Zwiedzanie Rzymu pieszo w 2 dni: najlepszy plan wycieczki

0
88531
Zwiedzanie Rzymu pieszo

Zwiedzanie Rzymu pieszo to najlepszy sposób by zachwycić się tym wspaniałym miejscem. Rzym jest jednym z najbardziej popularnych miast we Włoszech. Co roku ogromna liczba turystów przybywa, aby zobaczyć to cudowne miejsce. Rzym może zachwycić Cię swoją niepowtarzalną historią i architekturą.

Jeżeli zastanawiasz się, czy warto tu przyjechać, choćby na weekend, to odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak!

W moim artykule znajdziesz dwie mapy z rozkładem tras na każdy dzień i opis najważniejszych miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić, będąc w Rzymie. Mało kto wie, ale to właśnie tutaj się urodziłem i dlatego też jest to miejsce, które darzę ogromnym sentymentem i do którego uwielbiam wracać.

Na dowód mojej szczególnej więzi z Rzymem chciałbym zaprezentować ci e-book przygotowany przez zespół bloga Italia Po Polsku: „Sekretne Miejsca Rzymu„.

To jedyny taki niekonwencjonalny przewodnik, w którym znajdziesz nieodkryte, owiane tajemnicą i zaskakujące atrakcje Rzymu. Kliknij tutaj, by poznać e-book. A tymczasem zapraszam do wspólnej dwudniowej pieszej wycieczki po najcudowniejszym mieście we Włoszech!

Zwiedzanie Rzymu pieszo: plan wycieczki

Zwiedzanie Rzymu pieszo jest dla mnie zawsze ciekawym doświadczeniem. Za każdym razem odkrywam coś nowego, co poprzednio umknęło mojej uwadze.

Rzym to jedno z najpiękniejszych i najstarszych miast świata i jako takie posiada wiele twarzy, wiele dusz. Istnieje mnóstwo sposobów na jego odkrywanie, ale ten który ja lubię najbardziej, to zwiedzanie Rzymu pieszo. Dzięki temu każda moja kolejna wizyta różni się od pozostałych.

Rzym to również typowe włoskie miasto, więc samo spacerowanie po ulicy dostarcza wielu wrażeń. Można mijać na ulicy niezliczoną ilość ciekawych straganów z charakterystycznym włoskim jedzeniem, interesującymi książkami, pamiątkami, obrazami i wiele wiele innych. Można spotkać ludzi – typowych rzymian – którzy ze sobą rozmawiają za pomocą gestów.

Jeżeli chcesz poczuć prawdziwą atmosferę tego miasta, to zwiedzanie Rzymu pieszo będzie najlepszym rozwiązaniem.

W międzyczasie możesz skorzystać z poniższej wyszukiwarki najlepszych noclegów w Rzymie:

Booking.com

Dzień I – Rzym antyczny

Zaczynamy naszą podróż od Rzymu antycznego. Będzie to na pewno wycieczka na jeden pełny dzień. Zobaczymy największe zabytki takie jak: Koloseum czy Fontanna di Trevi. Zrobimy też krótką przerwę, udając się do jednej z najlepszych lodziarni w Rzymie!

Naszą trasę znajdziesz na poniższej mapie. Dodaliśmy również wersję interaktywną, gdzie możesz dowolne miejsce przybliżyć lub oddalić, a także wydrukować mapę.

Mapa - Trasa I - Rzym antyczny

1. Koloseum

I trasa - Rzym antyczny - Koloseum

Nasza trasa ma swój początek przy głównym wyjściu z metra na przystanku “Koloseum”. Koloseum to jedno z siedmiu cudów świata i bez wątpienia symbol Rzymu. Powstało około 70-72 lat po Chrystusie za czasów panowania Wespazjana jako podarunek dla ludu Rzymu. Już wtedy mogło pomieścić nawet 50 tysięcy widzów!

Obecnie możemy podziwiać z zewnątrz zaledwie 1/3 wielkości i wspaniałości tej budowli. Moje serce zawsze drży, gdy wysiadam na tej stacji, bo tak naprawdę nie da się nie zachwycić (zwłaszcza, jeśli odwiedzasz Rzym po raz pierwszy), gdy wychodząc z podziemi metra, stajesz na przeciw tego cudu, jakim jest Koloseum.

2. Via dei Fori Imperiali

I trasa - Rzym antyczny - Foro Romano

Kiedy już napatrzysz się na zapierające w dech w piersiach Koloseum, możemy kontynuować pieszą wycieczkę wzdłuż ulicy Via dei Fori Imperiali.

Droga powstała za czasów Mussoliniego, by zaspokoić faszystowskie ambicje zbudowania ogromnej trasy, która połączyłaby Koloseum z Piazza Venezia (Placem Weneckim).

Idąc wzdłuż Via dei Fori Imperiali, możemy przyjrzeć się Forum Romanum – największemu antycznemu architektonicznemu zespołowi w Rzymie, jaki przetrwał do naszych czasów. Forum to centrum starożytnej historii i reprezentuje polityczne, prawne, religijne i ekonomiczne centrum miasta, ale także centrum starożytnej rzymskiej cywilizacji.

Jeżeli będziemy podążać dalej Via dei Fori Imperiali, dotrzemy do Placu Weneckiego.

3. Plac Wenecki

I trasa - Rzym antyczny - Plac Wenecki

Piazza Venezia (po polsku Plac Wenecki) znajduje się u podnóża wzgórza Campidoglio i jest jednym z najbardziej znanych placów w Rzymie.

Tym, co od razu rzuca się w oczy, jest pomnik Vittoriano, czyli kolosalna rzeźba Wiktora Emanauela II, którego centralną częścią jest Altare della Patria (Ołtarz Ojczyzny).

Wewnątrz Ołtarza Ojczyzny znajduje się ciało Nieznanego Żołnierza – jednego z włoskich żołnierzy, który zginął podczas I wojny światowej, a jego tożsamości nie dało się ustalić. Grób symbolizuje wszystkich Włochów, którzy polegli w czasach wojennych i jest strzeżony całą dobę przez dwóch włoskich żołnierzy.

Teraz skierujmy się w stronę Via del Corso.

4. Via del Corso

I trasa - Rzym antyczny - Via del Corso

Via del Corso to jedna z historycznych ulic Rzymu. Ciągnie się przez około 1,6 km i łączy Piazza Venezia z Piazza del Popolo. To także jedna z głównych ulic, która zabierze nas wprost do centrum Rzymu, gdzie znajdują się pięknie monumenty.

W centrum możemy odwiedzić także ulicę Capitoline – pełną sklepów i butików, które są otwarte do późna. Prawdziwa ciekawostka dotycząca Via del Corso związana jest z antycznymi czasami. Wtedy to na tej ulicy trzymano konie biorące udział w wyścigach odbywających się co drugi weekend antycznego rzymskiego karnawału.

Możemy przypuszczać, że ta ulica to prawdopodobnie najstarsza trasa wyścigów antycznego świata! Po około 300 m marszu skręcamy z Via del Corso na Via Caravita, która poprowadzi nas do miejsca, gdzie znajduje się Panteon.

5. Panteon

I trasa - Rzym antyczny - Panteon

Panteon został zbudowany jako miejsce kultu poświęcone wszystkim dawnym, obecnym i przyszłym bóstwom. Tworzy go okrągła budowla, którą łączy portyk z kolumnami korynckimi. Na początku siódmego stulecia Panteon został przemianowany na chrześcijańską bazylikę zwaną Santa Maria della Rotonda albo Santa Maria ad Martyres (Najświętszej Marii Panny od Męczenników).

Kopuła Panteonu jest słynna ze względu na otwór centralny – oculus – który jest jedynym źródłem światła w budynku. Zresztą świątynia została specjalnie tak zaprojektowana, aby promienie słońca podczas letniego przesilenia, w południe, wpadały przez otwór centralny i zalewały całe wnętrze, stając się symbolem bliskości budowli i nieba – domu wszystkich bogów.

Wewnątrz budynku pochowanych jest wielu sławnych ludzi, np. dwóch pierwszych królów Włoch: Wiktor Emanuel II i jego syn – Umberto I.

Pozostawiając Panteon za nami, ruszamy w kierunku naszego następnego przystanku, jakim jest Piazza Navona.

6. Piazza Navona

I trasa - Rzym antyczny - Piazza Novona

Piazza Navona ma kształt antycznego stadionu. Nieprzypadkowo zresztą, ponieważ plac został zbudowany przez cesarza Domicjana właśnie z zamiarem użycia jako stadionu dla zawodów sportowców.

Symbolem placu są trzy fontanny, spośród których najbardziej znana jest Fontana dei Quattro Fiumi (Fontanna Czerech Rzek). Rzeźby fontanny przedstawiają postacie symbolizujące cztery rzeki: Dunaj, Ganges, Rio de la Plata i Nil.

Plac otoczony jest kawiarniami i restauracjami, a od wielu lat gromadzą się na nim artyści uliczni. Magiczną atmosferę zawdzięcza właśnie dziełom artystów: pięknym obrazom i portretom. Ten niezwykły klimat jest szczególnie odczuwalny, gdy plac odwiedzimy wieczorem.

Każdy prawdziwy spacer potrzebuje kulinarnej przerwy i dlatego podczas naszej podróży wchodzimy do Gelateria Giolitti.

7. Lodziarnia Giolitti

Zaledwie 6 minut spacerem od Piazza Navona znajduje się, według mojej opinii, jedna z najlepszych lodziarni w Rzymie. Za każdym razem gdy odwiedzam to miasto, jest to mój stały przystanek: lody Giolitti. Wnętrze lodziarni jest bardzo eleganckie, jako że mieści się ona w secesyjnym budynku z początku XX wieku.

Lodziarnia oferuje wiele smaków lodów, ale ten, który chcę polecić, to lody „zabaione”. Według mnie to smak przewyższający inne.

Jak dobre są te lody, możesz ocenić sam, patrząc na twarze moją i Martyny 🙂

Giolitti

Po pysznych lodach czas kontynuować nasz spacer, tym razem w kierunku słynnej Fontany di Trevi. Aby do niej dotrzeć, musimy przejść obok Palazzo Montecitorio, siedziby Izby Deputowanych Republiki Włoskiej i sąsiedniego Palazzo Chigi, siedziby rządu Republiki Włoskiej i rezydencji Prezesa Rady Ministrów.

W kilka minut piechotą dotrzemy do naszej drugiej fontanny: fontanny życzeń.

8. Fontana di Trevi

I trasa - Rzym antyczny - Fontanna di Trevi

Fontana di Trevi jest najsłynniejszą fontanną Rzymu a także jedną z najbardziej rozpoznawalnych fontann na świecie.

W centrum fontanny możemy zobaczyć Posejdona stojącego na skorupie, ciągniętej przez dwa konie, które z kolei prowadzone są przez trytonów.

Fontana di Trevi jest bohaterką kultowej sceny włoskiego kina – zna ją każdy, nawet jeśli nie oglądał filmu “Dolce Vita”: Anita Ekberg wchodzi do fontanny i zaprasza Marcello Mastroianniego do kąpieli z nią.

Jeżeli lubisz książki związane z Włochami polecam Ci nasz artykuł ,w którym znajdziesz aż 130 książek, które opowiadają o Włoszech lub ich akcja rozgrywa się w Italii.

Przeczytaj też: Rzym – nietypowe miejsca i nieznane zakątki

Jedną z rzeczy, które musisz zrobić, gdy odwiedzasz Fontanę di Trevi, jest zamknięcie oczu, wrzucenie monety i pomyślenie życzenia… Magia fontanny pomaga spełnić je wszystkie – szczególnie to o powrocie do Rzymu w przyszłości 😉

Ostatni przystanek naszej pierwszej trasy spacerowej to Piazza di Spagna (Plac Hiszpański).

9. Plac Hiszpański

I trasa - Rzym antyczny - Plac Hiszpański

Już zaledwie 8 minut spacerem od Fontany di Trevi znajdują się Piazza di Spagna i słynne Trinità dei Monti. Nazwa placu pochodzi od Palazzo di Spagna, siedziby hiszpańskiej ambasady przy Stolicy Apostolskiej.

W centrum placu znajduje się słynna fontanna Barcaccia wyrzeźbiona przez Pietra Berniniego i jego syna, słynnego Gian Lorenzo Berniniego. Fontanna ma ciekawy kształt:  przedstawia łódź zanurzoną w wodzie. W tamtym czasie miasto często ulegało wylewom Tybru i powodziom, a Barcaccia miała upamiętnić wylew Tybru z 1598 roku.

Plac jest zdominowany przez schody Trinità dei Monti, które stanowią przykład pięknej architektury. Są miejscem spotkań mieszkańców Rzymu , to tu się odpczywa, to tu można poodychać prawidziwym rzymskim powietrzem. Szczególnie w nocy schody prezentują zapierający dech w piersiach efekt sceniczny i dlatego często stanowią scenerię dla wielu pokazów mody.

Nasza pierwsza trasa kończy się na Piazza di Spagna. Pod koniec tego długiego spaceru możesz powiedzieć, że widziałeś główne zabytki centrum Rzymu i skosztowałeś doskonałych włoskich lodów 🙂

Dzień II – La Roma Pontificia

Druga trasa, którą chcę zaproponować, będzie skupiona wokół sakralnej części Rzymu. Ta trasa będzie krótsza niż poprzednia, ale z pewnością nie mniej bogata w emocje.

Również na ten dzień przygotowałem interaktywną mapę, która znajduje się poniżej.

Nasz spacer rozpoczyna się w najlepszy sposób, czyli od wspaniałego śniadania w barze Parenti położonym przy Via Ottaviano 33, kilka kroków od miejsca, które będzie naszym pierwszym celem: będą nim Muzea Watykańskie.

Bar Parenti to jedno z moich ulubionych miejsc w Watykanie, możesz tu zacząć dzień od wypicia doskonałego cappuccino i skosztowania jednego z wielu pysznych deserów w tym barze (cukierni) w Rzymie. Po śniadaniu już po kilku minutach spaceru znajdziemy się przed Muzeami Watykańskimi.

1. Muzea Watykańskie

II trasa - Muzea Watykańskie

W Muzeach Watykańskich znajduje się jedna z największych kolekcji sztuki na świecie. To tam przechowywane są dzieła, które były gromadzone przez wieki przez wielu papieży.

Do najciekawszych części muzeów w Watykanie można zaliczyć Pinakotekę złożoną z 18 sali, w których można zobaczyć absolutne arcydzieła autorstwa Giotta, Leonarda da Vinci, Rafaela, Perugina i Caravaggia, a także tzw. Stanze Rafaela oraz pokoje prywatnych apartamentów papieża Juliusza II, który powierzył Rafaelowi realizację fresków, i wreszcie Kaplicę Sykstyńską.

Kaplica Sykstyńska to z pewnością najważniejsze dzieło zlokalizowane w Muzeach Watykańskich. Michelangelo Buonarroti poświęcił prawie 10 lat swojego życia, aby zrealizować freski pokrywające sklepienie i tylną ścianę nad ołtarzem. To absolutne arcydzieło sztuki, podziwiane i uwielbiane przez turystów z całego świata.

Kaplica Sykstyńska, oprócz dzieł o nieocenionej wartości, jest rozpoznawana na całym świecie jako oficjalne miejsce odbywania się konklawe czyli zebrania, w czasie którego kardynałowie wybierają nowego papieża.

Po spędzeniu kilku godzin w cudownych Muzeach Watykańskich możemy kontynuować marsz – tym razem w kierunku bazyliki św. Piotra.

2. Bazylika św. Piotra

II trasa -  Bazylika-św.-Piotra-na-Watykanie

Majestat Bazyliki, kiedy spoglądasz na nią z Placu Świętego Piotra, jest czymś, co zaskakuje za każdym razem, gdy znajdujesz się tuż przed budynkiem.

Kolumnada Berniniego oraz wielka kopuła przykrywająca świątynię to prawdopodobnie, razem z Koloseum, najważniejsze symbole Rzymu.

Zanim wejdziemy do Bazyliki, czeka nas bardzo długa kolejka i kontrola bezpieczeństwa, ale warto swoje odstać, bo wewnątrz świątynia zapiera dech w piersiach i uświadamia nam, jaki ogrom pracy włożono w jej postawienie.

Z pewnością wśród rzeczy, które musisz zobaczyć wewnątrz Bazyliki, będą: „Pietà” Michała Anioła, baldachim wykonany przez Berniniego nad grobem św. Piotra oraz grób Jana Pawła II.

Jeśli masz czas, polecam wejście na kopułę, gdzie można dostać się na taras (ma windę) i podziwiać fantastyczny widok Rzymu. Możesz też odwiedzić „jaskinie”, które stanowią lukę między starą bazyliką konstantyńską a obecną, gdzie znajdują się groby wielu papieży i innych osobistości, które zasłużyły swoją moralnością i religijnością na pochówek w tym miejscu. Stamtąd można wejść do nekropolii, gdzie niepozorny pomnik wskazuje na pierwotny grób św. Piotra – genezę całej świątyni.

Przeczytaj też: Msze papieskie w Watykanie

Po zakończeniu zwiedzania Bazyliki możemy kontynuować wędrówkę w kierunku ostatniego etapu tej krótkiej, lecz intensywnej trasy, a mianowicie Castel Sant’Angelo (Zamku Świętego Anioła).

3. Zamek Świętego Anioła

II trasa - Zamek Świętego Anioła w Rzymie

Aby dotrzeć do Castel Sant’Angelo, idziemy długą ulicą Via della Conciliazione, pełną straganów i pamiątek, oraz krótkim odcinkiem Lungotevere.

Już na końcu Via della Conciliazione można zobaczyć Zamek, ponieważ odległość między Bazyliką a nim jest bardzo mała. Te dwa miejsca połączone są również niewielką ścieżką o długości 800 m, zwaną Passetto di Borgo. Jej celem było umożliwienie papieżowi schronienia się w zamku w razie niebezpieczeństwa. Można ją zwiedzać, kupując bilet wewnątrz Castel Sant’Angelo.

Zamek zbudowano jako grobowiec cesarza Hadriana i jego następców, lecz wraz z przejęciem go przez Watykan stał się własnością papieską.

Nasza druga trasa kończy się tutaj, ale chcę zasugerować ostatnią rzecz, którą warto zrobić przed zakończeniem wycieczki. Poczekaj, aż słońce znajdzie się nad Ponte Sant’Angelo (mostem, który przecina Tyber przed zamkiem). Gra światła słonecznego na murach zamku jest absolutnie niepowtarzalnym zjawiskiem.

Oczywiście Rzym jest ogromny i kryje wiele innych miejsc wartych odwiedzenia. Jednak dzięki tym dwóm trasom możesz śmiało powiedzieć, że widziałeś serce Rzymu!

Autor: Andrea Donatelli

Tłumaczenie: Katarzyna Podjaska

4.4/5 - (41 votes)

PODZIEL SIĘ
Ciao! Mam na imię Andrea i jeszcze do niedawna mieszkałam w Warszawie. Moją przygodę z życiem w Polsce zakończyłem by móc przyjechać do Włoch, odnowić mieszkania moich dziadków w Toskanii i móc te domy oferować turystom, którzy kochają Włochy i chętnie tu przyjeżdzają na Wakacje - www.yourchomechiusi.com. Dodatkowo moją ogromną pasją jest kino, podróże i oczywiście kuchnia włoska ;)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here