Zwiedzanie Rzymu pieszo w 2 dni: najlepszy plan wycieczki

0
44231
Zwiedzanie Rzymu pieszo

Rzym – wieczne miasto – to jedno z najpiękniejszych i najstarszych miast świata i jako takie posiada wiele twarzy, wiele dusz. Istnieje mnóstwo sposóbow na odkrywanie Rzymu, ale ten który ja lubię najbardziej – to zwiedzanie Rzymu pieszo.

Oglądanie Rzymu z pozycji pieszego wędrowca jest dla mnie zawsze nowym doświadczeniem, za każdym razem odkrywam nieznane kolory i odcienie, które za pierwszym razem jakoś mi umknęły i za każdym razem ponownie zakochuję się w mieście, które dla mnie na zawsze pozostanie najpiękniejszym miastem Italii.

Dziś chcę Wam opowiedzieć o dwóch trasach, które są wręcz idealne, by zwiedzić nimi Rzym piechotą.

Booking.com

Zwiedzanie Rzymu pieszo: Rzym antyczny

Rzym antyczny mapa

Nasza trasa ma swój początek przy głównym wyjściu z metra na przystanku “Koloseum”.

Il Colosseo (Koloseum)

Moje serce zawsze drży, gdy wysiadam na tej stacji, bo tak naprawdę nie da się tego drżenia i zachwytu uniknąć (zwłaszcza, jeśli odwiedzasz Rzym po raz pierwszy), gdy wychodząc z podziemi metra, stajesz na przeciw tego cudu, jakim jest Koloseum.

Koloseum to jedno z siedmiu cudów świata i bez wątpienia symbol Rzymu. Powstało około 70-72 lat po Chrystusie za czasów panowania Vespezjana jako podarunek dla ludu Rzymu – już wtedy mogło pomieścić nawet 50 tysięcy widzów.

Dziś, podczas naszego pieszego zwiedzania Rzymu, możemy podziwiać z zewnątz zaledwie 1/3 wielkości i niesamowitości budowli.

Via dei Fori Imperiali

foro romano

Kiedy już napatrzycie się na zapierające w dech w piersiach Koloseum, możemy kontynuować pieszą wycieczkę wzdłuż Via dei Fori Imperiali.

Droga powstała za czasów Mussoliniego, by zaspokoić faszystkowskie potrzeby zbudowania wielkiej drogi, która połączyłaby Koloseum z Piazza Venezia (Placem Weneckim).

Podczas drogi wzdłuż Via dei Fori Imperiali możemy przyjrzeć się pięknu Forum Romanum – największemu archotektonocznemu obszarowi w Rzymie, który przetrwał do naszych czasów. Forum to centrum starożytnej historii i reprezentuje polityczne, prawne, religiljne i ekonomiczne centrum miasta, ale także centrum starożytnej rzymskiej cywilizacji.

Jeżeli będziemy podążać dalej Via dei Fori Imperiali, dotrzemy do Placu Weneckiego.

Piazza Venezia (Plac Wenecki)

Plac Wenecki w Rzymie

Piazza Venezia znajduje się u podnóża Campidoglio i jest jednym z najbardziej znanych placów w Rzymie.

Tym, co od razu rzuca się w oczy, jest pomnik Vittoriano, czyli kolosalna rzeźba Wiktora Emanauela II, którego centralną częścią jest Altare della Patria (Ołtarz Ojczyzny).

Wewnątrz Ołtarza Ojczyzny znajduje się ciało Nieznanego Żołnierza – jednego z włoskich żołnierzy, który zginął podczas pierwszej wojny światowej a jego tożsamości nie dało się ustalić. Grób symbolizuje wszystkich Włochów, którzy polegli w czasach wojennych i jest strzeżony całą dobę przez dwóch włoskich żołnierzy.    Teraz nasze kroki skierujemy w stronę Via del Corso.

Via del Corso

Via del Corso

Via del Corso to jedna z historycznych ulic Rzymu, ciągnie się przez około 1,6 km i łączy Piazza Venezia z Piazza del Popolo. Via del Corso to także jedna z głównych ulic, która zabierze nas wprost do centrum Rzymu, gdzie znajdują się pięknie monumenty. W centrum możemy odwiedzić także ulicę Capitoline – pełną sklepów i butików, które są otwarte do późna.  Prawdziwa ciekawostka dotycząca Via del Corso związana jest z antycznymi czasami, kiedy to na tej ulicy trzymano konie, które brały udział w wyścigach odbywających się co drugi weekend antycznego rzymskiego karnawału. Możemy założyć, że ta ulica to prawdopodobnie najstarsza trasa wyścigów antycznego świata! Po około 300 m marszu skręcamy z Via del Corso na Via Caravita, która poprowadzi nas na miejsce, gdzie znajduje się Panteon.

Il Pantheon (Panteon)

Pantheon

Panteon został zbudowany jako miejsce kultu poświęcone wszytskim dawnym, obcenym i przyszłm bóstwom. Panteon tworzy okrągła budowla, którą łączy portyk z kolumnami korynckimi. Na początku siódmego stulecia Panteon został przemianowany na chrześcijańską bazylikę zwaną Santa Maria della Rotonda albo Santa Maria ad Martyres (Najświętszej Marii Panny od Męczenników).

Kopuła Panteonu jest słyna ze względu na otwór centralny, który jest jedynym źródłem świata w budynku. Zresztą świątynia została specjalnie tak zaprojektowna, aby promienie słońca podczas letniego przesilenia, w południe, wpadały przez otwór centralny i zalewały całe wnętrze, stając się symbolem bliskości budowli i nieba – domu wszytskich bogów.

Wewnątrz Panteonu pochowanych jest wielu sławnych ludzi, np. dwóch pierwszych królów Włoch: Wiktora Emanuela II i jego syna – Umberto I.

Pozostawiając Panteon za nami, ruszamy w kierunku naszego następnego przystanku, jakim jest Piazza Navona.

Piazza Navona

Piazza Navona ma kształt antycznego stadionu – nieprzypadkowo zresztą, ponieważ został zbudowany przez cesarza Domicjana właśnie po to, aby mógł być używany jako stadion dla zawodów sportowców.

Symbolem placu są trzy fontanny, wśród których najbardziej znana jest Fontana dei Quattro Fiumi (Fontanna Czerech Rzek), która przedstawia postacie symbolizujące cztery rzeki: Dunaj, Ganges, Rio de la Plata i Nil.

Plac otoczony jest kawiarniami i restauracjami, to na nim od wielu lat gromadzą się artyści uliczni. Magiczną atmosferę plac zawdzięcza właśnie dziełom artystów: pięknym obrazom i portretom, ta niezwykła atmosfera jest szczególnie odczuwalna, gdy plac odwiedzimy wieczorem.

Każdy prawdziwy spacer potrzebuje kulinarnej przerwy i dlatego podczas naszej podróży wchodzimy do Gelateria Giolitti.

Gelateria Giolitti

Zaledwie 6 minut spacerem od Piazza Navona znajduje się, według mojej opinii, jedna z najlepszych lodziarni w Rzymie. Za każdym razem gdy odwiedzam to miasto, jest to mój stały przystanek: lody Giolitti. Wnętrza lodziarni są bardzo eleganckie, nie ma się co dziwić, mieści się ona w budynku postawionym w secesyjnym stylu z 1900 roku.

Lodziarnia oferuje wiele smaków lodów, ale ten, który chcę polecić, to lody „zabaione”, według mnie to smak przewyższający inne.

Jak dobre są te lody, możesz ocenić sam, patrząc na twarze moją i Martyny 🙂

Giolitti

Po pysznych lodach czas kontynuować nasz spacer, tym razem w kierunku słynnej Fontanny di Trevi. Aby do niej dotrzeć, musimy przejść obok Palazzo Montecitorio, siedziby Izby Deputowanych Republiki Włoskiej i sąsiedniej Palazzo Chigi, siedziby rządu Republiki Włoskiej i rezydencji Prezesa Rady Ministrów.

W kilka minut na piechotę dotarzemy do naszej drugiej fontanny: fontanny życzeń.

La Fontana di Trevi (Fontanna di Trevi)

Fontanna di Trevi

Fontanna di Trevi jest najsłynniejszą fontanną Rzymu a także jedną z najbardziej rozpoznawalnych fonatnn na świecie.

W centrum fontanny możemy zobaczyć Posejdona stojącego na skorupie, ciągniętej przez dwa konie, które z kolei prowadzone są przez trytonów.

Fontanna di Trevi jest bohaterką kultowej sceny włoskiego kina – zna ją każy, nawet jeśli nie oglądał filmu “Dolce Vita”: Anita Ekberg wchodzi do fontanny i zaprasza Marcello Mastroianniego do kąpieli z nią.

Jedną z rzeczy, które musisz zrobić, gdy odwiedzasz Fontannę di Trevi, jest zamknięcie oczu, wrzucenie monety i pomyślenie życzenia … magia fontanny pomaga spełniać wszystkie życzenia.

Ostatni przystanek naszej pierwszej ścieżki spacerowej to Piazza di Spagna (Plac Hiszpański).

Piazza di Spagna (Plac Hiszpański)

Już zaledwie 8 minut spacerem od Fontanny di Trevi znajdują się Piazza di Spagna i słynne Trinità dei Monti.

Nazwa placu pochodzi od pałacu Hiszpanii, siedziby hiszpańskiej ambasady przy Stolicy Apostolskiej.

W centrum placu znajduje się słynna fontanna Barcaccia wyrzeźbiona przez Pietra Berniniego i jego syna, słynnego Gian Lorenzo Berniniego. Fontanna ma ciekawy kształt:  przedstawia łódź zanurzoną w wodzie. W tamtym czasie miasto często ulegało wylewom Tybru i częstym powodziom, a Barcaccia miała upamiętnić wylew Tybru z 1598 roku.

Plac jest zdominowany przez schody Trinità dei Monti, które stanowią przykład pięknej architektury. Są miejscem spotkań mieszkańców Rzymu , to tu się odpczywa, to tu można poodychać prawidziwym Rzymem. Szczególnie w nocy schody prezentują zapierający dech w piersiach efekt sceniczny i dlatego często stanowią scenerię dla wielu pokazów mody.

Nasza pierwsza trasa kończy się na Piazza di Spagna. Pod koniec tego długiego spaceru możesz powiedzieć, że widziałeś główne zabytki centrum Rzymu i cieszyłeś się doskonałymi lodami 🙂

Druga trasa, którą chcę zaproponować, będzie skupiona wokół „świętej” części Rzymu. Ta trasa będzie krótsza niż poprzednia, ale z pewnością nie mniej bogata w emocje.

Zwiedzanie Rzymu pieszo: La Roma Pontificia

Rzym-La Roma Pontificia

Nasz spacer rozpoczyna się w najlepszy sposób, czyli od wspaniałego śniadania w barze Parenti położonym przy Via Ottaviano 33, kilka kroków od miejsca, które będzie naszym pierwszym celem: będą nim Muzea Watykańskie.

Bar Parenti to jedno z moich ulubionych miejsc w Watykanie, możesz tu zacząć dzień od wypicia doskonałego cappuccino i skosztowania jednego z wielu pysznych deserów w tym barze (cukierni) w Rzymie. Po śniadaniu już po kilku minutach spaceru znajdziemy się przed Muzeami Watykańskimi.

Musei Vaticani (Muzea Watykańskie)

Muzea Watykańskie

W Muzeach Watykańskich znajduje się jedna z największych kolekcji sztuki na świecie, to tam przechowywane są dzieła, które były gromadzone przez wieki przez wielu papieży.

Do najciekawszych części muzeów w Watykanie można zaliczyć Pinacotecę złożoną z 18 pokoi, w których można zobaczyć absolutne arcydzieła autorstwa Giotta, Leonarda da Vinci, Rafaela, Perugino i Caravaggio a także tzw. pokoje Rafaela lub pokoje prywatnych apartamentów papieża Juliusza II, który powierzył Rafaelowi realizację fresków i wreszcie Kaplicę Sykstyńską.

Kaplica Sykstyńska to z pewnością najważniejsze dzieło zlokalizowane w Muzeach Watykańskich. Michelangelo Buonarroti poświęcił prawie 10 lat swojego życia, aby zrealizować freski pokrywające sklepienie i tylną ścianę nad ołtarzem, absolutne arcydzieła sztuki, podziwiane  i uwielbiane na całym świecie

Kaplica Sykstyńska, oprócz dzieł o nieocenionej wartości, jest rozpoznawana na całym świecie jako oficjalna siedziba konklawe czyli sala, w której spotykają się kardynałowie, aby wybrać nowego papieża.

Po spędzeniu godzin w cudownych Muzeach Watykańskich możemy kontynuować marsz – tym razem w kierunku bazyliki św. Piotra.

La Basilica di San Pietro (Bazylika św. Piotra)

Bazylika-św.-Piotra-na-Watykanie-

Majestat Bazyliki, kiedy spoglądasz na nią z Placu Świętego Piotra, jest czymś, co zaskakuje za każdym razem, gdy znajdujesz się tuż przed budynkiem.

Kolumnada Berniniego z wielką kopułą jest prawdopodobnie, razem z Koloseum, symbolem Rzymu.

Zanim wejdziemy do Bazyliki, czeka nas bardzo długa kolejka i kontrola bezpieczeństwa, ale warto swoje odstać, bo wewnątrz świątynia zapiera dech w piersiach i uświadamia nam, jaki ogrom pracy włożono w jej postawienie.

Z pewnością wśród rzeczy, które musisz zobaczyć wewnątrz Bazyliki, obowiązkowe będą: „Pieta” Michała Anioła, baldachim, który dominuje nad papieskim ołtarzem wykonanym przez Berniniego i grób Jana Pawła II.

Jeśli masz czas, polecam wizytę w Kopule, gdzie można wspiąć się na taras (ma windę) i podziwiać fantastyczny widok Rzymu lub odwiedzić „jaskinie”, które faktycznie stanowią lukę między starą bazyliką konstantyńską a obecną, gdzie znajdują się groby wielu papieży i innych osobistości, które na przestrzeni wieków wyróżniły się morlanością lub religijnością. Z jaskiń można wejść do prekontynentalnej nekropolii, gdzie skromny pomnik wskazuje na oryginalny pochówek Piotra, punkt kulminacyjny całej Bazyliki, początek historii.

Po zakończeniu zwiedzania Bazyliki możemy kontynuować wędrówkę w kierunku ostatniego etapu tej krótkiej, lecz intensywnej trasy, a mianowicie Castel Sant’Angelo (Zamku Świętego Anioła).

Castel Sant’Angelo (Zamek Świętego Anioła)

castel-sant'angelo

Aby dotrzeć do Castel Sant’Angelo, idziemy długą ulicą Via della Conciliazione, pełną straganów i pamiątek, oraz krótkim odcinkiem Lungotevere.

Już na końcu Via della Conciliazione można zobaczyć Zamek, ponieważ odległość między Bazyliką a nim jest bardzo mała. Te dwa miejsca połączone są również niewielką ścieżką o długości 800 m, zwaną Passetto di Borgo, której celem było umożliwienie papieżowi schronienia się w zamku w razie niebezpieczeństwa, a którą można zwiedzać, kupując bilet wewnątrz Castel Sant’Angelo.

Zamek zbudowano  jako grobowiec, poszukiwał go póżniej cesarz Hadrian, lecz wraz z oddaniem kluczy do państwa papieskiego – stał się papieską rezydencją, w której można się schronić w chwilach zagrożenia.

Nasza druga trasa kończy się tutaj, ale chcę zasugerować Wam ostatni element, którą warto wykonać przed zakończeniem wycieczki:  poczekajcie na słońce nad Ponte Sant’Angelo (mostem, który przecina Tybr przed zamkiem), gra światła słonecznego na murach zamku jest czymś niepowtarzalnym.

Oczywiście Rzym to ogromna przestrzeń i jest wiele innych miejsc wartych odwiedzenia, ale dzięki tym dwóm trasom możecie powiedzieć, że widzieliście serce Rzymu, przemierzając ulice miasta, które znane jest przecież jako wieczne miasto.

Autor: Andrea Donatelli

Tłumaczenie: Katarzyna Podjaska

PODZIEL SIĘ
Ciao! Mam 29 lat i obecnie mieszkam w Polsce. Uwielbiam gotować i interesuję się kinem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here