianistyki i historii sztuki. Mieszkam w Warszawie i interesuję się kulturą i literaturą włoską.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here