Włochy to nie tylko Półwysep Apeniński. Terytorium tego kraju obejmuje również liczne wyspy znajdujące się na Morzu Śródziemnym (a dokładniej głównie na Morzu Tyrreńskim). Wyspy włoskie pod względem przyrodniczym i kulturowym często bardzo różnią się od reszty Włoch, nawet jeśli administracyjnie podlegają pod regiony „lądowe”.
Ich unikatowość, rajski krajobraz i fantastyczne warunki do spędzania urlopu sprawiają, że turyści równie chętnie wybierają je na cel podróży, co nadmorskie miejscowości na półwyspie.
W dzisiejszym wpisie postanowiłam przybliżyć nieco włoskie wyspy, prezentując 10 z nich, cieszących się szczególną popularnością. Dowiesz się, co je charakteryzuje, jakie atrakcje kryją oraz jak się na nie dostać – czasami wystarczy bezpośredni samolot z Polski, innym razem trzeba wsiąść na pokład promu.
Bez względu na to, czy wybierasz się daleko na południe, czy też pozostajesz w okolicach środkowej Italii, w tym przewodniku na pewno znajdziesz włoską wyspę, która cię oczaruje i na którą zapragniesz jak najszybciej się wybrać.
Spis treści
Wyspy włoskie, czyli 10 perełek na Morzu Śródziemnym
Zacznijmy naszą podróż po Morzu Śródziemnym i poznajmy lepiej wyspy włoskie, które się na nim znajdują. Kolejność, w jakiej zostały przedstawione, jest raczej przypadkowa, choć na początku znalazły się te największe, które niekiedy stanowią samodzielne regiony Włoch.
1. Sycylia
Nikogo zapewne nie dziwi Sycylia na pierwszym miejscu. Ta największa wyspa na Morzu Śródziemnym ma wiele do zaoferowania, zarówno w obrębie wybrzeża, jak i w głębi lądu oraz w zabytkowych miastach.
Katania, Palermo, Agrigento, Mesyna, Trapani, Syrakuzy, Taormina, Cefalù… Trudno się zdecydować, od czego zacząć. Sycylii niewątpliwie należy się oddzielny artykuł.
Nad wyspą góruje Etna – najwyższy szczyt i jednocześnie czynny wulkan. Plaż jest oczywiście mnóstwo, a wśród nich na pewno na uwagę zasługują San Vito lo Capo i Scale dei Turchi. Pierwsza to długa, piaszczysta plaża o egzotycznym wyglądzie. Druga wyróżnia się niesamowitymi wapiennymi, białymi, naturalnymi „schodami”.

Na Sycylii znajduje się wiele zabytkowych miejsc. Najbardziej znane starożytne ruiny możemy podziwiać w Agrigento (świątynie i grobowce) i Syrakuzach (amfiteatr). Barokowe kościoły możemy podziwiać w Palermo i Katanii. Warto odwiedzić również Noto, którego charakterystyczne barokowe centrum zostało wpisane na listę UNESCO.
Aby dostać się na Sycylię z Półwyspu Apenińskiego, musimy wsiąść na prom i przeprawić się przez Cieśninę Mesyńską. Bilet na prom możesz zarezerwować u jednego z najbardziej popularnych przewoźników, klikając tutaj.
Jeśli wyspa jest naszą ostateczną destynacją, łatwiej będzie udać się bezpośrednio samolotem z Polski do Palermo lub Katanii. Noclegi na Sycylii znajdziesz poniżej:
2. Sardynia
Druga co do wielkości jest Sardynia, wyspa znajdująca się na Morzu Tyrreńskim, bezpośrednio poniżej francuskiej Korsyki. Najogólniej dzieli się na Sardynię Południową, gdzie mieści się stolica wyspy – Cagliari, oraz Sardynię Północną, gdzie największym miastem jest Sassari.
Sardynia jest jedną z najbardziej lubianych przez turystów wysp. Nic dziwnego – każda plaża to właściwie raj na ziemi, morze jest krystalicznie czyste, lazurowe i zachęca do kąpieli i nurkowania w celu eksploracji podwodnego życia.
Krajobraz wyspy jest bardzo urozmaicony. Znajduje się tu jeden z najgłębszych europejskich kanionów, groty usiane stalaktytami i stalagmitami oraz białe, a nawet różowe plaże.

Poza skarbami przyrody na Sardynii znajduje się wiele zabytków antycznej cywilizacji nuragijskiej. Wyspa podkreśla także swoją wyraźną odrębność kulturową – mieszkańcy posługują się bardzo odmiennym od włoskiego językiem, a w niektórych częściach Sardynii mówią nawet po katalońsku.
Na Sardynię możesz polecieć bezpośrednio z Polski: do wyboru masz połączenia z Cagliari, Alghero i Olbią. Alternatywą są także promy, na które bilet zarezerwujesz tutaj. Pełny przewodnik po Sardynii znajdziesz w tym wpisie, a poniżej możesz zapoznać się z bazą noclegową na wyspie.
3. Elba
Pod względem wielkości trzecie miejsce zajmuje wyspa Elba, podlegająca pod region Toskanii. Elba znajduje się na drodze między Półwyspem Apenińskim a Korsyką.
Powszechnie znana jest jako słynne miejsce zesłania Napoleona Bonaparte i faktycznie znajdują się tam rezydencje tego władcy, a także atrakcje i zabytki upamiętniające jego pobyt.
To jednak nie tyle Napoleon, co wspaniała przyroda powinny zachęcić nas do wyprawy na Elbę. Piękne i zróżnicowane plaże, przejrzysta woda, idealne warunki do uprawiania snorkelingu i innych sportów wodnych, unoszące się w powietrzu aromaty ziół porastających całą wyspę oczarują każdego turystę.

Na Elbie znajduje się wiele uroczych miasteczek. Głównym portem jest Portoferraio, ale warto odwiedzić również miejscowości Capoliveri, Marciana Marina, Cavo, Porto Azzurro czy Rio nell’Elba. Wyspa, oprócz 130 rewelacyjnych plaż, słynie z bogactw minerałów – znajduje się tu kilka kopalni oraz interesujący Parco Minerario.
Elba (pełny przewodnik tutaj) kryje wiele wspaniałych skarbów i niewątpliwie jest doskonałą propozycją na urlop. Aby się na nią dostać, wystarczy znaleźć się w Piombino i zarezerwować rejs promem do Portoferraio (istnieją alternatywne połączenia, to jest najbardziej popularne) – kliknij tutaj, aby to zrobić.
Kliknij poniżej, by przejrzeć bazę noclegową:
4. Ischia
Skierujmy się teraz z powrotem na południe i przedstawmy trzy wyspy znajdujące się w Zatoce Neapolitańskiej. Pierwsza i największa z nich to Ischia – cudowne miejsce na wypoczynek, plażowe lenistwo, kąpiele i piesze wycieczki.
Powinno się o niej właściwie powiedzieć wySPA, bowiem znajdujące się na niej źródła termalne są główną atrakcją, przyciągającą również włoskich turystów.
Nad wyspą góruje szczyt Epomeo, który powstał w wyniku erupcji i sam kształtem przypomina wulkan. Innym charakterystycznym punktem jest starożytny Castello Aragonese znajdujący się na wzniesieniu na sąsiedniej wysepce, połączonej z Ischią mostem.

Na wyspie znajdują się malownicze parki i ogrody, które pozwalają odpocząć od upałów w cieniu drzew. Będąc na Ischii, warto dużo spacerować i poznawać zarówno miasteczko, jak i miejscowy krajobraz – dlatego lepiej wyposażyć się w wygodne obuwie, któremu niestraszny będzie skalisty teren.
Na Ischię można dostać się promem lub wodolotem – kliknij tutaj, aby dokonać rezerwacji. To wyprawa, którą możesz odbyć nawet tylko na jeden dzień, ale jeśli chcesz zarezerwować tam nocleg, przejrzyj dostępne oferty, klikając poniżej:
4. Capri
Kolejną wyspą leżącą w Zatoce Neapolitańskiej jest Capri. To dość luksusowa wyspa, a co za tym idzie, pobyt tu nie należy do najtańszych. Niemniej jednak turyści zwiedzający Kampanię nie rezygnują z tego punktu podróży.
Capri zachwyca przede wszystkim malowniczymi widokami, które możemy podziwiać z różnych punktów na wyspie.
Charakterystyczną cechą krajobrazu Capri są wapienne skały, schodzące pionowo do morza. To właśnie ich struktura sprawia, że powstają w nich groty, z których słynie wyspa. Najbardziej znaną z nich i jednocześnie jedną z największych atrakcji wyspy jest Błękitna Grota.

Na Capri znajdują się w zasadzie dwa miasta, które dzielą wyspę: Capri i Anacapri. Warto wybrać się do obu, zwłaszcza, że z trasy rozciągają się niesamowite widoki. Podobnie zapierające dech w piersiach panoramy możemy podziwiać ze Schodów Fenickich, bajkowych Ogrodów Augusta i przepięknej Via Krupp.
Na Capri możemy dostać się promem lub wodolotem. Rejsy rozpoczynają się w wielu portach na wybrzeżu, nie tylko w Neapolu i są dość częste. Kliknij tutaj, aby przejrzeć połączenia.
Jednodniowa wycieczka na pewno jest dużo oszczędniejszym rozwiązaniem, jednak jeśli interesuje cię nocleg na Capri, kliknij poniżej:
6. Procida
Trzecią w tej okolicy wyspą jest barwna, jak widać na zdjęciu, Procida. Ten charakterystyczny widok to Marina di Corricella. Na wyspę tę łatwo dostać się z Neapolu. Jeśli luksusowe, turystyczne Capri nie skradło twojego serca, zrobi to na pewno Procida.
To urocza rybacka wysepka, żyjąca swoim wakacyjnym rytmem, czarująca spokojem i autentycznością. Wspomniana Marina di Corricella to niewątpliwie najpiękniejsza część wyspy.
Warto się jednak też wybrać na Terra Murata. To najstarsza część Procidy, skąd możemy podziwiać widoki na wyspę i morze. Natomiast na plażowanie powinniśmy się wybrać do części o nazwie Marina Chiaiolella.

Z ciekawostek warto nadmienić, że wyspa była wielokrotnie scenerią książek i filmów. W powieści „Wyspa Artura” Elsy Morante oraz filmach „Listonosz” i „Utalentowany Pan Ripley” akcja osadzona jest właśnie na Procidzie.
Procida nie obfituje w atrakcje turystyczne, dlatego najlepiej jest wyskoczyć na nią promem (lub wodolotem) na jeden dzień z Neapolu. Kliknij tutaj, aby zarezerwować bilet.
Nie ma jednak przeciwwskazań, by zarezerwować na niej nocleg i zwiedzić ją pieszo lub na wypożyczonym skuterze.
7. Lampedusa
Znajdująca się na południe od Sycylii Lampedusa dziś budzi głównie skojarzenia z przybywającymi do Europy z Afryki imigrantami. Niewątpliwie sytuacja społeczno-polityczna silnie wpływa na życie na wyspie, jednak nie należy zapominać o jej bezdyskusyjnych walorach turystycznych.
Wybierz Lampedusę, jeśli nie są ci straszne afrykańskie upały. Klimat tej wyspy, znajdującej się w niewielkiej odległości od wybrzeży Afryki, jest jeszcze bardziej wymagający niż typowe letnie temperatury we Włoszech.
Powierzchnia Lampedusy jest płaska, a główną atrakcją są plaże i możliwość obserwowania podwodnego świata.

Najpiękniejszą plażą wyspy jest Spiaggia dei Conigli, która urodę swą zawdzięcza złotemu, drobnemu piaskowi i turkusowej wodzie. Lampedusa nie jest zbyt duża i można przemierzyć ją całą, podziwiając egzotyczną faunę i florę oraz widoki na otaczające morze.
Rejs na Lampedusę trwa kilka godzin, bowiem wyspa ta, choć należy do Włoch, jest bliżej Afryki niż Sycylii. Z tego względu nie należy też do najtańszych. Na Lampedusie znajduje się również lotnisko. Aby zarezerwować rejs promem, kliknij tutaj.
8. Lipari
Na północ od Sycylii znajdują się Wyspy Liparyjskie – archipelag kilkunastu większych i mniejszych wysp. Największą z nich jest Lipari. Choć wyspa jest niewielka, miasteczko Lipari tętni życiem za dnia i po zmierzchu, więc warto wynająć tu miejsce noclegowe na dłuższy pobyt.
Bogata historia Lipari sprawiła, że na wyspie znajdziemy pozostałości wielu kultur. Zabytkowe budynki czy ważne muzeum archeologiczne przechowujące cenne znaleziska z czasów starożytnej Grecji to atrakcje Lipari, obok których nie można przejść obojętnie.

Najbardziej znaną i efektowną plażą na Lipari jest Spiaggia Bianca. Jak sama nazwa wskazuje, jest ona biała, choć… nie do końca. Bezpośrednio na linii, gdzie schodzi do morza, piasek jest drobny i ma kolor czarny.
Lipari może nie jest aż tak atrakcyjną wyspą, ale na pewno pozwala zrelaksować się nad jednym z najpiękniejszych mórz i zaznać trochę spokoju, jeśli drażnią nas typowo turystyczne miejsca. Kliknij tutaj, żeby znaleźć połączenia promem.
9. Vulcano
Absolutnie wyjątkową wyspą jest Vulcano, należąca do archipelagu Wysp Liparyjskich. To coś dla wielbicieli nieco ekscentrycznych wypraw. Zacznijmy od tego, że wyspa jest w zasadzie kompleksem wulkanów – wciąż aktywnych. Na wulkan można zresztą się wspiąć, co stanowi jedną z atrakcji wyspy.
Poza tym na Vulcano możemy zażywać błotnych kąpieli i skorzystać z dobroczynnych właściwości minerałów. Należy mieć na uwadze, że po takiej kąpieli nie tylko zostanie z nami na dłuższy czas specyficzny zapach, ale też możemy trwale zabrudzić ubranie.
Niemniej jednak osoby z problemami skórnymi powinny się zainteresować tą atrakcją.

Plaże na Vulcano mają specyficzny, ciemny kolor – znów, ze względu na obecność wulkanów. Woda jest za to bardzo przyjemna i ciepła. Dodatkowym urozmaiceniem krajobrazu są wulkaniczne wyziewy dające się zauważyć na całej wyspie.
Jeśli chcesz zwiedzić Wyspy Liparyjskie, możesz spróbować zarezerwować rejs, który pozwoli ci w ciągu jednego dnia zobaczyć kilka wysp. Szczegóły połączeń znajdziesz tutaj.
10. Ponza
Na koniec zostawiamy południe i wracamy do centralnych Włoch. Jeśli akurat lecisz w stronę Rzymu, nie musisz odmawiać sobie wakacji na wyspie. Czeka na ciebie Ponza – miejsce uwielbiane przez gwiazdy kina. Jak na włoską wyspę przystało, są tu piękne plaże i charakterystyczne kolorowe budynki porastające wzgórze.
Najbardziej atrakcyjną plażą jest Chiaia di Luna, do której prowadzi tunel wydrążony w skałach jeszcze w czasach antycznych. Plażę otaczają białe wapienne skały.

Ponzę można opłynąć podczas rejsu, co stanowi bardzo atrakcyjną wycieczkę. Na wyspie znajduje się wiele jaskiń, nie tylko tych na powierzchni, ale i tych podwodnych, które zwiedzić mogą wielbiciele nurkowania.
Na Ponzę dostaniemy się promem lub wodolotem. W tym celu wyruszyć musimy jednak z Neapolu, Anzio, Formii lub Terraciny. Dostępne połączenia znajdziesz tutaj. Noclegu natomiast możesz poszukać, klikając poniżej: